شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ /۲۵ جمادى الآخر ۱۴۴۳

مسیر

نسخه چاپ
امیر عبداللهیان:
معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه با اشاره به این‌ که مذاکرات هسته‌ای یکی از نشانه‌ های قدرت ملی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: ۶ قدرت بزرگ جهان امروز در مقابل جمهوری اسلامی مجبور به مذاکرات طولانی مدت می‌ شوند که این مسأله نشان از قدرت بالای جمهوری اسلا
امیرعبداللهیان

به گزارش بلاغ به نقل از رسا، امیر عبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه دولت یازدهم در گردهمایی بزرگ مبلغان ماه رمضان که در مسجد اعظم قم برگزار شد، گفت: در برخی از کشور ها در حوزه بیداری اسلامی، مهندسی معکوس صورت گرفت تا با دستگاه سلطه و دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی و همکاری برخی کشور های منطقه، امنیت مقاومت را از بین ببرند.

عبداللهیان در ادامه ابراز داشت: فعالان جوان بیداری اسلامی در مصر جرقه اصلی بیداری اسلامی را با نگاهی به جمهوری اسلامی ایران آغاز کردند و به راحتی این مسأله را مطرح می‌ کردند ولی رسانه‌ ها اجازه ندادند این موضوع در بین اعراب کشور های دیگر مطرح شود.

وی با بیان‌ این‌ که جامعه مصر یک جامعه دینی است و جوانان این کشور مردم ایران را الگوی حرکت انقلابی خود می دانند، ابراز داشت: این در حالی است که رسانه‌ ها تلاش بسیاری می‌ کنند تا جمهوری اسلامی را در بین اذهان عمومی تخریب کنند.

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه دولت یازدهم با اشاره به این‌ که مذاکرات هسته‌ ای یکی از نشانه‌ های قدرت ملی جمهوری اسلامی ایران است، ابراز داشت: ۶ قدرت بزرگ جهان امروز در مقابل جمهوری اسلامی مجبور به مذاکرات طولانی مدت می‌ شوند که این مسأله نشان از قدرت بالای جمهوری اسلامی در جهان دارد.

عبداللهیان در ادامه اظهار داشت: البرادعی مدتی که رییس آژانس انرژی اتمی بود گفت میانگین سنی دانشمندان هسته‌ ای ایران بین ۲۴ تا ۲۷ سال است که این مساله سبب شد که مردم و جوانان مصری نگاه دیگری به ایران و پیشرفت‌ هایی که این کشور در سال‌ های پس از انقلاب داشته متحول شود و آن ها را به انقلاب امیدوارتر کند.

وی با تأکید بر این‌ که حرکت بیداری اسلامی هنوز هم در مصر جریان دارد و متوقف نشده است، تصریح کرد: البته اشتباهات محمد مرسی رییس جمهور پیشین مصر در این جریان بسیار تاثیر گذار بود ولی جوانان مصری هنوز جریان و بیداری اسلامی را فراموش نکرده‌ اند.

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه دولت یازدهم در ادامه ابراز داشت: این جریانات انحرافی که پس از بیداری اسلامی انجام شد سبب شد تا گروه‌ های تندرو در کشور هایی مثل مصر و لیبی فعال شوند ولی خوشبختانه هنوز جریان اصیل بیداری اسلامی در این کشور ها از بین نرفته است.

وی افزود: هشدار های به موقع رهبر معظم انقلاب در آن زمان و اقدامات حمایتی دولت از سوریه سبب شد که توطئه دشمنان محور مقاومت علیه سوریه ناکام بمانند و در عین‌ حال دشمنان دو بار برنامه بسیار سنگینی برای سقوط دمشق طراحی و عملیاتی کردند که با عمل به موقع جمهوری اسلامی کاملا رفع شد.

عبداللهیان با بیان این‌ که آمریکایی‌ ها تلاش می‌ کنند با تجربیات خود در اشغال عراق و افغانستان پروژه‌ های جدیدی که در یمن به راه انداخته‌ اند را پیش ببرند؛ آن ها می خواهند ما را وارد معادلات خود در منطقه کنند، ولی ایران اسلامی به صراحت بیان کرده است به جز بحث هسته ای به هیچ عنوان در بحث های دیگر مذاکره ای با آمریکا نخواهد کرد.

وی افزود: امروز ایران و عراق در کنار هم قرار گرفته‌ اند که این دو کشور از بزرگترین منابع انرژی جهان هستند  این دو کشور بزرگترین جریانات شیعه را در جهان اسلام دارند و و دارای ظرفیت‌ های عظیمی هستند که خوشبختانه علی‌ رغم برنامه‌ های آمریکا، توانستیم این کشور را به یک متحد بزرگ و استراتژیک مبدل کنیم که دشمنان به شدت نسبت به این امر هراسان هستند.

عبداللهیان گفت: عربستان سعودی اشتباه بزرگ و استراتژیکی کرد که به عنوان ثروتمندترین کشور عربی به فقیرترین کشور عرب حمله کرد؛ به همین خاطر سعی کردند که توجیهات خاصی را برای این مساله بیان کنند و بگویند که ما در یمن با جمهوری اسلامی ایران می جنگیم.

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی با مردم مسلمان و مظلوم در یمن همراه شد و از آن ها حمایت کرد و در هفته اول بحران، به آن ها توصیه شد خویشتنداری کنند، ولی تصور آن ها تصور دیگری بود که به دوستان خود وعده می دادند که ظرف ۱۰ روز کار یمن تمام شده است، ولی امروز تا چند ده کیلومتر نیرو های یمنی در داخل خاک عربستان هستند و داعش هم امروز در عربستان بمب گذاری می‌ کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هیچ یک از اهدافی که عربستان در حمله به یمن اعلام کرد محقق نشده است و نخواهد شد؛ اظهارات حکیمانه رهبر انقلاب و اظهارات صریح رییس جمهوری موضع ایران را مشخص کرد؛ عربستان می خواهد یمن را در کنترل بگیرد تا داعش و سهم خواهان دیگر در یمن سکنی بگیرند که قطعا موفق نخواهند شد.

ارتباط در ایتا