شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ /۵ ربيع الأول ۱۴۴۴

مسیر

حجت الاسلام محمدی:
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه کلام حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه مراعات حقوق شهرها را نشانه متقی بودن بندگان عنوان کرده و از مسلمانان می‌خواهند این حقوق را به عالی ترین شکل رعایت کنند، گفت: نهج‌البلاغه نهضت رعایت حقوق شهروندی و حمایت از محیط زیست ...
حجت الاسلام محمدی

به گزارش بلاغ به نقل از رسا, حجت‌الاسلام رضا محمدی شامگاه دیروز در حرم حضرت فاطمه معصومه(س) با بیان اینکه اسلام در زمینه رعایت حقوق دینی پیشگام و پیشرو است و تاکنون هیچ دستگاه فلسفی و مدرنی نتوانسته در زمینه رعایت حقوق و تشریح آن‌ها به پای اسلام و قرآن برسد، افزود: حضرت امیر(ع) در نهج‌البلاغه چندین قرن قبل از این که انسان امروزی به رعایت حقوق محیط زیست برسد انسان‌ها را در قالب مراعات حقوق شهرها به این مفهوم دعوت کرده است.

وی تصریح کرد: در این خطبه حقوق شهرها از حقوق انسان‌ها جدا شده و منظور حقوق انسان‌هایی که در شهر زندگی می‌کنند نیست, بلکه منظور حقوق خود شهر و محیط زیست است.

حجت‌الاسلام محمدی با بیان اینکه حضرت علی (ع) می‌فرمایند که نسبت به شهرها تقوا داشته و آن‌ها را آلوده نکنید، در آن‌ها هرج و مرج و بی نظمی نکنید، اظهار کرد: بر اساس این سخن حضرت علی (ع) ایجاد هرج و مرج در شهرها و نابود کردن محیط آن‌ها و تخریب محیط زیست و اکوسیستم های بومی را از مصادیق بی تقوایی است.

وی تأکید کرد: مجازات و عقوبت گناه اینکه ما حقوق جنگل و حیوانات را مراعات نمی‌کنیم سیل های مخربی است که جان انسان‌های زیادی را می‌گیرد و همچنین هوای آلوده است که نفس کشیدن را برای ما سخت می کند.

استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد: حضرت در زمینه مراعات این حقوق به ‌قدری ریز می‌شوند که به انسان‌ها توصیه می‌کنند که نه تنها حقوق گیاهان و جانوران را مراعات کنند بلکه از بشریت به‌ ویژه مسلمانان می‌خواهد که در یک نگاه وسیع‌تر حقوق قطعات زمین را هم مراعات کنند.

حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به اینکه حضرت امام زین العابدین(ع) در صحیفه سجادیه بیش از ۵۰ حقوق و تکلیف برای موجودات مختلف نقل کرده و از انسان‌ها خواسته اند که این حقوق را رعایت کنند، گفت: این دیدگاه حضرت نشان دهنده اوج تمدن و نگاه باز و وسیع اسلام نسبت به گستره حقوق و تکالیف و حمایت از نظام خلقت عالم است.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه حضرت علی(ع) در چندین قرن پیش این سخنان را مطرح کرده‌اند در حالی که انسان غربی امروزه به این حقوق رسیده است، یادآور شد: باید این دیدگاه‌های ناب حضرت به گوش جهانیان برسد تا ملت‌ها و انسان‌های آزاده جهان با اسلام ناب محمدی از دریچه نگاه امیر المؤمنین علیه‌السلام آشنا شوند.

ارتباط در ایتا