پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ /۱۳ محرم ۱۴۴۴

مسیر

حجت‌ الاسلام و المسلمین قرائتی:
رییس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به برکات عزاداری اهل بیت(علیهم السلام) و این‌ که باید آنگونه که امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌ پسندند عزاداری کنیم، گفت: عزاداری سیدالشهدا کلاس ظلم‌ ستیزی است.
حجت الاسلام محسن قرائتی

به گزارش بلاغ به نقل از رسا، حجت‌ الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در سومین روز از ضبط برنامه درس‌ هایی از قرآن در مصلای دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به برکات عزاداری‌ های ماه محرم گفت: تاسوعا و عاشورا فرصت استثنایی است؛ زمانی که مردم بازارها را می‌ بندند و به نفع مظلوم داد می‌ زنند، هنوز مظلوم‌ کشی تمام نشده است.

تاسوعا و عاشورا بعضی از آیات قرآن را تعبیر می‌ کند
وی در ادامه با بیان این‌ که تاسوعا و عاشورا بعضی از آیات قرآن را تعبیر می‌ کند، افزود: قرآن کریم می‌ فرماید که ای پیامبر نام تو را بلند نگه می‌ داریم و خطاب می‌ کند ای پیامبر کسانی که تو را مسخره می‌ کردند آن‌ ها را از بین می‌ بریم در داستان کربلا حرفی از بنی‌ امیه باقی نماند.
رییس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به نقشه دشمنان ابراز کرد: نقشه خدا بهترین نقشه است، خواستند امام حسین(علیه السلام) را با ۷۲ تن از یارانش بکشند و از بین ببرند اما خدا دستور داد که خاک حسین را تسبیح کنند و دائم در گردش باشد به این معنا که اگر خون مظلومی در زمین ریخته شود هرگز فراموش نخواهد شد.

کربلا نمایشگاه آیات قرآن است
این مفسر قرآن با تأکید بر این‌ که کربلا نمایشگاه آیات قرآن است، اظهار کرد: خدا می فرماید که عاقبت برای متقین است و ما پیامبران و یاران آن‌ ها را در همین دنیا یاری می‌ کنیم پیامبر پیروز شد یا ابولهب؟ پس صحنه کربلا، نمایشگاهی است برای برجسته شدن وعده‌ های خدا.
وی در ادامه با بیان این‌ که بعضی سخنرانی‌ ها بیدارباش است، ابراز کرد: برخی سخنرانی‌ ها برای کسانی است که نگاه می‌ کنند و برخی سخنرانی‌ ها برای کسانی است که بلند نمی‌ شوند و برخی سخنرانی‌ ها برای کسانی است که نمی‌ روند یعنی برای کسانی است که خواب هستند، تعدادی از سخنرانی‌ ها برای کسانی است که تند نمی‌ روند و بعضی سخنرانی‌ ها برای کسانی است که نیفتند.
این کارشناس فرهنگی عنوان کرد: در شب عاشورا سخنرانی باید برای کسانی باشد که نیفتند، چرا که حاضران در مجلس اباعبدالله(علیه السلام) بیدار شده‌ اند و می‌ دانند حق و باطل چیست، قیام کرده‌ اند، راه افتاده‌ اند و فقط باید مواظب باشند که نیفتند و عبادت‌ هایشان خراب نشود.

اشک برای مظلوم یعنی من زنده هستم
حجت‌ الاسلام و المسلمین قرائتی با اشاره به این‌ که در روز عاشورا و تاسوعا نباید به مردم گفت که بیدار شوید یا بروید یا بدوید، عنوان کرد: فقط باید گفت نیفتد.
این کارشناس دینی تصریح کرد: باید مواظب سرمایه‌ ها باشید، اشک‌ ها سرمایه‌ اند؛ اشک برای مظلوم یعنی من زنده هستم، انسانی که اشک ندارد موتورش خاموش شده است.
وی با بیان این‌ که موتور بدن عقل و چراغ آن اشک است، گفت: فردی که اشک دارد مشخص است که عاطفه دارد چشمی که اشک ندارد یعنی چراغ آن خاموش است باید قدر این اشک‌ ها را دانست.
این کارشناس مذهبی با اشاره به این‌ که عزاداری‌ ها برکاتی دارد، ابراز کرد: در عزاداری‌ ها، دین تبلیغ می‌ شود وقتی جمعیت جمع می‌ شود زمان را صرف حرف‌ های اصلی کنیم، بعضی مساجد در شب بیست و یکم ماه رمضان که مسجد شلوغ است برای مسجد پول جمع می‌ کنند البته این کار خوبی است اما زمان آن شب بیست و یکم نیست باید فرصت‌ ها را غنیمت شمرد.
حجت‌ الاسلام و المسلمین قرائتی با بیان این‌ که یکی از برکات عزاداری، گسترش انفاق است تصریح کرد: مسأله اطعام موضوع مهمی است در همه دین ما اطعام وجود دارد حضرت علی(علیه السلام) در هنگام نماز، انگشترش را به فقیر داد در ۲۷ آیه قرآن نماز و زکات در کنار هم آمده است، به خانه فقرا بروید و زکات بدهید در روزه هم کمک به فقرا وجود دارد اما دین می‌گوید اگر یک روز، روزه بخورید باید به شصت فقیر غذا بدهید.
وی با اشاره به این‌ که در حج کمک به فقرا وجود دارد حاجی باید گوسفند بکشد، عنوان کرد: بخشی از قربانی را باید به فقرا بدهد بخشی از زکات و خمس هم برای فقرا است.
رییس ستاد اقامه نماز کشور بیان کرد: در جهاد اگر فرد غنیمت گرفت، باید سهم فقرا را بدهد، البته همه ولیمه‌ ها برای فقرا نیست برای نمونه ولیمه عروسی یا حج برای فقرا نیست، گاهی همه میهمانی‌ ها اشرافی است یا همه میهمانی‌ ها کفاره‌ ای است، باید در میهمانی غنی و فقیر با هم باشند، در عزاداری پولدار و فقیر با هم هستند و عزاداری یک بسیج واقعی است.
این کارشناس مذهبی با اشاره به این‌ که یکی دیگر از برکات عزاداری بیان تاریخ است، افزود: در قرآن کریم خداوند می‌ فرماید که یاد کن از تاریخ ابراهیم و در جایی دیگر بیان می‌ کند که نگذار تاریخ مریم فراموش شود، در مراسم عزاداری مردم با الگوهای مثبت و منفی آشنا می‌ شوند در عزاداری‌ ها صله رحم انجام می‌ شود و نذورات رونق پیدا می‌ کند.
وی در ادامه با اشاره به سایر برکات عزاداری‌ ها، تصریح کرد: یکی دیگر از برکات عزاداری اجتماع جوانان است، در هیأت‌ ها جوانان زیادی وجود دارد این اجتماع جوانان به اسم مذهب است، برکت دیگر عزاداری‌ ها تقویت عاطفه و احساس است در دفاع مقدس مردم جوانانشان را به جبهه می‌ فرستادند، همان‌ طور که حضرت علی اکبر(علیه السلام) به میدان مبارزه رفت.
این کارشناس فرهنگی ابراز کرد: عزاداری سیدالشهداء یک کلاس ظلم‌ ستیزی است، وقتی انسان تاریخ کربلا را می‌ خواند ظالمان را لعنت می‌ کند، در عزاداری توجه به مظلوم می‌ شود، روایت داریم که اگر کسی صدای مظلومی را بشنود و بی‌ تفاوت باشد، مسلمان نیست، از تاریخ امام حسین(علیه السلام) می‌ توان کپی‌ برداری کرد، در حال حاضر مرجع تقلید می‌ تواند بگوید هل من ناصر ینصرنی و مردم جواب ایشان را بدهند.

مواظب باشید در اشعار عاشورایی غلو نکنید
حجت‌ الاسلام و المسلمین قرائتی با تاکید بر این‌ که در عزاداری‌ ها شرکت کنیم، اظهار کرد: یک روحانی می‌ گفت که ده شب سخنرانی کردم و شب یازدهم گفتم که اجازه بدهید که امشب دیگ را بشویم، اثر شستن آن دیگ، از ده شب سخنرانی بیشتر بود، موسس حوزه علمیه قم آقا شیخ کریم حائری در شب عاشورا عبایش را کنار می‌ گذاشت و در هیئت‌ ها سینه می‌ زد.
وی در ادامه افزود: در کربلا خیمه‌ هایی را هم آتش می‌ زنند، آیت‌ الله خوانساری و آیت‌ الله محقق داماد از مکه به کربلا آمده بودند، من خدمت آقای محقق داماد رفتم و گفتم که این خیمه‌ ها قیمتی است که آتش می‌ زنند آیا این‌ ها اسراف نیست؟ ایشان فرمود برای زنده نگه داشتن تاریخ، این پول‌ ها اسراف نیست. ما با آتش زدن خیمه‌ ها، تاریخ عاشورا را به جوانان نشان می‌ دهیم.

سعی کنیم در عبادت‌ ها لجبازی نکنیم
این کارشناس دینی با تاکید بر این‌ که مواظب باشید که در اشعار عاشورایی غلو نکنید، تصریح کرد: در اشعار باید فضیلت بزرگان و امام را گفت نباید در نذورات اسراف شود، اسراف گناه کبیره است عزاداری مستحب است نباید در آن گناه کبیره اسراف را انجام داد نباید به خاطر کوبیدن پارچه سیاه دیوارها را خراب کرد باید هوای محل عزاداری پاکیزه باشد در بهداشتی بودن ظروف دقت شود در عزاداری نباید چشم و هم چشمی باشد سعی کنیم در عبادت‌ ها لجبازی نکنیم.
این کارشناس فرهنگی اظهار کرد: گاهی اوقات کارهایی را انجام می‌ دهیم که در متن روایات اهل بیت(علیهم السلام) و قرآن نیست عزاداری ما باید همانند امام صادق(علیه السلام) و امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشد ما عشق قمه زن‌ ها را قبول داریم اما باید مسیر این عشق عوض شود شما می‌ توانید مقداری خون به بیماران اهدا کنید به نیت امام حسین(علیه السلام).
این کارشناس مذهبی ابراز کرد: عزاداری جزو فطرت انسان است انسان هر چیزی را که از دست می‌ دهد برای آن عزاداری می‌ کند حضرت یعقوب(علیه السلام) آنقدر در فراغ یوسف گریه کرد که نابینا شد، گریه یک درمان و پیام است گریه علامت شعور و درک است، در جلسات عزاداری، وقتی به انسان حال گریه و تضرع دست می‌ دهد حتما دعا مستجاب می‌ شود از این حالات قدردانی کنیم.
حجت‌ الاسلام و المسلمین قرائتی با بیان این‌ که بعضی‌ ها گریه را بدعت می‌ دانند تصریح کرد: در بعضی کشورها وقتی یکی از افراد خانواده می‌ میرد او را خاک می‌ کنند بدون کوچک‌ ترین اشکی گریه یعنی احساس، عاطفه، عشق و بیعت با احساسات.
رییس ستاد اقامه نماز کشور ابراز کرد: گریه بر حضرت ابوالفضل(علیه السلام) یعنی عشق؛ گریه‌ ای که با تصمیم همراه باشد تا تحولی در ما به وجود بیاید علامت قبولی حج این است که انسان پس از حج تغییراتی کرده باشد خوب است که پس از عاشورا تحولی در زندگی خود بدهیم، اگر کسی قهر است آن‌ ها را آشتی بدهیم و اگر با کسی قهر هستیم آشتی کنیم واسطه خیر باشیم، روزی یک ساعت مطالعه کنیم، امام حسین(علیه السلام) از یزید یک شب وقت گرفت که نماز بخواند و با خدا مناجات کند.

باید آنگونه که امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌ پسندند عزاداری کنیم
وی ادامه داد: پس قرآن و نماز را پر رنگ کنیم، همان ‌که حضرت ابوالفضل(علیه السلام) خودش آب نخورد و می‌ خواست آن را برای فرزندان برادرش بیاورد، شما هم سرمایه‌ ات را برای حل مشکل دیگران به کار بینداز عزاداری و مشکی پوشیدن یک کار پوستی است و باید کار مغزی هم انجام داد البته باید شور باشد. وقتی زن شاه به حرم امام رضا(علیه السلام) می‌ آمد حجاب داشت به این معنا که وقتی در فضای مذهبی قرار می‌ گرفت اظهار مذهب می‌ کرد.
این کارشناس دینی با بیان این‌ که فضاسازی مهم است حتی گاهی انسان در کنار مسجد گناه نمی‌ کند، ابراز کرد: سعی کنیم در هیئت‌ ها گناه نشود باید در عزاداری‌ ها اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله و سلم) احیا شود ما باید آنگونه که امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌ پسندند عزاداری کنیم عزاداری ما باید با بصیرت و سوز همراه باشد.
حجت‌ الاسلام و المسلمین قرائتی در پایان گفت: ما باید به نماز توجه کنیم، در روز عاشورا، امام حسین(علیه السلام) نه تنها از نماز نگذشت، بلکه از مستحبات نمازش هم نگذشت، یعنی امام نمازش را در اول وقت، با اذان و اقامه و با جماعت خواند حضرت زینب(سلام الله علیها) در شب یازدهم نمی‌ توانست روی پا بایستد اما نشست و نماز شب خواند الگوی ما حضرت زینب(سلام الله علیها) و امام حسین(علیه السلام) است، آن‌ ها الگوی مقاومت هستند. اگر ما تفکر حسینی را به روح خود تزریق کنیم می توانیم در برابر دشمنان مقاومت کنیم.

ارتباط در ایتا