شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ /۱۵ محرم ۱۴۴۴

مسیر

شكست و ناكامي ناباورانه رژيم صهيونيستي در حمله به لبنان و پيروزي غيرمنتظره حزب ‏اللّه لبنان سران امريكا و اسرائيل را دچار شوك كرد و تمام محاسبات آنها را به هم ريخت. نكته ‏هاي زير درباره اين جنگ قابل توجه است:
روز جهاني قدس

تحليل جنگ سي و سه روزه حزب ‏اللّه و اسرائيل (تنها جنگِ پيروز در غياب دولت‏هاي عربي)[۱]

به مناسبت روز جهاني قدس، به ابعاد مختلف و عبرت ‏آموز جنگ سي و سه روزه لبنان با رژيم صهيونيستي نگاهي كوتاه مي ‏افكنيم. به طور كلي، شكست و ناكامي ناباورانه رژيم صهيونيستي در حمله به لبنان و پيروزي غيرمنتظره حزب ‏اللّه لبنان سران امريكا و اسرائيل را دچار شوك كرد و تمام محاسبات آنها را به هم ريخت. نكته ‏هاي زير درباره اين جنگ قابل توجه است:

ـ در طول اين جنگ، نيروي مقاومت مردم لبنان (حزب‏ اللّه) در برابر ارتش قدرتمند و مجهز صهيونيستي، قهرمانانه ايستاد و حماسه و افتخاري بي ‏نظير آفريد. حزب ‏الله با وارد آوردن ضربه‏ هاي كوبنده به دشمن و دفع تجاوز آنها به خاك لبنان، جهانيان را به تحسين واداشت و ثابت كرد كه مسلمانان در صورت باور داشتن توانايي ‏هاي خود و اتحاد و هم‏ دلي، قدرتمندترين ارتش‏هاي جهاني را نيز شكست خواهند داد.

ـ يكي از مهم‏ ترين رخ‏ دادهاي اين جنگ، نمايش بي ‏خاصيتي و بي‏ عرضگي شوراي امنيت سازمان ملل متحد، زير فشار چند دولت زورمدار و جهان‏ خوار بود. اين نهاد جهاني برخلاف رسالت و فلسفه وجودي خود كه كمك به برقراري صلح و امنيت در جهان است، نه تنها تماشاگر بي ‏اعتناي تجاوزها و جنايت‏ها و كشتار و ويراني رژيم صهيونيستي بود، بلكه حتي با مخالفت با آتش‏بس، اين رژيم را به ادامه تجاوز و كشتار تشويق كرد.

ـ بسيار جاي تأمل است كه شوراي امنيت در حالي‏كه چشم خود را به جنايت‏هاي صهيونيست‏ها در لبنان بسته بود، در گرماگرم اين جنگ و كشتار، مانند آنكه هيچ اتفاقي نيفتاده باشد، به اتفاق آرا، بر ضد آزمايش ‏هاي موشكي كره شمالي (دشمن امريكا) قطع ‏نامه صادر كرد. امروز نيز تمام وقت و نيروي خود را در مخالفت با فعاليت‏هاي صلح ‏آميز هسته ‏اي ايران و تحقيقات علمي در مورد غني‏ سازي اورانيوم به كار مي ‏برد. آيا واقعاً اين دو كشور (كره شمالي و ايران) صلح و امنيت جهان را به خطر انداخته ‏اند يا رژيم صهيونيستي كه هر روز به جنايت‏هاي تازه ‏اي دست مي‏ زند؟

ـ هيچ شك و ترديدي نيست كه اسارت دو نظامي اسرائيل به وسيله حزب‏ اللّه، بهانه ‏اي بيش نبود، بلكه اين يك جنگ طراحي شده به دستور و حمايت همه ‏جانبه دولت امريكا، براي نابودي حزب‏ اللّه و بر اساس ادبيات سياسي امريكا، در راستاي ايجاد خاورميانه جديد بود. مقصود از خاورميانه جديد، حذف حزب‏ اللّه و حماس از منطقه و ايجاد فضاي امن براي رژيم صهيونيستي و ايجاد منطقه ‏اي است كه دولت ‏هاي آن عموماً مطيع و هم‏سو با سياست امريكا، با برتري همه‏ جانبه اسرائيل باشد.

ـ يكي ديگر از اسف‏ بارترين رخدادهاي اين جنگ، موضع خفت‏ بار و منفعلانه كشورهاي عربي بود كه انتقاد بسياري از سياست ‏مداران و دل‏ سوزان منطقه را در پي داشت. اين دولت‏ها نه تنها بر اساس تفكر فرقه‏ اي و بيم از امريكا، از لبنان هيچ حمايتي نكردند، بلكه برخي، حزب ‏اللّه را متهم كردند.
عَمرو موسي، دبيركل اتحاديه عرب، با ديدن اجتماع بي ‏خاصيت وزيران امور خارجه كشورهاي عربي اظهار داشت: «با وضع فعلي، طرح صلح منطقه مرده است»، ولي بايد گفت با واكنش خفت‏ بار اين دولت‏ها، آنچه مرده، اتحاديه عرب است!

ـ نكته قابل توجه در اين جنگ، حمايت ‏هاي مردمي و گروه‏ هاي اسلامي مانند «اِخوان‏ المسلمين» در مصر و حماس در فلسطين از مجاهدت ‏هاي مردم لبنان است كه نشان مي ‏دهد محبوبيت حزب ‏اللّه مرزها را درنورديده و ملت‏هاي عرب كه چندين دهه است تحقير شده ‏اند، به حزب ‏اللّه به ديد نماينده خود در مبارزه با اسرائيل و امريكا مي‏ نگرند و به آن افتخار مي ‏كنند.

ـ صرف ‏نظر از عقب‏ نشيني و فرار ارتش اسرائيل از جنوب لبنان در چند سال پيش، رژيم صهيونيستي براي نخستين بار طعم تلخ شكست را چشيد. شهرها و مراكز مهم آن در عمق پنجاه كيلومتري شمال فلسطين اشغالي، هدف موشك قرار گرفت. پانصد هزار آواره جنگي به شهرهاي جنوبي سرازير شدند و آژيرهاي خطر، هزاران صهيونيست را به پناه ‏گاه ‏ها كشيد. اين وقايع در غياب ارتش‏ هاي عربي و حتي ارتش لبنان اتفاق مي ‏افتاد.

ـ اكنون همه شواهد نشان مي ‏دهد كه رؤياي خاورميانه جديد، آن‏ گونه كه رئيس جمهور امريكا مي‏ خواست، درست تعبير نشده است. خاورميانه جديد كه وزير امور خارجه امريكا ـ ملكه جنگ ـ در آغاز جنگ لبنان آن را در حال تولد اعلام كرد، نه تنها تولد نيافت، بلكه خاورميانه ‏اي پديد آمد كه اسلام ‏گرايي و تحقير رژيم صهيونيستي مهم‏ ترين شاخصه آن است.

ـ وظيفه كنوني مسلمانان به ويژه كشور لبنان و دوستانش، حفظ و ادامه اتحاد و يك‏پارچگي احزاب و گروه ‏ها و نيروهاي سياسي و ملي گوناگون است.
پاسداري از ره ‏آورد پيروزي قهرمانانه نيروهاي مقاومت ملي لبنان، تنها در پرتو اين اتحاد اسلامي و ملي مقدور است؛ زيرا ايالات متحده امريكا و اسرائيل، با شيطنت ‏هاي گوناگون در پي آن هستند كه آنچه را از طريق نظامي نتوانستند به دست آورند، با بازي‏ هاي سياسي و تفرقه‏ افكني به چنگ آورند.

 

پی نوشت:

-------------------------

[۱] ماه ‏نامه مكتب اسلام، سال ۴۶، شهريور ۱۳۸۵، ش ۶ ، تلخيص از صص ۵ـ۸ .

ارتباط در ایتا