حجت‌الاسلام مؤمنی مطرح کرد؛

سفارش‌های امام رضا به شیعیان

تاریخ انتشار:
حجت‌الاسلام مؤمنی در واکنش به استفاده برخی حاضران از تلفن همراه، گفت: اینجا مجلس ائمه (ع) است و بی‌توجهی هنگام خواندن حدیث معصوم، بی‌احترامی به حدیث است که متأسفانه این آفت در هیأت ها زیاد شده که موبایل به دست نشسته‌اند و توجهی به موضوعات سخنرانی ندارند؛
موبايل

 حجت‌الاسلام سید حسین مؤمنی، شب گذشته در مراسم روز مخصوص زیارتی امام رضا (ع) هیأت سادات در حسینیه انصارالحسین مشهد در ادامه بحث پیرامون زیارت بامعرفت و لازمه‌های آن با یادآوری این‌که یکی از لازمه‌های انجام زیارت بامعرفت این است که اطاعت زیارت شونده را واجب بدانیم، گفت: یکی دیگر از شرایطی که ما را به زیارت بامعرفت می‌رساند انجام معارف و دوری از منکرات است.

وی به سفارش‌های امام رضا به شیعیان خود اشاره کرد و بیان داشت: ایشان فرمودند به شیعیان من امر کن راست‌گو باشند، هم در گفتار و هم در عمل؛ صادق باشید همان‌طور که امام علی می‌فرمایند راست بگویید اگر برای شما زیان داشته باشد و دروغ نگویید حتی اگر برای شما منفعت داشته باشد.

این خطیب مذهبی، امانت‌داری را دیگر سفارش امام رضا (ع) به شیعیان خود عنوان و اضافه کرد: ایشان در قسمت دیگری از سفارش خود می‌فرمایند سعی کنید تا آنجایی که ضرورت ندارد صحبت نکنید؛ اگر حرف زدن نقره است بدانید که سکوت طلاست.

قطع رحم باعث ایجاد آسیب در زندگی می‌شود

وی با بیان این‌که بسیاری از مشکلات و آسیب‌هایی که برای ما پیش می‌آید برای بیان حرف‌هایی است که طرح آن ضرورت ندارد، اظهار داشت: امام رضا (ع) می‌فرماید: به یکدیگر رو بیاورید، از یکدیگر قطع ارتباط نکنیم، باید دوستی و رفاقت بین ما حاکم باشد و اگر کسی به شما پشت کرد شما به او پشت نکنید، این‌که ما از دیگری ببریم و قطع رحم کنیم، باعث آسیب‌های جدی در زندگی می‌شود.

حجت‌الاسلام مؤمنی بابیان این‌که امام زمان (ع) یکی از آفت‌های رفتاری انسان را مهربان نبودن با یکدیگر عنوان کرد و اظهار داشت: ایشان می‌فرماید: «یکی از عللی که شما توفیق ندارید مرا ببینید این است که مهربانی و ترحم در میان شما  کم شده، از حال ‌و روز هم مطلع نیستید» و این‌یکی از آسیب‌های جدی جامعه امروز است؛ ارتباط‌ها به‌شدت کم و دل‌ها از هم دور شده است، مردم دیگر غم یکدیگر را نمی‌خورند و به یکدیگر خدمت نمی‌کنند درحالی‌که این در منطق و سیره اهل‌بیت (ع) نیست.

وی ادامه داد: حضرت سیدالشهدا (ع) اصولی را بیان می‌کند که باعث ایجاد محبت می‌شود، اولین اصل این است که اگر کسی حق شما را نداد تلافی نکنید، این منطق ائمه (ع) است که حد و مرز امور را مشخص کرده‌اند. این امور است که محبت را در دل‌ها زیاد و ریشه‌دار می‌کند و با یک برخورد عادی و معمولی کینه‌ها از بین می‌رود.

غیبت حق‌الناس است

این فعال فرهنگی بابیان این‌که موضوعی که متأسفانه شاهد آن هستیم، بردن آبروی یکدیگر است، تصریح کرد: کافی است که تنها یک نقطه‌ضعف از فرد به دست بیاید و پس‌ از آن آبروی فرد را از بین می‌بریم؛ غیبت از چهل زنا بدتر است و حق‌الناس است؛ اگر مطلبی از کسی دیدید بپوشانید و از خدا بخواهید عیوب شما را بپوشاند.

وی با تأکید بر این‌که ما دم از سیدالشهدا می‌زنیم و باید در حفظ آبروی یکدیگر تلاش کنیم، عنوان داشت: نباید به هیچ‌کس اجازه دهیم به آبروی ما بچه هیأتی ها و بچه شیعه‌ها آسیب بزند.

حجت‌الاسلام مؤمنی بابیان این‌که اگر به دستورات علی بن موسی‌الرضا عمل کنیم، دل آرام می‌شود، ابراز داشت: کسانی که محب اهل‌بیت (ع) هستند نباید کینه، عداوت و دشمنی در دل راه بدهند؛ این امور از عوامل تقرب به امام رضا (ع) است.

استفاده از تلفن همراه در مجالس، آفت امروز هیأت ها

وی در واکنش به استفاده برخی حاضران از تلفن همراه، گفت: اینجا مجلس ائمه (ع) است و بی‌توجهی هنگام خواندن حدیث معصوم، بی‌احترامی به حدیث است که متأسفانه این آفت در هیأت ها زیاد شده که موبایل به دست نشسته‌اند و توجهی به موضوعات سخنرانی ندارند؛ جای استفاده از تلفن همراه در مجلس ائمه اطهار (ع) نیست.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.