رفتن به محتوای اصلی
مدیر گروه فرهنگی تربیتی رسول مهر:

دغدغه اصلی طلاب مبلّغ، حل مشکلات مردم است

تاریخ انتشار:
مدیر گروه فرهنگی تربیتی رسول مهر استان گلستان بیان کرد: طلاب از گذشته تا کنون، در بین مردم و همراه با مردم به زندگی شان می پرداخته اند و این در دل جامعه بودن و لمس دقیق مشکلات جامعه، سبب میشد دغدغه اصلی طلاب، حل مشکلات و مسائل مبتلابه مردم باشد.
دغدغه اصلی طلاب مبلّغ، حل مشکلات مردم است

حجت الاسلام محمد رضا رحمانی مدیر گروه فرهنگی و تربیتی رسول مهر استان گلستان و از مبلغان فعال معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در گفت و گو با خبرنگار بلاغ، فعالیت های تبلیغی این گروه را تشریح کرد که در ادامه می خوانید:

 

گروه فرهنگی و تربیتی رسول مهر را معرفی نمایید؟

گروه فرهنگی تربیتی رسول مهر ، از سال ۱۳۹۰ فعالیت های تبلیغی خود را در روستاهای استان گلستان آغاز کرد و از همان ابتدا در کنار فعالیت های تبلیغی، به فعالیت های جهادی پرداخت. برای همین منظور گروه تبلیغی جهادی سلحشوران ولایت نیز تشکیل گردید.

در حال حاضر ۳۷ نفر از طلاب توانمند در عرصه تبلیغ ، در گروه تبلیغی رسول مهر به فعالیت های تبلیغی مشغول هستند.

فعالیت عمده ما تبلیغ در اماکن عمومی مانند پارک و بوستان ، گلزار شهدا ، مساجد و ... می باشد.

 

هدفتان از ایجاد گروه تبلیغی چه بوده است؟

طلاب از گذشته تا کنون، در بین مردم و همراه با مردم به زندگی شان می پرداخته اند و این در دل جامعه بودن و لمس دقیق مشکلات جامعه، سبب میشد یکی از دغدغه های ذهنی اصلی طلاب، حل مشکلات و مسائل مبتلی به مردم شود. از این رو گروه تبلیغی رسول مهر با توجه به ظرفیت گروه و اولویت سنجی، با سه هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی، ترویج فرهنگ ناب اسلامی و اشتغال زایی و محرومیت زدایی ایجاد شد و اکنون نیز با همین سه هدف به فعالیت های تبلیغی می پردازد.

 

برای محقق شدن این اهداف چه برنامه هایی تاکنون انجام داده اید؟

برای تحقق این اهداف ما سه برنامه را برای گروه تبلیغی تعریف کردیم. اول تشکیل گروه و کارگروه های تخصصی تا هر کدام با تخصص و تمرکز به فعالیت های بخش خود بپردازند. دوم هماهنگی با مسئولین مربوطه و سوم ایجاد وحدت کلمه بین گروه ها و سمن های (سازمان مردم نهاد) مختلف سطح استان.

 

در چه مکان ها و ایامی از سال فعالیت تبلیغی دارید؟

فعالیت های تبلیغی ما در تمام طول سال برقرار است و عمده در اماکن عمومی مثل مساجد ، هیئات ، پارک و بوستان ، گلزار شهدا و تفرجگاه ها یا مراکزی مثل بیمارستان ، زندان ، کمپ ترک اعتیاد به فعالیت می پردازیم.

1000

به نظر شما تبلیغ گروهی چه برتری هایی نسبت به تبلیغ فردی دارد؟ ظرفیت ها، فواید، موانع و آسیب های تبلیغ گروهی به نظر شما چیست؟

در تبلیغ گروهی تقسیم کار صورت می گیرد و از سنگینی کار بر روی یک فرد جلوگیری می شود. همچنین حضور مبلغین در کنار هم باعث هم افزایی علمی و تجربی میشود و فعالیت را از اتقان بیشتر برخوردار می کند.

 

اگر قرار بود دو مشکل از مشکلات گروه تبلیغی شما حل شود تا فعالیت تبلیغی تان کارآمدتر شود، علاقه مند بودید کدام مشکلات حل شود؟

بسیاری از اوقات، گروه ها توانایی و نیرویشان صرف تهیه امکانات اولیه برای انجام فعالیت های تبلیغی می شود. اگر بنده قرار بود مشکلی را حل نمایم لیستی را از وسایل و امکانات لازم برای تبلیغ مثل لب تاب ، ویدیو پروژکتور و ... آماده می کردم و در قالب هایی مثل تسهیلات بلند مدت و هدیه تشویقی فعالیت های موفق گروه ها، در اختیار آن ها قرار می دادم.

 

اگر بخواهید سه ویژگی مثبتی که در گروه تان برجسته است را بیان نمایید، چه ویژگی هایی نام می برید؟

ویژگی اول گروه فرهنگی تربیتی رسول مهر تخصصی کار کردن در حوزه ی تبلیغی خود است که این کارکرد و اثربخشی فعالیت های ما را بالا می برد. ویژگی مثبت دیگر، بومی بودن اعضا و شناخت خوب منطقه است. سومین ویژگی گروه ما که به خاطر فعالیت هایمان است کسب اعتبار در منطقه تبلیغی است که این اعتبار در تسهیل و اثر بخشی فعالیت هایمان تاثیر قابل توجهی دارد.

 

از طرح های تبلیغی مؤثر و شاخصی که تا کنون اجرا کرده اید توضیحی بفرمایید.

گروه تبلیغی ما فعالیت های مختلفی را انجام میدهد که گوشه ای از آن ها این موارد است: فعالیت در مدارس و دانشگاه‌ها به صورت مستمر، برنامه های تبلیغی مفصل به صورت جشنواره جنگواره و نمایشگاه در اماکن عمومی مثل پارک ها و بوستان ها، برگزاری اعیاد و جشن های مناسبتی ملی و مذهبی به صورت کاروان های شادی ، برگزاری مراسمات عزاداری ، شهادت و یادواره شهدا در اماکن مختلف، تشکیل هیئت های مختلف از جمله هیئت جوانان و هیئت دانش آموزی و هیئت اختصاصی بانوان.

در امور اجتماعی و رسیدگی به نیازمندان نیز اقداماتی همچون تهیه و توزیع بسته های معیشتی ، اعطای وام های قرض الحسنه برای اشتغال زایی به صورت خانگی و همچنین تسهیل گری در امور خانواده های نیازمند انجام دادیم.

همچنین در بخش ازدواج و حمایت از جوانی جمعیت اقدام به برگزاری مراسمات مختلف ازدواج آسان در جوار شهدای گمنام و حرم مطهر حضرت یحیی بن زید و همچنین دوره های آموزشی مقدمات و مستحبات بعد از ازدواج و فرزند آوری نموده است.

در بحث‌های وحدت آفرین برنامه‌های مفصلی برای خانواده های اهل تسنن در روستاها ، مدارس ، بیمارستان ها و اماکن مختلف برگزار شد.

همچنین در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی اقدام به فعالیت در کمپ های ترک اعتیاد، کانون های تربیت زندان، تاسیس اتاق مشاوره قبل از ازدواج و حین ازدواج و پیشگیری از طلاق نموده است.

 

مبلغین و سایر گروه های تبلیغی دیگر جهت استفاده از طرح ها و پیشنهادات گروه شما از چه طریقی می توانند ارتباط بگیرند؟

گروه تبلیغی گروه فرهنگی تربیتی رسول مهر آمادگی دارد تا در جهت هم افزایی و همکاری با فعالان فرهنگی، سازمان‌ها و مراکز مختلف فرهنگی همکاری نماید.

علاقه مندان جهت همکاری یا بهرمندی از فعالیت های گروه تبلیغی گروه فرهنگی تربیتی رسول مهر می توانند از طریق شماره تلفن ۰۹۱۱۸۷۸۳۸۷۷ با گروه ما ارتباط برقرار نمایند.

2300

 

دیدگاه‌ها

احمد 10:05 - 1401/09/02

بسیار عالی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.