مدیر مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم:

مبلغان از ورود خرافات به عزاداری امام حسین جلوگیری کنند

تاریخ انتشار:
مدیر مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم از مبلغان خواست که از ورود هرگونه خرافات به عزاداری‌ها جلوگیری کنند و با تطبیق جریان‌های امروز با جریان عاشورا، برای مردم تبین کنند که قیام امام حسین(ع) برای از بین بردن اندیشه‌های خطرناک در جوامع اسلامی بوده است.
حجت الاسلام محمد صادق یوسفی مقدم

به گزارش بلاغ به نقل از خبرگزاری رسا، حجت الاسلام محمد صادق یوسفی مقدم، مدیر مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، با اشاره به رسالت حوزویان در عرصه آسیب شناسی عزاداری، گفت: مهم ترین عامل نگه داری اسلام، به ویژه مذهب شیعه، نهضت امام حسین(ع) است، با توجه به این امر، افرادی سعی می کنند که در عزاداری حضرت انحراف و شبهه وارد کنند. مبلغان حافظان نهضت امام حسین(ع) هستند.
وی افزود: کسانی که باید از این نهضت محافظت کنند، مبلغان دینی هستند که باید  حقیقت نهضت امام حسین(ع) را حفظ و از ورود هرگونه خرافه در آن جلوگیری کنند، علاوه بر مبلغان، مداحان و نویسندگان هم وظیفه دارند علیه این خرافات روشنگری انجام دهند.
این مبلغ حوزه علمیه با اشاره به مسائلی برای بهتر بیان کردن معارف دین، اظهار داشت: مهم ترین مسئله ای که باید مورد توجه قرار گیرد، فلسفه و آثار قیام امام حسین(ع) است که تبیین لازم در این مسئله صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: انتظار می رود که جریان‌های امروز با جریان عاشورا تطبیق داده شود، امروزه در عرصه جهانی با کسانی روبه رو هستیم که همانند بنی امیه عمل می کنند؛ بنابراین باید تطبیق صورت گیرد و تبیین شود که قیام امام حسین(ع) برای از بین بردن این اندیشه های خطرناک در جوامع اسلامی بوده است.
مدیر مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم با بیان توصیه هایی به مداحان، ابراز داشت: مداحان جوان، از مداحان ارزش گرا الگو بگیرند، مداحان باید از رفتار های طرب انگیز، غنایی و رفتار هایی که سبب خارج شدن جوانان از مسیر دین می شود، خودداری کنند.
وی در ادامه بیان داشت: مداحان باید متناسب با اهداف قیام امام حسین(ع) و ارزش ها اشعار را بیان کنند.
حجت الاسلام یوسفی مقدم به سوء استفاده دشمن از آسیب های عزاداری اشاره کرد و یاد آور شد: باید تابع احکام شرعی و رهبر باشیم، کسانی بر خلاف این تبعیت افعالی را انجام می دهند یقینا عملشان خلاف شرع است، این افعال سبب فراموشی فلسفه اصلی قیام امام حسین(ع) می شود؛ بنابراین مسؤولان نظام، مبلغان و مداحان باید به مردم گوشزد کنند که این افعال انجام نشود.
وی در پایان با اشاره به سیره اهل بیت طاهرین(ع) در عزاداری ها، خاطرنشان کرد: ائمه(ع) از بنیان گذاران عزاداری امام حسین(ع) بودند، ایشان در فرصت های گوناگون مصیبت های عاشورا را برای مردم تبیین می کردند؛ بنابراین با برپایی عزاداری امام حسین(ع) دو کار انجام می شود، نخست این که با فلسفه قیام امام آشنا شده و عمل بعد امتثال امر ائمه معصومین(ع) است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.