جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ /۸ جمادى الآخر ۱۴۴۲

مسیر

در جلسه عصر شعر «نجمه» بیان شد؛
حجت الاسلام محمدزمانی از شاعران آیینی: از شعرهایی که بانویی مثل حضرت فاطمه زهرا(س) را به ادبیات و نگاه روز، ترکیب های نو و بدیع و زبان معاصر توصیف کند،کم داریم که سرودن این نوع اشعار، کار بانوان شاعر است.

به گزارش بلاغ،  به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم،حجت الاسلام والمسلمین جواد محمدزمانی در عصر شعر «نجمه» که با همکاری آستان قدس رضوی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ویژه بانوان رضوی در این دفتر برگزار شد، پس از بیان روایاتی در خصوص دختران اظهار داشت: در قرآن کریم درباره حضرت مریم(س) عبارت "سیده نساءالعالمین" آمده است اما در روایتی آمده است که ایشان در زمان خود سیده نساءالعالمین بود اما حضرت زهرا(س) در تمام تاریخ سیده نساءالعالمین است.

وی با بیان این که مضامین زیادی در خصوص حضرت سکینه(س) در تاریخ وجود دارد، گفت: در میان شعرهای سروده شده در گذشته، اشعاری در خصوص ایشان وجود دارد اما در ادبیات معاصر تا چه حد توانسته ایم حضرت سکینه(س) را به عنوان یک الگو به جامعه معرفی کنیم.

این شاعر آیینی به اهمیت معرفی زنانِ با عظمت تاریخ در قالب شعر پرداخت و تصریح کرد: این مسأله، کار بانوان شاعر است، چرا که آقایان معمولاً می توانند این سیره را به شعر بکشند، اما  آن نگاه های زنانه، دخترانه و عاطفی تأثیرگذار در ادبیات کار بانوان شاعر است که با قابلیت ها و توانایی هایی که دارند، بهتر می توانند در این خصوص شعر بسرایند.

وی با اشاره به این که باید از زن های تاریخ که الگو هستند، در اشعار استفاده کنیم، افزود: در کشورمان به ویژه در قم، بانوان شاعر خوبی داریم که رتبه های بالایی را کسب می کنند و بسیاری از آنها جزو پیکسوت های شعر هستند و در سطح کشور شناخته می شوند که از این ظرفیت ها می توانیم استفاده کنیم و در واقع، باید این جایگاه زن و دختر را برجسته کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدزمانی اظهار داشت: از شعرهایی که بانویی مثل حضرت فاطمه زهرا(س) را به ادبیات و نگاه روز، ترکیب های نو و بدیع و زبان معاصر توصیف کند،کم داریم که سرودن این نوع اشعار، کار بانوان شاعر است.

در این مراسم بانوان شاعر به شعرخوانی با موضوع دهه کرامت و ولادت امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) پرداختند و در پایان نیز تبرکی از طرف آستان قدس رضوی به حاضران در این مراسم اهدا شد.