گپ و گفتی با روحانی طرح هجرت؛

وظیفه مبلغ فراتر از سخنرانی است

تاریخ انتشار: 22:44 - 1393/12/26
اهالی روستا حتی نیمه شب هم برای حل و فصل دعوا و مشکلات خود به سراغ ما می آیند، به همین دلیل، جایگاه مبلغ فراتر از سخنرانی است و باید در محل تبلیغی خود به کار عملی و ... بپردازد، تا بهتر پذیرفته شود.

روحانیت، تبلیغ دین و رسیدگی به امور مردم را وظیفه می داند و در سخت ترین شرایط هم دست از رسالت الهی خود بر نمی دارد، البته در این میان روحانیون طرح هجرت با استقرار در روستا های محروم، تکلیف مدارانه، چشم بر خوشی های زودگذر دنیا و دل به هدایت انسان ها بسته اند.

می رویم به سراغ گفتگو با یکی از روحانیون و مبلغین طرح هجرت:

ابتدا خود را معرفی کنید

علی اصغر ابن علی، متولد 1356 هستم که از سال 1371 وارد حوزه علمیه قمصر کاشان شده و در حال حاضر پایه 10 حوزه را به پایان رسانده‌ ام.

تاکنون در چند طرح  هجرت کوتاه و بلند مدت و در چه استان‎ هایی شرکت کردید؟

در بحث طرح کوتاه مدت سفر هایی به استان های فارس، بندرعباس و سیستان و بلوچستان داشتم  و از سال 1386 تا امروز، در هجرت بلند مدت در منطقه محروم فریدون شهر فعالیت می‎ کنم.

دلایل موفقیت یک روحانی در طرح هجرت بلند مدت چیست؟

علم و ایمان در موفقیت یک روحانی تأثیر زیادی دارد و پس از آن، داشتن همسر خوب، برای موفقیت یک روحانی تأثیر زیادی دارد، تا بتواند در مناطق محروم پا به پای روحانی بیاید، همچنین برخورد خوب با مردم،  پشتکار فراوان و خسته نشدن، از عوامل دیگری است که می ‎تواند روحانی مبلغ را به موفقیت برساند.

ویژگی‎های طرح بلند مدت نسبت به کوتاه مدت چیست؟

در طرح هجرت بلند مدت کار های تبلیغی و عمرانی انجام می ‎شود که از این نظر مشابهتی به هجرت کوتاه مدت ندارد، خداوند در قرآن سوره توبه به طرح هجرت اشاره می‎کند که افرادی نزد پیغمبر(ص) رفته بودند تا علم بیاموزند و سپس به سمت قوم خود بروند، به همین جهت طرح هجرت ابتدا دستور قرآن و سپس سفارش مقام معظم رهبری است، روحانی پس از 10 سال درس خواندن باید هجرت کند، زیرا هر کجا که طرح هجرت برگزار شده، خیر و برکت نیز همراه آن بوده است و آن روستا و منطقه پیشرفت زیادی نموده است.

با توجه به سابقه شما چه ملزوماتی باید برای تکمیل فرایند طرح هجرت بلند مدت صورت بگیرد؟

باید حوزه و مراجع از مبلغان حمایت کنند، علما به مبلغان طرح هجرت امتیاز دهند و مسئولین هم سیاست های تشویقی را برای پیشرفت مبلغان در نظر گیرند.

مسجد بدون روحانی بی‎ فایده است، به عنوان مثال در منطقه فریدون شهر نزدیک به 24 خانه عالم وجود دارد که تنها 4 مبلغ در حال فعالیت هستند، این مشكلی بزرگ است.  مساجد بسیاری ساخته شده که بدون روحانی هستند، در صورتی که بهترين راه مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن، منبر و مسجد است.

همسر شما در طرح هجرت چه مشارکت ‎هایی با شما داشتند؟

همسر من قبلا در عقیدتی سپاه فعالیت می‎ کرده و مبلغ نیست، اما کلاس ‎های احکام خانواده و برنامه های مربوط به زنان را برای خانم‎ های منطقه برگزار می ‎کند و نیمی از وظایف تبلیغی را از دوش ما برداشته است.

استقبال مردم از طرح هجرت بلند مدت چگونه بوده است؟

استقبال مردم بستگی به عملکرد روحانی دارد، برای استقبال از روحانی باید فرهنگ سازی صوررت گیرد و سپس به بحث تبلیغ پرداخته شود. روحانی باید علاوه بر داشتن علم و ایمان در کنار هم، کار فرهنگی و عمرانی را نیز انجام دهد تا فعالیت‎ های وی مورد استقبال قرار گیرد.

تاکنون در چه امور عمرانی و فرهنگی در روستا شرکت داشته ‎اید؟

به عنوان مثال این روستا در چند سال گذشته مسجد کوچکی داشت، اما با همت اهالی مسجد توسعه داده شد و آشپزخانه و حسینیه هم برای آن ساخته شد، هم اکنون نیز در حال ساخت یک غسال خانه برای روستا هستیم. اهالی روستا حتی نیمه شب هم برای حل و فصل دعوا و مشکلات خود به سراغ ما آمده اند، به همین دلیل، جایگاه مبلغ فراتر از سخنرانی است و باید در محل تبلیغی خود به کار عملی و ... بپردازد، تا بهتر پذیرفته شود.

همکاری نهاد های اعزام کننده چگونه است؟

در ابتدای فعالیت خود، کانونی در روستا تشکیل دادیم و هزینه آن را از چند نهاد می‎ گرفتم، امور مربوط را نیز خودم اداره می ‎کردم و بدین صورت کار های فرهنگی پیش می ‎رفت، اما امروزه در بحث فرهنگی موازی کاری زیاد شده و سازمان‌ های متولی امور فرهنگی نتوانسته‌ اند در این زمینه مشترک عمل کنند به همین خاطر این نوع فعالیت  نتیجه مطلوبی نخواهد داشت، در صورتی که  طرح هجرت بلند مدت آثار تبلیغی بهتری نسبت به کار سایر دستگاه‎ ها دارد. بنابراین روحانیان نباید صرفا به نماز و سخنرانی سرگرم باشند، بلکه باید کار عملی انجام دهند و امور فرهنگی - دینی مناطق تبلیغ خود را رصد کرده و فعال باشند.

به عنوان مثال در ابتدای ورود به روستا برای کودکان زیر 7 سال، مهد قرآن راه اندازی کردیم و پیشرفت این مهد طوری بوده که بچه ‎های مهد ده سال آینده می ‎توانند به حوزه راه پیدا کنند.

مهمترین مشکلات فرهنگی که در کار خود با آن مواجه بودید چه بوده است؟

اعتیاد، بی ‎حجابی و ماهواره مهمترین اموری است که با آن روبرو هستیم، بنابراین در ابتدای کار تبلیغی در منطقه، شورای امر به معروف تشکیل دادیم و تا این عمل به صورت جمعی انجام شود، بعد از گذشت مدتی از اجرایی شدن، تأثیرات مطلوب‎ آن بر جامعه قابل توجه بوده است.

منبع: حوزه

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.