پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱ /۷ ذو الحجة ۱۴۴۳

مسیر

مدیر حوزه علمیه استان یزد خبر داد:
مدیر حوزه علمیه استان یزد با تاکید بر تولید محتوای دینی برای همه اقشار جامعه گفت: امروز باید زمینه فراگیری علوم دینی برای ناشنوایان فراهم گردد.
جلسه هم اندیشی

به گزارش بلاغ به نقل از حوزه، حجت الاسلام و المسلمین محمد شمس، در جلسه با مسئولین آموزش و پرورش استثنائی یزد و اعضای مؤسسه آموزشی تخصصی ناشنوایان خاتم الانبیاء ناشنوایان قم که در مرکز مدیریت حوزه علمیه استان یزد برگزار شد اظهار داشت: با توجه به نیاز دانش آموزان استثنایی و ناشنوا به فراگیری علوم دینی و علاقه ای که برخی از طلاب یزدی در این زمینه نشان داده‌اند، حوزه علمیه استان یزد این آمادگی را دارد تا در صورت فراهم بودن شرایط طلابی را در اختیار آموزش و پرورش استثنایی قرار دهد تا زبان اشاره را به منظور آموزش علوم دینی و پاسخ به شبهات دانش آموزان و حتی خانواده‌ های این عزیزان یاد بگیرند.

مدیر حوزه علمیه استان یزد، خطاب به مسئولین موسسه تخصصی ناشنوایان خاتم الانبیاء گفت: به توجه به این‌ که طلاب باید برای فراگیری زبان اشاره به قم بروند، اگر شعبه ای از موسسه تخصصی ناشنوایان خاتم الانبیاء که اکنون در بحث نشر علوم و معارف دینی فعال است در یزد  به منظور آموزش طلاب ایجاد شود، طلاب با انگیزه بیشتری وارد این عرصه می شوند.

وی افزود: حتی حوزه علمیه استان یزد این آمادگی را دارد تا مکانی را برای این منظور در اختیار مؤسسه قرار دهد تا کلاس‌ ها در یزد برگزار شود و حتی در سال اول هم با ۱۰ طلبه این کار را شروع کنیم، طی سال های بعد این افراد افزایش می‌ یابند.

مدیر حوزه علمیه استان یزد، در پاسخ به این درخواست که با توجه به علاقه دانش آموزان استثنایی اگر شرایطی فراهم شود که دانش آموزان استثنایی در حوزه علمیه مشغول به فرا گرفتن علوم دینی شوند گفت: با توجه به این‌ که هنوز زیرساخت‌ های این کار فراهم نیست، امکان تحصیل این دانش آموزان در حوزه وجود ندارد، اما اگر شعبه موسسه تخصصی ناشنوایان خاتم الانبیاء در یزد ایجاد و اقدام به آموزش طلاب در این زمینه کند، می توانیم این کار را انجام دهیم.

وی گفت: در حال حاضر نیز حوزه علمیه این آمادگی را دارد تا با برگزاری جلساتی، مسائل دینی را برای دانش آموزان و خانواده این عزیزان تبیین کند.

حجت الاسلام و المسلمین شمس با اشاره به این که نباید ناشنوایان از برنامه های صدا و سیمای یزد بی‌ بهره باشند از مسئولین آموزش و پرورش استثنایی استان در خواست کرد تا با همکاری با صدا و سیما شرایطی را فراهم کنند تا افراد ناشنوا بتوانند از برنامه های صدا و سیمای یزد استفاده کنند.

مدیر حوزه علمیه استان یزد گفت: برای مثال در برنامه هایی که حجت الاسلام سید کاظم مدرسی در شبکه تابان یزد به پاسخ گویی به سوالات شرعی مردم می پردازد، می توانید با گذاشتن یک فرد در این برنامه زنده صحبت ها را به صورت همزمان برای این عزیزان با اشاره ترجمه کنید.

گفتنی است: در این جلسه نعمت الله شمس، معاون آموزش و پرورش استثنایی استان یزد، رمضانعلی نجاتی رئیس کانون ناشنوایان استان یزد و چند تن از اعضای مؤسسه تخصصی ناشنوایان خاتم الانبیاء نیز حضور داشتند.

ارتباط در ایتا