دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ /۱۸ ربيع الثاني ۱۴۴۱

مسیر

نسخه چاپ
حجت ‌الاسلام دهنوی:
کارشناس مسائل خانواده با اشاره به اهمیت یادگیری مهارت ‌های زناشویی برای ایجاد آرامش در همسران، گفت: متأسفانه جامعه ایرانی در مهارت ارتباط کلامی ضعف دارد در حالی که برای حفظ آرامش خانواده این ارتباط لازم است.
حجت الاسلام دهنوی

به گزارش بلاغ به نقل از رسا، حجت ‌الاسلام حسین دهنوی، کارشناس مسائل خانواده، در جمع کارمندان ادارات شهرکرد که با همکاری استانداری در تالار غدیر شهرکرد برگزار شد، به ابعاد مسؤولیت پذیری در خانواده اشاره کرد و افزود: مسؤولیت پذیری در خانواده نیازمند تأمین آسایش و آرامش از سوی زوجین است.
وی اظهار داشت: در بیشتر خانواده ‌های ایرانی، آسایش در تأمین نیازهای مادی همسر تعبیر شده است در حالی که تعبیر خداوند در قرآن از رسیدن به آرامش با تشکیل خانواده تنها به این بعد خلاصه نمی ‌شود.
حجت ‌الاسلام دهنوی تأمین آرامش همسر را مهم ‌ترین مسؤولیت زن و مرد برشمرد و تصریح کرد: عشق ورزی، محبت و مهربانی مهم ‌ترین راهکار ایجاد آرامش در خانواده است که خداوند کلیات و اصول این مهم را در قرآن بیان کرده و جزئیات آن از سوی اولیای الهی عنوان شده است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون در غرب اندیشه ‌ورانی هستند که با نوشتن کتب آموزش ‌مهارت ‌های زندگی چون مردان مریخی و زنان ونوسی، رازهایی درباره زنان و مردان، سعی دارند روش‌ های صحیح همسرداری را آموزش دهند؛ در حالی که این مهارت ‌ها قرن‌ ها پیش در روایات اولیای خدا بیان شده‌ اند.
این کارشناس مسائل خانواده با اشاره به اهمیت یادگیری مهارت ‌های زناشویی برای ایجاد آرامش در همسران، افزود: مهارت ارتباطی، ارتباط کلام و مهارت ابراز محبت از جمله مهارت ‌هایی هستند که تأثیر بسزایی در ایجاد آرامش دارند.
این مقام مسؤول تصریح کرد: نشستن زوجین به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در کنار هم و استفاده از کلام محبت آمیز سبب ایجاد عاطفه و علاقه بین زن و شوهر می‌شود اما متأسفانه جامعه ایرانی در مهارت ارتباط کلامی ضعف دارد؛ در حالی که برای حفظ آرامش خانواده این ارتباط لازم است.
حجت ‌الاسلام دهنوی افزود: گفتن واژه‌ های محبت آمیز مانند دوستت دارم به ویژه برای بانوان خیلی مهم است چراکه آنان عاطفی و عشق ورزند؛ همچنین حس زیبایی شناسی زنان از طریق گوش ارضا می‌شود در حالی که مردان عشق بازند و نیازهای جنسی برای آنان اولویت دارد.
وی بر لزوم اهمیت تأمین نیازهای عاطفی زن از سوی مرد تأکید و تصریح کرد: تحقیقات نشان می ‌دهد ۸۰ درصد زنان همسرداری که به خطا رفته ‌اند، مشکلات عاطفی داشته ‌اند.
حجت ‌الاسلام دهنوی در پایان به چگونگی نوع ارتباط زن و مرد نامحرم در محیط کاری اشاره و خاطرنشان کرد: نگاه به قصد لذت، ارتباط کلامی عاطفی، رقت در کلام، ماندن زن و مرد تنها در مکان بسته بدون رفت و آمد و قهقه‌ های تحریک آمیز زن پنج نکته‌ ای هستند که سبب ایجاد آفت و آسیب در محیط کاری می‌ شوند؛ در حالی که اگر این ضوابط پنج گانه رعایت شود هیچ گاه زن و مرد در محیط کاری دچار گناه نخواهند شد.