رفتن به محتوای اصلی
یادداشت تبلیغی؛

چرایی راهپیمایی روز قدس؟

تاریخ انتشار:
نوشتاری جالب و علمی در خصوص اینکه چرا ما هر ساله با دهان روزه در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به خاطر مردم فلسطین راهپیمایی می رویم.
چرایی راهپیمایی روز قدس؟

پایگاه اطلاع رسانی بلاغ|تحلیل دلایل ضرورت راهپیمایی قدس
نگارنده: «مبلغ نخبه حجت الاسلام و المسلمین سید محمدتقی قادری»

*******

((قدس)) قبله اول مسلمین، و محل به معراج رفتن رسول الله صلی الله علیه وآله است که در آیه (۱) اسراء آمده است:

سُبْحانَ الَّذِي أَسْرى‌ بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِي بارَكْنا حَوْلَهُ :پاك و منزّه است آن (خدايى) كه بنده‌اش را از مسجدالحرام تا مسجدالاقصى‌ كه اطرافش را بركت داده‌ايم شبانه بُرد)).

به دلیل همین جایگاه و منزلت این مکان مقدس است که از۱۶ مرداد ۱۳۵۸مطابق با۱۳رمضان ۱۳۹۹(ق) پس از بمباران جنوب لبنان توسط اشغالگران قدس و پیام حضرت امام خمینی (ره) بر دعوت راهپیمایی همه مسلمین در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در جهت حمایت از مردم فلسطین و قدس شریف، چهل سال می گذرد و ملت شریف ایران هرساله این حرکت حماسی را ادامه می دهد، ولی این پرسش همیشه وجود دارد که چه منطق و استدلالی پشت این تصمیم سیاسی وجود هست که با وجود به سازش کشیدن بسیاری از دولت های کشورهای اسلامی، رهبری، دولت و ملت ایران به هیچ وجه ازموضع خودش عقب نشینی نمی کنند؟ با تامل در آموزه های قرآنی و سیره اهل بیت علیهم السلام و تحلیل رفتار وحشیانه اشغالگران قدس، می توان چندعلت را برای این حماسی بیان کرد؛

*******

دلیل اول-((احساس وعاطفه انسانی))

ما پیش از اینکه مسلمان و یا ایرانی باشیم انسان هستیم که دارای احساس و عاطفه می باشیم و هرگز نمی توانیم مشکلات و سختی هم نوعان خود را ببینیم ولی بی تفاوت باشیم و از کنارش بگذریم بلکه ما انسان ها روح واحدیم در جسم های متعدد، از همین رو رنج و درد همنوعان رنج و درد ماست چراکه:

بنی ادم اعضای یکدیگرند       که درآفرینش زیک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار      دگر عضوها را نماند قرار

سال ها است بیگانه ای با حمایت دولت های غربی و اروپایی وارد سرزمین فلسطین شده است مرد و زن، بزرگ و کوچک را بی رحمانه می کشد و سرمایه انها را غارت می کند ما به عنوان انسان نه مسلمان، نمی توانیم فریاد مظلومانه انها رابشنویم ولی بی تفاوت بمانیم. کمترین کار همین حمایت معنوی است که با راهپیمای انجام می دهیم.

*******

دلیل دوم-((قدس قبله اول مسلمین))

بیت المقدس قبله مسلمین و محل معراج رسول الله (ص) و این نص صریح قران است که می گوید که: (سبحان الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی) و از آنجا به معراج رفته (ثم دنا فتدلی فکان قاب قوسین او ادنی) رژیم خود ساخته انگلیس و تثبیت شده امریکا نه تنها آنرا غصب کرده بلکه می خواهد پایتخت خودش کند چگونه می شود ما مسلمان باشیم ولی نسبت به مقدسات و آرمانهایش بی تفاوت باشیم.

*******

دلیل سوم-((صهیونیزم رژیم توسعه گر)) 

صهیونیزم از نظر ایدئولوژی رژیم توسعه گر است کشور مورد نظرش فلسطین اشغالی نیست بلکه (من الفرات الی النیل) است و اگر بتواند قطعا تنها به اشغال عراق راضی نخواهد شد بلکه امنیت کشور ما را نشانه گرفته و مختل خواهد کرد راهپیمایی روز قدس پیش از آنکه حمایت از مردم فلسطین باشد حمایت از امنیت کشور ما است از همین رو مسئولین امنیتی و نظامی کشور حلقه محاصره از لبنان تا غزوه بر این رژیم غاصب تنگ نموده اند تا امنیت کشورمان را حفظ نمایند.

*******

دلیل چهارم -((یاری رساندن به مظلوم))

از یک طرف امام صادق علیه السلام فرمود: رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:(( مَنْ أَصْبَحَ لَا يَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِينَ فَلَيْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا يُنَادِی يَا لَلْمُسْلِمِينَ فَلَمْ يُجِبْهُ فَلَيْسَ بِمُسْلِم: كسی كه صبح كند و اهمیتی به كارهای مسلمانان ندهد او از آنان نیست و كسی كه صدای مردی بشنود كه فریاد كمك خواهی از مسلمانان را سر دهد و پاسخش را ندهد مسلمان نیست.)) 

و از طرف دیگر امام علی (ع) وقتی سپاهیان معاویه خلخال از پای دختر اهل ذمه که تحت حکومت حضرت را در آوردند فرمود: ((اگر کسی برای این درد دِغ مرگ شود جا دارد. از همین رو درخطبه (۲۷) آمده است: ((وَ قَدْ بَلَغَنِی أَنَّ الرَّجُلَ مِنْهُمْ کَانَ یَدْخُلُ عَلَى الْمَرْأَهِ الْمُسْلِمَهِ وَ الْأُخْرَى الْمُعَاهَدَهِ فَیَنْتَزِعُ حِجْلَهَا وَ قُلْبَهَا وَ قَلَائِدَهَا وَ رِعَاثَهَا مَا تُمْنَعُ مِنْهُ إِلَّا بِالاسْتِرْجَاعِ وَ الِاسْتِرْحَامِ ثُمَّ انْصَرَفُوا وَافِرِینَ مَا نَالَ رَجُلًا مِنْهُمْ کَلْمٌ وَ لَا أُرِیقَ لَهُ دَمٌ فَلَوْ أَنَّ امْرَأً مُسْلِماً مَاتَ مِنْ بَعْدِ هَذَا أَسَفاً مَا کَانَ بِهِ مَلُوماً بَلْ کَانَ عِنْدِی بِهِ جَدِیراً…فَقُبْحاً لَکُمْ وَ تَرَحاً حِینَ صِرْتُمْ غَرَضاً یُرْمَى یُغَارُ عَلَیْکُمْ وَ لَا تُغِیرُونَ وَ تُغْزَوْنَ وَ لَا تَغْزُونَ وَ یُعْصَى اللَّهُ وَ تَرْضَوْن: به من خبر رسيده كه بعضي از لشكريان دشمن بر زنان مسلمان و ديگر زناني كه در پناه دولت اسلامند، هجوم برده و خلخال و دستبند و گردن بند و گوشواره آنان را به يغما برده‏ اند، و هيچ مردي ياور و مدافع آنها نبوده جز ناله و التماس آنان به دشمن. آنگاه غارتگران باد به غبغب افكنده و بي ‏آنكه كشته و مجروحي بر جاي گذارند، باز گشته ‏اند. فرياد از اين سستي براستي مردن به از اين ماندن)).

و نیز درنامه (۴۷)فرمودند: ((کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا: همواره دشمن ظالمان و یاور مظلومان باشید)) چگونه می شود ما نام مسلمان داشته باشیم ولی کلام پیامبر (ص) وامام علی(ع) را نادیده بگیریم وبه حمایت ازمردم مسلمان فلسطین بر نخیزیم.

*******

دلیل پنجم-((غیرت و حمیت اسلامی))

 طرح چهل صفحه ای موسوم به ((معامله قرن)) که در کاخ سفید توسط ترامپ رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی رونمایی شد حکایت از: ((فروش فلسطین به صهیونیست ها در ازای به رسمیت شناختن دولت قوم یهود در کل فلسطین تاریخی و ایجاد روابط رسمی بین کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی بدون آنکه دولتی فلسطینی در فلسطین به وجود آید.)) دارد کدام مسلمان با شرف و با حمیت وغیرتی حاضراست در برابر این توطئه و فتنه بزر گ راه سکوت را در پیش بگیرد و این ننگ را بخرد! طبیعی است مردمی که در مکتب اهل‌بیت تربیت شدند و رهبرانی چون امام‌خمینی رضوان الله علیه و رهبر معظّم انقلاب حضرت آیه الله خامنه ای مدظله العالی دارند با همین راهپیمایی به مخالفت با این فتنه و توطئه برمی خیزند، فرصت و مجال برای عملی کردن این نقشه را نمی دهند تا رژیم کثیف آمریکا بخودش جرئت ندهد خاک و زمینی که از آن ملت و مردم مظلوم فلسطین است مورد معامله با رژیم غاصب صهیونیستی قرار دهد.

*******

دلیل ششم - ((پاسخ به ندای معمار کبیر انقلاب اسلامی)) 

 حمایت از قدس شریف و مبارزه همه جانبه با رژیم اشغالگر از آرمان های معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی است که همه ما را مکلف به این راهپیمائی نمودند و فرمودند: ((بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏، من در طى سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم، که اکنون این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینى شدت بخشیده است، و بویژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطینى، پیاپى خانه و کاشانه ایشان را بمباران مى ‏کند. من از عموم مسلمانان جهان و دولتهاى اسلامى مى ‏خواهم که براى کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى‏ کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است، و مى‏ تواند تعیین ‏کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب، و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزى مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.))

*******

دلیل هفتم: ((موقعیت حساس زمانی امسال))

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان امسال در شرایط ویژه وفوق العاده حساس قرار گرفته است‌، چرا که از یک طرف پس از عملیات طوفان الاقصی به دلیل حمایت همه جانبه آمریکا و بعضی از کشورهای اروپایی و سکوت و حتی سازش بعضی از سران کشورهای اسلامی، رژیم غاصب صهیونیستی آنچنان گستاخ شده است نه تنها بیش از36 هزار نفر ازمردم مظلوم و بی پناه آنهم اکثرا زنان و کودکان غزه را در این شش ماه به شهادت رسانده است، بلکه مردم مسلمان این خطه از سرزمین اسلامی را با تهاجم زمینی وهوایی پی در پی در بد ترین موقعیت اقتصادی و امنیتی قرارداده است.

از طرف دیگر در هفته اخیر به دلیل حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران از مردم غزه با حمله به ساختمان کنسولگری ایران در حومه دمشق جمعی از مستشاران ایرانی ازجمله سرلشکر شهید سردار زاهدی و معاون وی سردار شهید هادی حاج رحیمی و چند تن دیگر از مستشاران نظامی سپاه قدس را به شهادت رساند و از آنجایی که حمله به سفارت کنسولگری هر کشوری به معنای حمله به خاک آن کشور محسوب می شود، طبیعی است هرکسی که حمیت و غیرت وطن پرستی و نیز حمیت وغیرت و شرف اسلامی را داشته باشد نمی تواند در راهپیمایی روز قدس امسال که به معنای محکوم کردن تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی است و همراهی با ارمان سرداران شهید مي باشد شرکت نکند.

بلکه به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیه الله خامنه ای مدظله العالی: «راهپیمایی ((روز قدس امسال یک خروش بین‌المللی علیه رژیم غاصب صهیونیستی)) و نیز روز ((درخشش حضور استتنایی ملت قهرمان کشور جمهوری اسلامی ایران)) خواهد بود انشاءالله.»

دیدگاه‌ها

علی وزیری دوزین 04:49 - 1403/01/16

متن متوسطی بود .اما باز هم ممنون از لطف برادری که زحمت کشیدن...🙏

فرح محمودوند 16:58 - 1403/01/17

سلان علیکم
مطالب بسیار عالی بودواز خداوند بزرگ شاکریم که سید بزرگوار حاجی اقا قادری را سرراه زندگی ما قرار داد واز ایشان کمال تشکر را بابت زحماتش ومطالب گرانبهایش به عمل می اوریم امید واریم که همیشه در صحت وسلامتی وعاقبت بخیر بسر ببرند من الله توفیق

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.