سرکار خانم «نجمه سادات طباطبایی»:

فداکاری مثال زدنی همسر علامه طباطبایی(ره)

تاریخ انتشار: 17:33 - 1394/05/15
وقتی سرم درد می‌ کرد، مادرم ما را به پدرم ارجاع می‌ داد و ایشان با آب وضوی دست خود بر روی پیشانی‌ ام "بسم‌الله الرحمن الرحیم" را می‌ نوشت و در کمترین زمان سر دردم خوب می‌ شد.
علامه طباطبایی

به گزارش بلاغ به نقل از حوزه، سرکار خانم «نجمه سادات طباطبایی» دختر علامه طباطبایی(ره) در نشستی با طلاب خواهر شیعه عربستانی در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره)، ضمن خیرمقدم به مهمانان گفت: امیدواریم این دیدار ها ادامه یافته و نفس علامه در این بیت بتواند مثمر ثمر باشد.

وی با اشاره به مهاجرت علامه طباطبایی(ره) از تبریز به قم اظهار داشت: من شش‌ ساله بودم که به قم آمدیم و مادرم با تلاش فراوان زندگی مرفه تبریز را کنار گذاشت و به زندگی ساده‌ی در قم رضایت داد و هرگز نگذاشت پدرم از شرایط سخت زندگی چیزی بداند.

دختر علامه طباطبایی افزود: در اتاقی که کرایه کرده بودیم در طرفی، پدرم برای طلاب تدریس می‌ کرد و ما در پشت پرده زندگی می‌ کردیم؛ ولی با تمام این مشکلات، زندگی بسیار شادی داشتیم و تمامی این‌ ها مرهون فداکاری مادرم بود.

طباطبایی با تأکید بر اینکه روند زندگی علامه بر ساده زیستی بود گفت: پدرم هرگز برای توسعه جدی زندگی تلاش نکردند و تمام‌ وقت خود را صرف تحصیل و تدریس می‌ کردند.

همسر شهید قدوسی تصریح کرد: مادرم مشکلات را از پدرم پنهان می‌ کرد و معتقد بود حتی یک ساعت اشتغال ذهن پدرم به مسائل زندگی، برای مادر گناه محسوب خواهد شد و تمامی مشکلات زندگی را از پدر پنهان می‌ کردند تا ایشان با خیال آسوده به تحصیل و تدریس بپردازند.

وی در ادامه گفت: علامه طباطبایی تفسیر المیزان را همیشه مدیون تلاش‌ های مادرم می‌دانستند و با بیماری مادرم، علامه 24 روز تمام درس را تعطیل کرد و تا مدتی بعد از فوت مادرم نمی‌توانستند تدریس کنند.

نجمه سادات طباطبایی با اشاره به خوش‌رویی علامه طباطبایی بیان داشت: من در تمام عمرم عصبانیتی از پدرم ندیدم و این مسئله را مرهون آرامشی هستم که بین پدر و مادرم حکم‌فرما بود.

همسر شهید قدوسی درباره اندیشه علامه درباره حجاب گفت: خانواده‌ مان هرگز ما را به داشتن حجاب مجبور نکردند و از روی رفتار پدر و مادرم آموختیم که باید پوشش مناسبی داشته باشیم و به نامحرم نگاه نکنیم.

وی از شیوه تربیتی فعلی فرزندان گلایه کرد و گفت: شیوه‌ های نادرست تربیتی والدین و رفتار های اشتباه آن ها عامل اصلی انحراف جوانان است.

خانم طباطبایی خاطرنشان ساخت: پدر و مادر با نادرست بودن رفتار خود، پایه‌ ی اشتباهات آینده‌ ی فرزندان را پی‌ ریزی می کنند.

همسر شهید قدوسی دوری از ریا و دروغ را کلید حل مشکلات زندگی عنوان کرد و گفت: اگر تمام اعمالتان تنها برای خدا باشد، مطمئنا حضرت حق به آن برکت می‌ دهد و وقتی تصمیم بگیرید در این مسیر حرکت کنید حتماً به موفقیت دست پیدا می‌ کنید.

وی به خاطره‌ ای از عنایات علامه طباطبایی اشاره کرد و بیان داشت: وقتی سرم درد می‌ کرد، مادرم ما را به پدرم ارجاع می‌ داد و ایشان با آب وضوی دست خود بر روی پیشانی‌ ام "بسم‌الله الرحمن الرحیم" را می‌ نوشت و در کمترین زمان سر دردم خوب می‌ شد.

همسر شهید قدوسی به شخصیت همسر خود نیز اشاره کرد و گفت: ایشان نخستین کسی بود که مکتب توحید را علی‌ رغم مخالفت بسیاری از بزرگان حوزه راه‌ اندازی کرد و معتقد بود زنان برای رشد بهتر آینده‌ ی جامعه باید به مسائل دینی خصوصاً نهج‌ البلاغه اشراف داشته باشند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.