آشنایی با آثار علمی غرفه های نمایشگاه طلایه داران نقد وهابیت(۳)

تاریخ انتشار:
آثار موسسات و مراکز علمی پژوهشی در زمینه نقد وهابیت در نمایشگاه طلایه داران نقد وهابیت در قم عرضه شد.

به گزارش بلاغ به نقل از حوزه، در نمایشگاه طلایه داران نقد وهابیت، که در محل مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شده بود، آخرین دستاوردهای موسسات و مراکز علمی و پژوهشی و تبلیغی به نمایش در آمد.

غرفه مرکز تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم
مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم، یکی از غرفه های فعال این نمایشگاه است که با کتب و پژوهش های صورت گرفته در حوزه کلامی ومعارف اهل بیت(ع) در حوزه پای به این نمایشگاه گذاشته است.
این مرکز تخصصی که تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی فعالیت می کند با فعالیت های تخصصی خود از جمله گزارش سلسله نشست های علمی و اخلاقی و... غرفه خود را در این نمایشگاه دایر کرده است.
ارایه گزارش نشست علمی شناخت وهابیت معاصر، نقد و بررسی منابع اهل سنت، تشیع، تصوت و عرفان های کاذب، تشیع و تصوف و عرفان های کاذب، رویکرد انتقادی به باورهای اسماعیلیه، نقد و بررسی عرفان های نوظهور و بررسی اختصاصات تفاسیر شیعه از جمله بخش های این غرفه است.
از دیگر بخش های این غرفه می توان به ارایه جزوه و گزارش نشست علمی زمینه ها و بایستگی های شیعه پژوهی، نقد و بررسی آرا و اندیشه های روش فکری در جهان تشیع، تحلیلی از وضعیت کنونی شیعه در جهانف تحولات مباحث اخلاقی در جهان تشیع و بررسی تاریخ پیدایش فقه شیعه اشاره کرد.
مواضع ائمه در برابر حکومت ها، چرا تشیع، بررسی وضعیت اهل سنت معاصر، اعتقادات و وضعیت کنونی زیدیه در یمن، جایگاه فلسفه در شیعه، رسالت بین المللی شیعه پژوهان، روش شناسی شهید مطهری در دین پژوهشی و مبانی وهابیت و موانع جهان اسلام در مقابله با آن، از جمله جزواتی است که در این غرفه عرضه شده است.
یکی دیگر از بخش های این غرفه شامل جزو گزارشی از برگزاری نشست های اخلاقی این موسسه شامل آداب شیعه پژوهی، ویژگی مومنان و شیعیان راستین، نقش عملی اهل بیت در زندگی شیعیان، تهذیب نفس، سیر تکامل انسان در کنترل نفس و اخلاق عاشورایی است.

غرفه موسسه نرم افزاری و تبلیغی فانوس
از جمله غرفه هایی که در این نمایشگاه به چشم می خورد می توان به غرفه موسسه نرم افزاری و تبلیغی فانوس اشاره کرد که آثار خود را به نمایشگاه آورده و در معرض دید علاقه مندان قرارداده است.
این موسسه که در زمینه تولید و توزیع نرم افزارهای اسلامی فعالیت می کند با آثاری چون نرم افزار غدیرنامه(عرضه جامع ترین نرم افزار در زمینه غدیر خم در فضای سه بعدی) و نرم افزار امیرالمومنین(ع) ( زیارت مجازی حرم امیرالمومنین (ع) در فضای سه بعدی) به این نمایشگاه آمده است.
نرم افزار باغ ملکوت که شامل قرآن کریم و نهج البلاغه همراه با صوت و قرائت کامل، نرم افزار ایران نامه استان قم (معرفی آستان مقدسه حضرت فاطمه معصومه(س)، آشنایی با مسجد مقدس جمکران و معرفی امامزادگان استان قم و زندگی نامه و وصیتنامه شهدا) و نرم افزار مسافر خدا ویژه نامه اندروید و وینودوزی مناسک حج و ادعیه و زیارت گاه های متبرکه و آبداب و مستحبات حج از جمله آورده های این موسسه در نمایشگاه است.
از دیگر بخش های این نمایشگاه می توان به نرم افزار شش گوشه بهشت ویژه اندروید و ویندوز شامل معرفی و توضیح شهرهای مقدس نجف، کربلا، کاظمین، سامرا، مشهد، قم، کوفه، سهله، شاه عبدالعظیم، تاریخچه شهر مقدس قم و.... اشاره کرد.
نرم افزارهایی که در این غرفه عرضه شده اند می توان به نرم افزار شهر قرآن شامل یادگیری صوت، لحن و حفظ سوره های کوتاه قرآن کریم و هدیه های آسمان با عنوان فرشته قصه گو اشاره کرد که شامل آموزش سه سوره کوچک قران ویژه کودکان است.
دو نرم افزار دیگری که در این نمایشگاه عرضه شده است شامل نرم افزارهایی چون بازی های خوب یک و دو ویژه نمار و مبانی دینی است که در قالبی کودکانه ویژه سنین 8 تا 12 سال عرضه شده است.

غرفه انجمن کلام اسلامی حوزه
غرفه انجمن کلام حوزه یکی از غرفه های فعال این نمایشگاه است که با کتب و پژوهش های صورت گرفته در حوزه کلامی در حوزه پای به این نمایشگاه گذاشته است.
یکی از بخش های این غرفه، ارایه چارت علمی و مدیریتی این انجمن به منظور آشنایی طلاب جوان برای حضور  و استفاده از فضای علمی این انجمن است؛ در این چارت، ساختار سازمانی و منابع انسانی این انجمن ارایه شده است.
ارایه فعالیت های بخش پژوهش شامل طرح نیاز سنجی در قلمرو دانش کلام اسلامی ( مکتب شیعه امامیه) و انجام طرح ممیزی دانش کلام که مهمترین فعالیت های زیربنایی در زمینه پژوهش های کلامی در حوزه است، از جمله مباحثی بود که در این غرفه عرضه شده است.
از دیگر مطالبی که به عنوان دستاورد های این انجمن دراین غرفه عرضه شده است می توان به برگزاری سلسله نشست های علمی  شامل بیش از 90 نشست علمی و ارایه گزارش نشست ها شامل نشست تخصصی وحی کلام الهی یا کلام بشری، رابطه عقل و جهل، جبر و اختیار، خیر و شر، شریعت در ادیان ابراهییم، روش نقلی و عقلی در علم کلام، روانشناسی باور، نسبت وحی و شهود عرفانی، رویکرد فمنیست ها در عقلانیت باورهای دینی، سازگاری یا ناسازگاری شان تشریع حکم از سوی امامان اشاره کرد.
از جمله بخش هایی که در این غرفه عرضه شده است می توان به ارایه تالیفات این انجمن از جمله دانش نامه کلام اسلامی، نادره دوران، روش شناسی علم کلام، منبع شناسی کلامی، تاریخ تطور کلام شیعه، کلام توصیفی، کلام قدیم بر مبنای تجرید الاعقاید و.... اشاره کرد.
ارائه جزوات علمی این انجمن شامل محتوای نشست های علمی در 10 عنوان تخصصی شامل جبر و اختیار، جایگاه بدا، رابطه حالات ذهنی و عمل، روش تفکر در قرآن در دیدگاه علامه، ضرورت علی، عقل در روایات کافی، نظریه هستی انگارانه شر، شریعت در مسیحیت، خیر وشر و شریعت در ادیان ابراهیمی از دیگر بخش های این غرفه بود.
از دیگر بخش های این غرفه می توان به ارایه فعالیت های آموزشی این انجمن شامل برگزاری کارگاه های علمی از جمله بررسی مبانی کلامی جدید، مدارس کلامی امامیه، معرفت خدا، فاعلیت انسان، فاعلیت انسان در کلام پیشافلسفی و پسافلسفی امامیه، روش شناسی استنباط و دفاع های کلامی، تاریخ علم کلام با تاکید بر کلام امامیه، ساختار شناسی موضوعات دانش کلام امامیه و فاعلیت خدا، اشاره کرد.
همچنین در این غرفه به ارتباطات و همکاری های علمی این مرکز با نهادهای علمی و پژوهشی کشور اشاره شده است و فعالیت های این مرکز و امضای تفاهم نامه های متعدد و مشارکت در فرایند تدوین و تولید پایان نامه و رساله علمی، راهنمایی، مشاوره و داوری آثار و مشارکت در داوری کتاب سال حوزه، گزارش شده است.

غرفه مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام)
از جمله غرفه های فعال در نمایشگاه طلایه داران نقد وهابیت که از در سالن غدیر مرکز همایش های دفتر تبلیغات اسلامی دایر است، می توان به غرفه مجمع جهانی اهل بیت (ع) اشاره کرد.
غرفه مجمع جهانی اهل بیت(ع) با آثاری با همین موضوع به نمایشگاه نقد وهابیت آمده است که شامل آثاری چون کاذوبه تحریف القرآن بین السنه و الشیعه، الارض و التربه الحسینیه، الاسلام و شبهات المستشرقین، الاسطوره السبئیه، زیاره القبورف شبهات وردود، الصحوه رحلتی الی الثقلین، العلو و الموقف الاسلامی، صیانه القرآن الکریم من التحریف است.
از دیگر آثاری که در این غرفه عرضه شده است می توان به صدق رسول الله(ع)ف اجویه مسایل جارالله، الفرقه النجایه، مسایل فقیه، حقایق حول الشیعه، المدخل الی دراسه نص الغدیر، مناظره المامون مع الفقها، اهل البیت(ع) فی تفاسیر اهل السنه، ولایه الامام علی(ع) فی الکتاب والسنه و و دفاع عن الرسول عندالفقها و المحدثین اشاره کرد.
از دیگرآثار عرضه شده در این غرفه می توان به سیری در الغدیر، الامامه و الولایه فی القرآن الکریم، حوار فی الامامه، حول الشیعه و المرجعیه، صلح الامام الحسن(ع) و ثوره الامام الحسین(ع)، فضایل اله البیت(ع) فی صحیحه الالبانی، الفکر الاسلامی عندالشیعه و السنه و الخمس فی الکتاب والسنه اشاره کرد.
دورالشیعه بین الحقیقه و التضلیل، نظریه النص علی الامامه فی القرآن الکریم، ابن العلقمی و دوره السیاسی، مقام امیرالمومنین علی بن ابی ابیطالب(ع)، السقیفه، وقفه مع الدکتورالشیخ البراک، قرائه فی منهج الحدیثی البنانی و مختصر الصلاه البترا از دیگر کتبی است که در این غرفه عرضه شده است.
از دیگر کتبی که در این غرفه عرضه شده است می توان به حقایق السقیفه فی دراسه روایه ابی مخنف ،مفهوم الشرک و سمات المشرکین، راه نجات، امام علی(ع) و شیعیان، امامت و مهدویت در مکتب خلفا، 110 سوال و جواب، سجده بر تربت، شیعه پاسخ می دهد، منزلت غدیر و صد و پنجاه صحابی ساختگی اشاره کرد.
کتبی چون غدیر خم، تحلیلی نو بر عقاید وهابیان، گفت و گوی بی ستیز، تاریخ تشیع، وهابی ها را اینگونه دیدم، انگاه هدایت شدم، شیعه در اسلام، وهابیت بر سردوراهی، ابن تیمیه فی صورتها، منبع تدوین حدیث، الوهابیه و التوحید و ابن تیمیه ،امام سلفیه و منهج الرشاد لمن اراد السداد از دیگر آورده های این مجمع در نمایشگاه طلایه داران نقد وهابیت است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.