دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ /۴ ذو الحجة ۱۴۴۳

مسیر

نائب رئیس اول مجمع عمومی جامعه مدرسین:
نائب رئیس اول مجمع عمومی جامعه مدرسین گفت تحول در تبلیغ در جهان امروز لازم است، ولی تحول در اصول معنا ندارد، بلکه هدف تحول در راهکارهای انجام رسالت یک روحانی می‌ باشد.
حجت الاسلام سید محمد صادق محمدی

به گزارش بلاغ به نقل از حوزه، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدصادق محمدی در گفتگویی با بیان این که امروزه تبلیغ باید با اقتضائات جهانی و با رویکرد پاسخ به نیازهای جوان امروز اسلام و بلکه نیازهای بشریت صورت گیرد گفت: گرچه تبلیغ ممکن است در یک روستا باشد، اما می‌ تواند با رویکرد جهانی انجام شود به دلیل اینکه امروزه محدودیت مکانی مطرح نیست.

تبلیغ دین باید متناسب با جهان امروزی باشد
وی با بیان اینکه امروزه با به وجود آمدن دهکده جهانی، جهان در یک دهکده و دهکده به وسعت یک جهان در نظر گرفته می‌ شود تصریح کرد: بنابراین مبلغ باید تبلیغ خود را متناسب با جهان امروز ببیند، البته تناسب مخاطب با تبلیغ نیز باید در نظر گرفته شود.
نائب رئیس اول مجمع عمومی جامعه مدرسین ابراز داشت: تبلیغ امروز با دیروز بسیار متفاوت بوده و یک مبلغ در عین اینکه مهارت‌ ها، روش‌ ها و اصول سنتی را حفظ می‌ کند، ولی نیازمند به مهارت‌ های امروزی می‌ باشد.
وی ادامه داد: تحول در تبلیغ در جهان امروز لازم است، ولی تحول در اصول معنا ندارد، بلکه هدف تحول در راهکارهای انجام رسالت یک روحانی می‌ باشد.

تبلیغ در جهان امروز منحصر در روش‌ های سنتی نیست
حجت الاسلام و المسلمین محمدی گفت: تبلیغ در جهان امروز منحصر در روش‌ های سنتی نیست، بلکه عرصه‌ های تبلیغ تغییر پیدا کرده است و باید گفت حفظ منبر در جهان تبلیغ بسیار لازم است.
وی بیان کرد: رو در رو شدن مبلغ به طور مستقیم با مخاطب یک روش سنتی و بسیار موثر در جهان امروز است، ولی باید از عرصه‌ های مهم تبلیغی مثل فضای مجازی و شبکه‌ های اجتماعی داخلی و خارجی غافل نباشیم.
رئیس انجمن اصول فقه حوزه با بیان اینکه محتوای تبلیغ باید دارای مستند کافی و سند معتبر باشد گفت: با توجه به پیچیدگی‌ های خاص دشمنان و سوء استفاده‌ های فراوان امروزی از سخنان مبلغین این ضرورت بسیار و دو چندان احساس می‌ گردد.
وی مطرح کرد: مبلغ روحانی در تبلیغ باید متانت و سنگینی توام با جذابیت داشته باشد، زیرا جذابیت توام با سبکی و روش های غیر متعارف و غیر عقلایی بسیار مضر است.
حجت الاسلام و المسلمین محمدی گفت: مبلغ  باید از سبک‌ های مداحی مداحان که ویژگی خاص آن ها است پرهیز کند تا اینکه به جای یک مداح قلمداد نشود.

رسالت اصلی  مبلغ در ارائه محتوا و دین مبین اسلام است
وی عنوان کرد: سبک‌ های مداحی مبلغان از قدیم الایام مخصوص به خود آنان بوده است و البته این سبک‌ ها و روش ها می‌ تواند متناسب با مقتضیات امروز تغییر کند، ولی هرگز نباید مبلغ روحانی با یک مداح که هر دو عزیز هستند اشتباه گرفته شود و این به دلیل آن است که رسالت اصلی یک مبلغ در ارائه محتوا و دین مبین اسلام است.
نائب رئیس اول مجمع عمومی جامعه مدرسین گفت: مبلغ دین باید خود را از بدعت‌ ها و تشریع‌ ها و همه آن چیزی که به یک شکلی از خارج از اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله و سلم) است دوری کند و از آنچه که احتمال عدم وجود در دین می‌ دهد احتیاط نماید و اخلاص و خدامحوری را فراموش نکند، زیرا که تاثیر کلام و مهذب شدن خود و جامعه منوط به اخلاص است و این از همه محورها اهمیت بیشتری دارد.

مبلغ دین باید حامی نظام اسلامی باشد
وی ادامه داد: مبلغ در جهان امروز باید زبان گویای اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله و سلم) و ایجادکننده وحدت در بین مسلمین و حافظ حوزه‌ های علمیه عالم تشیع و حامی نظام جمهوری اسلامی باشد و البته این مطلب منافاتی با انتقاد صحیح و اصلاح‌ گرایانه ندارد.

ارتباط در ایتا