جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ /۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۳

مسیر

حجت الاسلام و المسلمین کلباسی
حجت الاسلام کلباسی گفت: شرافت، کرامت و برکت ماه مبارک رمضان به برکت نزول قرآن در شب مبارک قدر است.

حجت الاسلام و المسلمین کلباسی استاد حوزه و دانشگاه، در گفتگو با خبرنگار بلاغ ضمن تبریک فرارسیدن مبارک رمضان گفت: شرافت، کرامت و برکت ماه مبارک رمضان به برکت نزول قرآن کریم در شب مبارک قدر است و این نزول قرآن منشأ تمام برکات این ماه عزیز است.

اهمیت توجه به قرآن در این ماه 

استاد حوزه در ادامه گفت: محبوب ترین اعمال در ماه مبارک رمضان تلاوت قرآن همراه با تدبر و توجه به مضامین و معانی آیات است، توجه به قرآن کریم در این ماه عزیز به قدری دارای اهمیت است که ثواب تلاوت یک آیه به اندازه ثواب تلاوت یک ختم قرآن است و این بدان جهت است که در این ماه با توجه به ویژگی هایی که در زمان، مکان و شرائط مختلف پدید میاد آمادگی مناسبی جهت انس و ارتباط با قرآن برای هرکس می باشد.

پیام های ماه مبارک رمضان 

حجت الاسلام کلباسی خاطرنشان کرد: ماه رضمان از زیباترین ماه های سال است زیرا با توجه به شرایطی که در این ماه می باشد اعم از گرسنگی، تشنگی، گرما و ... که علاوه بر سلامت بدن، سلامت روح و روان را برای انسان به ارمغان می آورد و باعث می شود انسان به یاد گرسنگان و تشنگان بیفتد، و انسان باید سعی بکند که قدمی در این راه بردارد مثلا گرسنه ای را سیر بکند یا گرفتاری را از گرفتاری نجات بدهد که در آخر ماه مبارک هم عید فطر وجود دارد که یک مانور عظیم برای انفاق است که از زیباترین صحنه های این ماه است.

رمضان ماه رحمت، برکت و مغفرت

مدیر مرکز تخصصی مهدویت در ادامه بیان کرد: پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در خطبه شعبانیه ضمن توصیف ماه مبارک رمضان به عنوان ماه رحمت، برکت و مغفرت، در ضمن خطبه توصیه به افطاری دادن هم فرموده اند ولو با یک دانه خرما یا ظرف آب که همه این ها برای این است که انسان بهره بیشتری از این ماه مبارک ببرد و همین روزه داری باعث می شود بستر مناسب برای امور خیر دیگر هم فراهم شود.

توجه به امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

وی افزود: تلاوت قرآن کریم در این ماه و به ویژه هدیه دادن ثواب آن به محضر صاحب الزمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) از توصیه های بزرگان است که بسیار کار نافذی است، هم چنین توجه به امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در این ماه بسیار مهم است که در شب های این ماه دعای افتتاح وارد شده و این دعا، دعای منتظران و افرادی است که دغدغه عدالت و ضعفا و مظلومان را دارند و این دعا متن بسیار شگرفی در توجه به این مسائل است.

توصیه پایانی

کلباسی در پایان خاطرنشان کرد: دعایی از امام سجاد(علیه السلام) در صحیفه سجادیه در وداع ماه مبارک رمضان وجود دارد که حتما این دعا را در اول ماه مبارک با توجه به معانی و مفهوم آن بخوانید تا دریابید که این ماه چه بوده است، که این دعا برای درک ماه مبارک رمضان به شما کمک می کند.

ارتباط در ایتا