مسیر

دانشگاه
معاون آموزشی دانشگاه باقرالعلوم(ع) از تحصیل ۱۵۰ طلبه دانشجو در دوره دکتری و ۲۶۰ نفر در دوره کارشناسی ارشد در این دانشگاه خبر داد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود موسوی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، به تشریح فعالیت های معاونت آموزش دانشگاه باقرالعلوم(ع) قم پرداخت و گفت: این دانشگاه از نهادهای وابسته به حوزه و مستقیما زیر نظر دفتر تبلیغات اسلامی است که در سال ۱۳۷۲ به عنوان مؤسسه آموزش عالی از سوی شورای گسترش مجوز پذیرش دانشجو را دریافت نموده و در سال ۱۳۸۴ از مؤسسه به دانشگاه ارتقاء پیدا کرد.

وی در ادامه به تبیین رسالت دانشگاه باقرالعلوم(ع) پرداخت و گفت: این دانشگاه، نهادي حوزوي-آموزشي است که نقش واسط فعال ميان حوزه هاي علميه را داشته و با توجه به نيازهاي ديني مردم و نظام اسلامي، رسالت اصلي خود را توسعه و تكميل ظرفيت هاي آموزشهاي رسمي حوزه در راستاي تعميق و گسترش دانش و معرفت اسلامي و تبيين و گسترش باور، بينش و ارزش‌هاي اسلامي و انقلابي قرار داده است.

*سیاست ها

معاون آموزشی دانشگاه باقرالعلوم(ع) به سیاست های این دانشگاه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: هدفمند نمودن دوره هاي آموزشي دانشگاهي، حوزوي و كوتاه مدت معطوف به نيازها و اهداف، حذف آموزش هاي دانشگاهي بي‌ارتباط با رسالت و نيازهاي پيش‌گفته و خودداري از ارائه آموزش هاي عمومي رايج در حوزه، ورود به حوزه هاي داراي مزيت نسبي و همسو با اهداف و مأموريت ها و عدم ورود در حوزه‌هاي كم بازده و حيطه هاي داراي متولي توانمند و مزيت هاي پايدار، تقويت بنيه نقادي و افزايش قدرت تصرف در مواجهه با علوم جديد و چالش هاي معرفتي ميان علوم جديد و قديم، توجه به مباحث ميان رشته‌اي و گرايش هاي تخصصي جديد با تأكيد بر عدم اكتفا به انضمام مكانيكي دروس حوزوي ـ دانشگاهي، پرهيز از سطحي‌نگري، بسط و تعميق نگاه روشمند و حفظ استانداردهاي علمي حوزوي و دانشگاهي و اولويت گرايش هاي تخصصي‌تر و تحصيلات تكميلي در آموزش هاي حوزوي و دانشگاهي از سیاست های این دانشگاه می باشد.

* دانشجویان طلبه

وی با اشاره به این که این دانشگاه در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد، ادامه داد: تمام دانشجویان این دانشگاه را طلاب تشکیل می دهند و تحصیل آنان رایگان است؛ البته اگر دانشجویانی به این دانشگاه بورسیه شوند، می توانند با پرداخت هزینه به تحصیل بپردازند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی اضافه کرد: این دانشگاه درصدد است در راستای تقویت زبان دوم، برای زبان های انگلیسی و فرانسه در مقطع کارشناسی دانشجو بپذیرد که در حال دریافت مجوز آن هستیم.

* دانشکده ها

عضو هیئت علمی گروه فلسفه و کلام دانشگاه باقرالعلوم(ع) با بیان این که سه دانشکده در این دانشگاه مشغول به فعالیت می باشند، یادآور شد: دانشکده های علوم اجتماعی، فلسفه و کلام و زبان های خارجی سه دانشکده ای است که در این دانشگاه فعالیت می کنند.

معاون آموزشی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، تعداد دانشجویان سال تحصیلی جدید این دانشگاه را بیش از ۴۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد، ۱۵۰ نفر در دوره دکتری و ۲۶۰ نفر در دوره کارشناسی ارشد تحصیل می کنند.

*هیئت علمی

حجت الاسلام والمسلمین موسوی اعضای هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) را ۴۰ استاد اعلام کرد و گفت: با ۵۰ استاد مدعو نیز همکاری داریم.

*پذیرش ۷۰ طلبه در کارشناسی ارشد

وی با بیان این مطلب که در سال تحصیلی جدید ۷۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش شده اند، خاطرنشان ساخت: علوم سیاسی، فلسفه و کلام اسلامی، فلسفه دین، فلسفه علوم اجتماعی، دانش اجتماعی مسلمین، تاریخ اسلام، تاریخ ایران اسلامی، اندیشه سیاسی در اسلام، تبلیغ و ارتباطات فرهنگی، مدیریت راهبردی فرهنگ و مدرسی معارف اسلامی با دو گرایش اخلاق اسلامی و مبانی نظری اسلام، رشته ها و گرایش های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه باقرالعلوم(ع) می باشد.

معاون آموزشی دانشگاه باقرالعلوم(ع) ادامه داد: دانشجویان این دانشگاه اعم از برادران و خواهران بوده و در مقطع کارشناسی ارشد شیفت کاری صبح اختصاص به بانوان و شیفت عصر اختصاص به برادران دارد. همچنین مقطع دکتری در یک شیفت برگزار می گردد.

*شرایط پذیرش

وی با اشاره به شرایط حضور طلاب در این دانشگاه، اظهار داشت: طلاب برادر برای حضور در مقطع کارشناسی ارشد باید امتحانات کتبی و شفاهی پایه ۹ را به اتمام رسانده باشند و طلاب خواهر نیز با داشتن مدرک سطح دو می توانند در آزمون این مقطع شرکت نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی با اعلام شرایط شرکت در آزمون مقطع دکتری، خاطرنشان کرد: طلاب برای شرکت در دوره دکتری نیز می توانند با قبولی در امتحان شفاهی پایه نهم و کتبی پایه دهم، در آزمون این مقطع شرکت نمایند و شرط سنی در نظر گرفته شده برای این دوره، حداکثر ۴۰ سال می باشد.

*آبان ماه ۹۳، زمان برگزاری آزمون دکتری

وی با اشاره به این که آزمون اختصاصی دوره دکتری، در آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد، تصریح کرد: فلسفه علوم اجتماعی، فلسفه اسلامی، سیاستگذاری فرهنگی، دانش اجتماعی مسلمین، فلسفه حقوق، فلسفه فیزیک، علوم سیاسی، فرهنگ و ارتباطات و مدرسی معارف اسلامی با سه گرایش مبانی نظری اسلام، گرایش اخلاق اسلامی و گرایش تاریخ تمدن اسلامی از رشته های تحصیلی دوره دکتری می باشند.

معاون آموزش دانشگاه باقرالعلوم(ع) در پایان تصریح کرد: در سال تحصیلی جدید، دروس از تاریخ ۲۲ شهریورماه آغاز شده و افتتاحیه آن ۳۱ شهریورماه برگزار خواهد بود.