چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ /۲۹ ذو القعدة ۱۴۴۳

مسیر

رئیس جامعه المصطفی:
رئیس جامعه المصطفی یادآور شد: جاذبه پیامبر منحصر در عصر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نیست؛ بلکه این جاذبه با ورود به قرآن و اذکار معنوی اهل بیت(علیهم السلام) هم اکنون وجود دارد.
اعرافی

به گزارش بلاغ به نقل از حوزه، حجت الاسلام و المسلمین اعرافی در جمع نیرو های خدماتی جامعه المصطفی ضمن تبریک بعثت نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله)، با بیان این که همواره باید قدردان خانواده‌ ها، همسران و فرزندان المصطفائیان که آنان را در خدمت رسانی به معارف ناب الهی همیاری و همدلی می‌ کنند، باشیم، اظهار داشت: باید قدردان کسانی باشیم که با همت بلند و عزم راسخ خویش، در پیشبرد برنامه های المصطفی تلاش می کنند.

رئیس جامعه المصطفی در ادامه سخنان خود با تاکید بر بهره‌ گیری هر چه بیشتر از ایام ماه مبارک رجب، اظهار داشت: با توجه به نیاز انسان به معرفت اخلاق، ماه‌ های رجب، شعبان و رمضان بهترین فرصت برای تعالی روحی و معنوی انسان هستند.

وی هنر آدمی را در غفلت نکردن از توجهات الهی در عرصه‌ های مختلف زندگی عنوان کرد و یادآور شد: عبادت و توجه به خداوند متعال، روح زندگی و حیات بشری است و اگر این مهم بر زندگی فردی و اجتماعی نفوذ پیدا کند، دنیای درونی انسان را روشن‌تر، آرام تر و موفق‌تر خواهد نمود.

امام جمعه قم، اذکار و دعا های ماه رجب را مهم ترین بستر برای آسمانی نمودن روح آدمی دانست و خاطرنشان کرد: همواره باید تلاش نماییم تا با ممارست با اذکار الهی از مضامین بلند آن برای تقرب به خدا و پاک شدن روح بهره گیری نماییم.

وی با تاکید بر این که اذکار آسمانی به ویژه دعاهایی که در ماه مبارک رمضان توصیه شده، کلیدی است که ضمن پالایش روح و روان آدمی، درهای آسمان و دروازه های معنویت را بر روی ما باز می‌نماید، اظهار داشت: مهمترین روح این دعا، توحید و توجه به قدرت خداوند متعال است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: توحید یعنی؛ همراه بودن و حضور همه چیز در گرو اراده ذات اقدس الهی است و خداوند متعال بر همه چیز احاطه دارد.

وی دعای "یا من یملک حوائج السّائلین" ماه مبارک رجب را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: همه ما ابزار و کار زاری بیش نیستیم و همه قدرت‌ ها در نزد خداوند متعال است و هیچ چیز در این عالم از حیطه قدرت و علم الهی بیرون نیست.

حجت الاسلام و المسلمین اعرافی با اشاره به این که خداوند متعال درخواست دعا کنندگان را می داند، تصریح کرد: خداوند متعال بر اسرار درونی کسانی که ساکت اند و تقاضایی نمی کنند، اشراف دارد.

وی با بیان این که گاهی انسان نیازی دارد و با توجه به آن از خداوند متعال درخواست می‌ کند و گاهی نیز با توجه به غفلت  از نیاز، درخواست خویش را بروز نمی دهد، اظهار داشت: خداوند متعال به تمام نیاز های آشکار و پنهان آدمی واقف است.

رئیس المصطفی با تاکید بر این که همه وجود آدمی درخواست از خداوند متعال است، افزود: زمانی که انسان نیاز خویش را به زبان جاری نمی سازد؛ همین امر نیاز به خواست را در وجود آدمی متجلی می‌کند.

وی آیاتی از قرآن کریم را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: همان خدایی که به خاطر عظمت و جلالش آن قدر از ما دور است که عقل های ما در راه شناخت او متحیر می ماند، با نگاهی دیگر از رگ گردن به انسان نزدیک تر است.

امام جمعه قم با بیان این که خداوند متعال برای هر تقاضای انسان، پاسخی حکیمانه دارد؛ خاطرنشان کرد: با وجود آن که نقص در خواهش و یا مصلحت نبودن از مهم ترین موانع استجابت دعا به شمار می رود؛ اما خداوند متعال هیچ دعایی را بدون پاسخ نمی گذارد.

وی تاکید کرد: اعتقاد به خداوند با ویژگی هایی که در آیات و روایات ذکر شده، انسان را سرشار از نشاط، انگیزه و معنویت می‌ کند. اعتقاد به وعده های راستین الهی در نهان آدمی نشاطی مثال زدنی به ارمغان می‌ آورد.

حجت الاسلام و المسلمین اعرافی با بیان این که دعا نگاه معنوی و خدا شناسانه را در وجود انسان تقویت می کند، اظهار داشت: نگاه توحیدی، عارفانه و معنوی، نه تنها آخرت؛ بلکه دنیای انسان را آبادتر می کند.

وی افزود: انسان معتقد به خدا در سختی‌ ها و ناملایمات، دارای آرامشی مثال زدنی است که هیچ کس آن را ندارد و در آرامش‌ ها  نیز هیچ گاه دچار سرمستی نمی شود. به نوعی اعتقاد به ذات اقدس الهی، انسان را در تعادل روحی و روانی قرار می دهد.

رئیس المصطفی ماه رجب را ماه تجربه مفاهیم بلند عنوان کرد و ابراز داشت: ماه رجب در بردارنده نیاز های روحی و تضمین کننده سعادت مادی و ابدی انسان است. ماه رجب درخشندگی و تلألؤ خاصی دارد که روح آن در ماه مبارک رمضان متجلی می‌ شود.

وی در پایان با تاکید بر این که جاذبه نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) و ائمه اطهار(علیهم السلام) در پرتو قرآن، آیات الهی و معنویت به وجود آمده است، یادآور شد: جاذبه پیامبر منحصر در عصر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نیست؛ بلکه این جاذبه با ورود به قرآن و اذکار معنوی اهل بیت(علیهم السلام) هم اکنون وجود دارد.

ارتباط در ایتا