شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ /۱۵ محرم ۱۴۴۴

مسیر

آیت الله تحریری:
آیت الله تحریری با بیان این که روحانیان استادان اخلاق را الگوی رفتاری و تحصیلی خویش قرار دهند، گفت:طلاب برنامه‌ریزی دقیق علمی و عملی برای تحصیل دروس حوزوی داشته باشند ودید جامعی به مسائل روز به دست آورند تا ازآسیب‌ ها وآفات فکری و شبهات روز در امان بمانند
تحریری

به گزارش بلاغ به نقل از رسا، آیت الله محمد باقر تحریری، در مراسم بزرگداشت آیت الله یحیی انصاری شیرازی از سلسله نشست‌ های الگو های اخلاقی حوزه که در مدرسه علمیه علوی قم برگزار شد، به بیان ویژگی‌ های شخصیتی این استاد اخلاق پرداخت و گفت: آیت الله انصاری شیرازی در علوم فقهی، عقلی و نقلی استاد برجسته حوزه علمیه بود اما وی روحی بسیار لطیف و قلب رئوف و مهربان داشت و زمانی که آیات قران کریم و احادیث ائمه اطهار(علیهم السلام) را می‌ شنیدند، اشک‌ هایشان جاری می‌ شد.  

آیت الله تحریری بیان کرد: با وجود این که آیت الله انصاری شیرازی از استادان برجسته حوزه علمیه در علوم عقلی بود اما همیشه از معروفیت و مطرح شدن در جامعه گریزان بود.

وی در ادامه سخنانش به ویژگی‌ های عالمان دینی از دیدگاه آیات و روایات پرداخت و گفت: نخستین خصوصیت عالمان دینی این است که به دنبال حق و حقیقت در جامعه هستند و همیشه از مسیر حق پیروی می‌ کنند.

استاد اخلاق حوزه علمیه اظهار داشت: دومین ویژگی عالمان دینی این است که «اولوا الالباب» هستند یعنی مسیر و روش حق را از مسیر باطل تشخیص می‌ دهند و از آن گریزان می‌ باشند.

وی خشوع و تواضع در برابر آیات الهی را سومین ویژگی عالمان دینی دانست و افزود: وسوسه‌ های شیطانی از امتحان‌ های الهی است و عالمانی که حق طلب هستند این القائات شیطانی را تشخیص می‌ دهند و از آن دوری می‌ کنند.

آیت الله تحریری ابراز کرد: طلاب و محصلان، استادان اخلاق را الگوی رفتاری و تحصیلی خویش قرار دهند و تا زمانی که آن‌ ها در قید حیات هستند از آن‌ ها بهره‌ های کافی علمی و اخلاقی را ببرند.

 استاد اخلاق حوزه علمیه عنوان کرد: وسوسه‌ ها و القائات شیطانی در هر زمان به شکل جدیدی بروز پیدا می‌ کند و طلاب جوان باید با منطق و عقلانیت با این وسوسه‌ ها مبارزه کنند.

آیت الله تحریری بیان کرد: متأسفانه برخی از افراد در خود خواهی خود فرو رفته‌ اند و نمی‌ خواهند حقایق علمی اسلامی را قبول کنند و این تفکر را دارند که جهان غرب در علم و صنعت پیشرفت کرده است؛ بنابراین جهان اسلام نیز در همه علوم و صنعت از روش و مسیر آن‌ ها پیروی کند.

وی تصریح کرد: با پیروی از رهنمود های رهبر معظم انقلاب مبنای اسلامی سازی علوم و مصرف کالاهای داخلی می‌ توانیم از تفکرات جهان غرب دوری گزینیم.

استاد اخلاق حوزه علمیه در ادامه سخنانش به نقش مؤثر علما و حوزه‌ های علمیه در شکل‌ گیری انقلاب اشاره کرد و گفت: طلاب جوان تمام سعی و تلاش خویش را برای حفظ و سربلندی انقلاب اسلامی انجام دهند و خطوط قرمز و مسیر های انحرافی را شناسایی کنند و از این مسیر دوری کنند.

آیت الله تحریری در پایان سخنانش بیان کرد: طلاب برنامه‌ ریزی دقیق علمی و عملی برای تحصیل دروس حوزوی داشته باشند و دید جامعی به مسائل روز جامعه به دست آورند تا از آسیب‌ ها و آفات فکری و شبهات روز در امان بمانند.

ارتباط در ایتا