پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱ /۷ ذو الحجة ۱۴۴۳

مسیر

عقیلی تشریح کرد؛
مسئول غرفه شهدا و ایثارگران روحانی کشور اظهار کرد:‌ در این غرفه تلاش می‌ شود آمار و اطلاعاتی از شهدای روحانی کشور ارائه شود.
نمایشگاه قرآن

به گزارش بلاغ به نقل از ایکنا، یحیی عقیلی، مسئول غرفه شهدا و ایثارگران روحانی کشور در گفت و گویی در مورد حضور این غرفه در بخش روحانیون بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن اظهار کرد:‌ این کنگره ۱۴ سال مشغول به فعالیت است که محصولات و برنامه هایی که طی این سال ها برگزار شده در این غرفه عرضه می شود.

وی با بیان اینکه فعالیت های دبیرخانه این کنگره در ۶ محور فعالیت می کند، گفت:‌ یکی از محور های فعالیت استخراج آمار شهدای روحانی است؛ آماری که تا امروز به دست آمده ۴۳۰۰ شهید روحانی است؛ در حالی که ۲۷۷۶ در بنیاد شهید ثبت شده است.

عقیلی خاطرنشان کرد: از آن جا که روحانیون از ۲۰ کانال به جبهه ها اعزام می شدند هر یک از دستگاه ها به گونه ای آمار می دادند؛ در این چند ساله تلاش کردیم آمار ها را یکپارچه کنیم.

وی گفت: بر اساس آمار هایی که داریم حداقل در هر یک روز از سال یک روحانی شهید شده است که این آمار گاه به بیش از ۱۰۰ شهید در روز می رسد. به عنوان مثال در کربلای چهار و ۵ بیش از ۱۰۰ شهید روحانی داشتیم.
عقیلی ادامه داد: آمار شهدا به صورت استانی نیز استخراج شده که بیشترین شهید روحانی متعلق به استان اصفهان و کمترین شهید روحانی متعلق به استان ایلام است.

وی همچنین گفت: ‌برخی آمار ها نیز به صورت تخصصی ارائه شده است؛ به عنوان مثال روحانیونی که ترور شده اند، روحانیونی که از برادران اهل سنت بوده اند، برخی هم طلبه بودند و هم دانشجو؛ این آمار ها به صورت نمودار در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته شده است.

عقیلی گفت: از دیگر فعالیت های کنگره جمع آوری آثار شهداست که شامل تمام اسناد، مدارک، سوابق و خاطرات شهدای روحانی در دوران انقلاب و جنگ می شود؛ این آثار پالایش و دسته بندی می شوند.

وی تولید محصولات فرهنگی را از دیگر فعالیت های کنگره عنوان کرد و گفت: کتاب ها در سه دسته تهیه می شوند؛ ابتدا دانش نامه ای است که که به معرفی شهدای روحانیون شاخص که در نهضت ها، انقلاب ها و عرصه های مختلف نقش مؤثری داشتند می پردازد.

عقیلی گفت: موضوع بعدی کتاب هایی است که در رابطه با عموم روحانیون شهید در قالب فرهنگ نامه تهیه می شود؛ این فرهنگ نامه به صورت الفبایی است که «آ» و «الف» در دو جلد ۷۰۰ صفحه ای تهیه شده است؛ احتمالاً کل فرهنگ نامه به ۴۰ جلد برسد. این کتاب به سیره عملی، اخلاقی، تحصیلی و مبارزاتی طلاب شهید و ایثارگر می پردازد. علاوه بر تهیه کتاب، تمام این آثار و استاد و مدارک در موزه دفاع مقدس در تهران و سایر شهرستان ها برای آینده گان به صورت موزه نگه داری می شود.

وی همچنین اظهار کرد: کتاب دیگری در قالب دایره المعارف نیز تهیه شده است که به نقش روحانیت در دوران انقلاب و دفاع مقدس می پردازد؛ این کتاب ها در سطح استانی نیز تهیه شده است.

عقیلی گفت:‌ علاوه بر این کتب، آثاری نیز برای معرفی شهدای شاخص به صورت انفرادی تهیه شده است؛ همچنین کتبی برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است که بیشتر آن ها به صورت داستانی است.

وی تهیه ۲۵ عنوان کتاب از پیام و وصایای شهدای روحانی، تولید برنامه های مستند و داستانی به صورت ملی و استانی، تهیه تله فیلم و نرم افزار هایی با موضوع شهدای روحانی را از دیگر محصولات کنگره شهدای روحانی عنوان کرد.

عقیلی افزود: تلاشمان این است که در شبکه های اجتماعی نیز اصلاعات، پیام ها و وصایای شهدای روحانی را منتشر کنیم؛ در این راستا وبلاگ هایی در این زمینه در حال طراحی است.

وی از دیگر برنامه های کنگره شهدای روحانی را برگزاری یادواره عنوان کرد و گفت: در سطح شهرستان ها حدود ۳۰۰ یادواره برگزار شده است؛ در سطح استانی نیز ۲۷ یادواره برگزار شد؛ برای سال ۹۵ یا ۹۶ نیز برنامه ریزی برای برگزاری اجلاسیه سراسری شهدا روحانیت صورت گرفته است.

عقیلی همچنین اظهار کرد: از آنجا که از کشور هایی همچون عراق، لبنان، سوریه، یمن، افغانستان و پاکستان نیز روحانی شهید داریم، ستاد بین المللی شهدای روحانی شکل گرفته که قرار است بعد از برگزاری کنگره سراسری، کنگره بین المللی شهدای روحانیت نیز طی سال های ۹۷ یا ۹۸ برگزار شود.

وی با بیان اینکه در کنار تهیه اثر در موضوع شهدای روحانی، آثاری نیز در زمینه روحانیون ایثارگر نیز تهیه شده است، گفت: بر اساس آمار ها تقریباً ۴۰ هزار روحانی ایثارگر داریم که در زمان جبهه و جنگ حضور داشتند و در قید حیات هستند که بیش از ۵۰ درصد آن ها در جبهه حضور مستقیم داشتند.

عقیلی درمورد دیگر محصولات عرضه شده در غرفه شهدای روحانی گفت: در این غرفه علاوه بر ارائه آمار های استانی و تخصصی از شهدای روحانی، نمونه کتاب هایی که در زمینه شهدای روحانی تهیه شده، عرضه می شود؛ از جمله کتاب علمداران عشق که ۳۸ شهید روحانی اردبیل را معرفی می کند. نرم افزار ها و نمونه مستند های تلویزیونی که در این زمینه تهیه شده نیز ارائه می شود.

ارتباط در ایتا