شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ /۵ رجب ۱۴۴۱

مسیر

همایش اختصاصی محرم الحرام (ویژه مبلغات)برای دومین سال پیاپی با همکاری معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر قم واداره اعزام خواهران در تاریخ دوشنبه ۲۸مهرماه سال ۱۳۹۳در سالن همایش هااز ساعت ۱۵:۳۰الی۱۷:۳۰برگزار شد.
همایش مبلغات

به گزارش بلاغ ، همایش اختصاصی محرم الحرام (ویژه مبلغات)برای دومین سال پیاپی با همکاری معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر قم واداره اعزام خواهران در تاریخ دوشنبه ۲۸مهرماه سال ۱۳۹۳وبا دعوت از سرکار خانم فاطمه آلیا نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی وحجت الاسلام والمسلمین روستا آزاد معاون فرهنگی تبلیغی دفتر در سالن همایش هااز ساعت ۱۵:۳۰الی۱۷:۳۰برگزار شد.

ابتدای جلسه بعد از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، محقق، رییس اداره اعزام خواهران ضمن خوش آمد گویی به میهمانان وحضار وتبریک نزول سوره مبارکه هل أتی نکاتی را در مورد شرایط واولویتهای اعزام وتسویه و گزارش دهی به مبلغات بیان کرد.

سپس حجت الاسلام والمسلمین ، روستا آزاد ، معاون فرهنگی تبلیغی دفتر، ضمن تشکر از مدعوین ،گفت: آنچه که در تبلیغ اثر بخشی میدهد اخلاص در گفتار وعمل  والگو بودن برا مخاطب است  که این زمینه برای خواهران در بعضی مواقع مهیاتر است ، چرا که بخش قابل توجهی از زحمات مبلغات در رابطه با تبلیغ چهره به چهره وپاسخگویی به سوالات وشبهات  است که اگر یک مبلغه بتواند در این زمینه موفق باشد ارزشش به مراتب بیش از سخنرانیهای عمومی خواهد بود. ایشان در ادامه ، با اشاره به آیات پایانی سوره تحریم ، ومَثَل همسران نوح ولوط به عنوان نماد کفر وهمچنین مریم وآسیه به عنوان نماد ایمان  برای همه انسانهارا ،این طور تعبیر کردند که وقتی زن تحت مبانی شیطانی یا رحمانی قرار میگیرد این قدرت را دارد که یک جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.در پایان نیز از مبلغات خواستند  که تبلیغ خودشان را تنها منوط به چند سخنرانی عمومی نکنند و از تنها فرصت تبلیغی که در سال تحصیلی آموزشی است استفاده کنند وتبلیغ خودشان را در مدارس دنبال کنند.

سپس خانم آلیا، در سخنانی ، نکاتی را فهرست وار به عنوان اصول کلی تبلیغ ومقدمه بحث بیان کرد  ، اینکه یک مبلغ باید هنر انعطاف بخشی با توجه به مخاطبش را داشته باشد به طوریکه اگر دو مخاطب با دو سلیقه متفاوت داشت بتواند رویکردش را تغییر دهد، دوم اینکه با توجه به تفاوت  ظرفیت وحوصله افراد وهمینطور میزان علم واحاطه آنها نسبت به موضوع مورد بحث، مبلغ بتواند از وقت بهترین استفاده را داشته باشد و مسایلی را که مخاطب لازم دارد در اختیارش قرار دهد و همراه با اخلاص وعمل خود ، مردم را به خدا نزدیک کند ،همراه با بازگو کردن عزت وکرامتی که دین به خانمها داده ،سوم اینکه هدفمند وجهت دار صحبت کند که به نتیجه مطلوب مورد نظر برسد .

ایشان در ادامه بحث ،از  موضوع محرم  به عنوان یک واقعه تاریخی وهم چنین تاثیر گذاری آن یاد کرد ولی خاطر نشان کرد،آنچه بشریت تشنه  آن است، معنویت است یعنی بازگو کردن ویژگیهای حادثه عاشورا که همان مقابله دو لشکر که یکی عصاره همه فضایل وارزشها ودیگری مجموعه همه رذایل وضد ارزشهاست، البته بهتر است این واقعه را برای مخاطب جوان معاصر سازی وبه روز کنیم .

موضوع سبک زندگی اسلامی ، بخش دیگری ازسخنان این نماینده مجلس بود،که به تعریف ایشان سبکی که ارزشهای اسلامی در آن حاکم باشد خالی از خرافات، چشم وهم چشمی و فدا کردن معنویات زیر پای مادیات. ایشان خاطر نشان کردمی توان با الهام از فرهنگ عاشورا وعناصر ثابتی که تا ابد همینگونه است با  تلفیقی از محرم وسبک زندگی اسلامی به عنوان موضوع سخنرانی همراه با در نظر گرفتن تنوع فرهنگی هر جامعه به تبیین آن بپردازیم .

همچنین با اشاره به یکی ازشعارهای عاشورا«هیهات من الذله»عنصر عزت را ،در حوزه فردی خانوادگی واجتماعی مشترک دانست وخروجی فرهنگ عاشورا وزندگی اسلامی نامید که کار برروی این مقوله را تاکید کردکه اقتدار امروز مان را ارتباط با این عنصر دانست.وی همچنین از مبلغات خواست به عنوان سربازان عرصه فرهنگی مطالبات مقام معظم رهبری را مد نظر قرار دهند.