استاد حوزه علمیه قم:

علم امانت الهی و علما امینان این امانت هستند

تاریخ انتشار: 20:50 - 1394/03/10
حجت الاسلام نظری منفرد با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) که علم را ودیعه الهی بیان کرده‌اند، افزود: طبق این حدیث شریف دانشمندان و علما امینان بر علم خدا هستند و اگر کسی نتواند این امانت را به درستی ادا کند، جزو خائنین درگاه الهی نامش ثبت خواهد شد.

به گزارش بلاغ به نقل از رسا، حجت الاسلام و المسلمین علی نظری منفرد، استاد حوزه علمیه قم در جمع اساتید و مدیران حوزه های علمیه خواهران شهرستان نجف آباد که در سالن اجتماعات حوزه علمیه زهرائیه برگزار شد، با تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه گفت: در قسمتی از ادعیه ماه شعبان «وَ اعْمُرْ قَلْبِی بِطَاعَتِکَ‏ وَ لَا تُخْزِنِی‏ بِمَعْصِیَتِکَ» انسان را موظف به تعمیر قلب می‌ کنند.

وی جهت گیری زندگی را بر مبنای تعمیر بدن بیان کرد و افزود: ادعیه و فرمایشات حضرات معصومین(علیهم السلام) انسان را متوجه این امر می کند که بیش از آن‌ چه به زندگی دنیایی خود توجه داری، متوجه قلب که در اصل همان روح است، باشد و تنها اطاعت پروردگار است که سبب نورانیت روح انسان می‌ گردد و در این ماه مناجات الهی با طاعت و بندگی هر چه بیشتر حجاب‌ ها را کنار زده و قابلیت پذیرش فیض حق را به دست آوریم.

حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد در ادامه تدریس و رسالت اساتید را از وظایف بسیار مهم در امر تعلیم و تربیت بیان کرد و افزود: علم‌ آموزی از جمله اموری است که هم استاد و هم شاگرد نسبت به هم حقوق و وظایفی دارند و یکی از وظایف استاد نسبت به شاگرد فهم درست استاد از مطلبی است که می‌ خواهد بیان کند.

وی درباره وظیفه دیگر استاد گفت: تفهیم مطلب به شاگرد از دیگر وظایف استاد است، چنان‌ که در سیره علما نیز شاهد هستیم که چگونه حتی بعد از تدریس و تقریر تا ساعت‌ ها با صبر و حوصله پاسخ‌ گوی سؤالات طلاب در جهت فهم آنان بودند و این امر را جزو وظایف خود می‌ دانستند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان نکته‌ ای تاریخی از سیره پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در تفهیم مطلب خاطرنشان کرد: عبدالله بن مسعود از کُتاب وحی نقل می کند که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) برای فهم هر چه بیشتر ما درباره آیات قرآن، با قرائت بیست آیه و تفهیم آن آیات به سراغ آیات بعدی می‌ رفتند.

وی با نقل روایتی از اصول کافی درباره اصول و مراحل تفهیم افزود: حضرت علی(علیه السلام) در پاسخ شخصی که از ایشان موعظه طلب کردند، فرمودند: استمع، گوش کن سپس استفهم، بعد از گوش کردن آن را به درست بفهم و بعد از فهمیدن آن را باور کن، ثم استعمل و در پایان بعد از این که به باور آن مطلب رسیدی، به آن عمل کن.

حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد سمت استادی را از جایگاه های مقدس الهی برشمرد و افزود: اگر استاد مخلصانه و تنها برای رضای حق به تدریس مشغول شود، همان‌ گونه که در سیره علما اخلاق نیز شاهد بودیم، تنها با بیان چند جمله سبب انقلاب درونی در یک فرد خواهیم شد.

وی در ادامه بیان داشت: خداوند در آیه «یَهْدی بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوانَهُ سُبُلَ السَّلامِ وَ یُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ»، راه‌ های سلامت را به انسان نشان می دهد که اگر  انسان مخلصانه در صراط مستقیم قدم بگذارد و برای خدا عمل کند، راه سلامت را خدا به انسان نشان خواهد داد.

استاد حوزه علمیه قم آموختن را یکی از رسالت های الهی با توجه به آیه نفر بیان داشت و گفت: آن‌ جا که خداوند در قرآن کریم می‌ فرمایند: «نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طائِفَةٌ لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ وَ لِیُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذا رَجَعُوا إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُون» به ما نشان می‌ دهد که آموخته‌ ها امانت الهی در دست ما است و موظفیم که آن را به دیگران بیاموزیم.

وی در ادامه با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) که علم را ودیعه الهی بیان کرده‌ اند، افزود: طبق این حدیث شریف «الْعِلْمُ‏ وَدِیعَةُ اللَّهِ فِی أَرْضِهِ وَ الْعُلَمَاءُ أُمَنَاؤُهُ عَلَیْهِ فَمَنْ عَمِلَ بِعِلْمِهِ أَدَّى أَمَانَتَهُ وَ مَنْ لَمْ یَعْمَلْ بِعِلْمِهِ کُتِبَ فِی دِیوَانِ الْخَائِنِینَ»، دانشمندان و علما امینان بر علم خدا هستند و اگر کسی نتواند این امانت را به درستی ادا کند، جزو خائنین درگاه الهی نامش ثبت خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد در ادامه در پاسخ سؤال یکی از اساتید درباره راه های موفقیت در امر تبلیغ گفت: چهار اصل مهم و اساسی در امر تبلیغ نقش دارد و اصل اول داشتن سرمایه علمی است که این سرمایه به مثابه مواد اولیه یک کارخانه است و اصل دوم هنر چینش مطالب است که چطور یک مبلغ بتواند در مراسم سخنرانی از مواد اولیه خود استفاده کند.

وی در ادامه بیان داشت: اصل سوم در موفقیت یک مبلغ اعتماد به نفس و مدیریت صحیح جلسه است که به دور از هر گونه استرس و هیجانی باشد و اصل آخر، باور داشتن به مطلبی که برای مستمع بیان می کند و تا مبلغ خود به این باور نرسد، سخنانش در دیگران اثر نخواهد کرد و این اصول تنها بر اثر تمرین، تکرار به دست خواهد آمد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.