شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ /۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۲

مسیر

حجت الاسلام سیدنژاد:
در چهارمین جلسه از نشست های آموزشی تربیت مبلغ حجاب و عفاف، نماینده جبهه مردمی حجاب و عفاف به بیان توضیحاتی راجع به فعالیت های صورت گرفته توسط جبهه مردمی حجاب و عفاف پرداخت.

به گزارش خبرنگار بلاغ در آخرین جلسه از نشست های آموزشی تربیت مبلغ حجاب و عفاف که به همت معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، دیروز در مرکز همایش های غدیر برگزار شد، حجت الاسلام سید عباس سید نژاد نماینده جبهه مردمی عفاف و حجاب ضمن عرض خیر مقدم به حاضران گفت: متأسفانه به دلیل کنش های جامعه به مسائل اجتماعی، کارهای فرهنگی مظلوم واقع شده است. اگر طلبه ای در فعالیت های اجتماعی مثل حقوق حیوانات یا منابع طبیعی کار کند، مورد استقبال جامعه و مردم واقع می شود اما کسانی که نظریه پردازی دینی می کنند در نظر مردم منفی جلوه می کنند. قرار نیست که فعال فرهنگی، کنش گر اجتماعی می باشد.

وی تقسیم کارها را در عرصه فرهنگی لازم دانست و افزود: هر کسی باید در جای خود قرار بگیرد و در رکنی مشغول به فعالیت شود. نمی توان همه ی طلاب را به یک کار خاص مشغول کرد؛ در این صورت سنگرهای دیگر خالی می ماند. متأسفانه جامعه به سویی رفته که به فعالان حجاب و عفاف می گویند بروید به درد جامعه برسید نه به این چیزها. عده ای در جامعه میگویند مسأله ما مسأله ی حجاب نیست. اتفاقا مسأله ما مسأله حجاب است. امثال شهید مطهری این را خوب فهمیدند. خیلی ها حجاب را دغدغه می بینند نه مسأله در صورتی که حجاب یک مسأله است.

این فعال حجاب و عفاف حجاب را حق طبیعی انسان دانست و گفت: هر انسانی دوست دارد آزاد باشد و کسی از آزادی بدش نمی آید. اما تعریف آن ها از آزادی تعریف غلطی است. باید به حقوق زنان به شکل درستی پرداخته شود. در جامعه اسلامی هم زن ها به حقوق خود نرسیده اند.

وی بیان مسأله در تبلیغ حجاب را مهم خواند و عنوان کرد: در تبلیغ حجاب و عفاف، به هیچ وجه نباید از کلمه حجاب استفاده کرد. روی این الفاظ حساسیت ایجاد شده است. باید از روش های غیر مستقیم و کاربردی عفاف و حیا را که دو اصل اساسی هستند ترویج داد.

حجت الاسلام سیدنژاد با اشاره به طرح ترنم حیات ابراز کرد: ما یک طرح تخصصی حجاب و عفاف آماده کرده بودیم و پس از بررسی های بسیار، بالاخره این طرح در دانشگاه باقر العلوم قم به اجرا درآمد. در این طرح به تربیت کارشناس حجاب و عفاف به صورت تخصصی و کاربردی پرداخته می شود. در ابتدای شروع این طرح یک فراخوان دادیم و خوشبختانه استقبال خوبی هم صورت گرفت. عناوین درسی متعدد و پایان نامه های خوبی در دستور کار ما قرار دارد.

نماینده جبهه مردمی عفاف و حجاب خاطرنشان کرد: آن چه می تواند به شکست ما منجر شود، این است که جریانات حجاب و عفاف در دانشگاه ها از دست ما خارج شوند. الان در دانشگاه ها، برخی دانشجویان تابع اقوال نیچه و فروید هستند و ما باید روی این جریانات به صورت تخصصی کار کنیم.

وی به بیان راه پیش روی فعالان حجاب و عفاف در آینده پرداخت و گفت: در مرحله ی اول باید پویش مردمی حجاب را ایجاد کنیم. سپس نوبت به ایجاد جنبش حجاب میرسد. جنبش، پویش بعلاوه ی حرکت اجتماعی است. در مرحله ی بعد، این عرصه به جبهه سازی نیاز دارد که در این گام باید مسئولان حکومتی را با خود همراه کرد. در پایان باید همه ی این مسیر به تشکیل یک نهضت حجاب و عفاف منجر شود که در نهضت به قهرمان نیاز داریم.

ارتباط در ایتا