معاون امور فرهنگی پژوهشی مجمع تقریب مذاهب:

انحراف وهابیت عمومی سازی شود

تاریخ انتشار: 13:37 - 1394/11/30
حجت الاسلام گلزاده گفت: باید شناخت انحرافات جریان های تکفیری و وهابیت به صورت های مختلف مثل: مستند، کلیپ و ... عمومی سازی شود.
حجت الاسلام صادق گلزاده

حجت الاسلام صادق گلزاده معاون امور فرهنگی پژوهشی مجمع تقریب مذاهب اسلامی در گفتگو با مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی بلاغ؛ ضمن بیان این نکته که نقد وهابیت بر تشیع به نوعی نقد بر عقاید و باورهاست گفت: روزگاری این موضوع تخصصی و خاص نخبگان بود اما امروزه ماهواره، فضای مجازی و آثار عمومی؛ جهان اسلام را به ویژه کشورهای اسلامی پر کرده است، پس بنابراین به موضوعی عمومی نیز تبدیل شده است.

نگاه تخصصی به مساله نقد
وی در ادامه افزود: در نگاه تخصصی تحقیقا باید محققان، پژوهشگران و مراکز حضور فعالی داشته و با موضوع ارتباط تنگاتنگی برقرار کنند و نشست هایی برای نقد، نظر و انتقال تجارب در عرصه نقد جریان های تکفیری و وهابیت برگزار شود و طبیعتا در این رقم نشست ها کمیت مطرح نیست بلکه کیفیت و ارائه دیدگاه های مختلف حائز اهمیت است.

عمومی سازی شناخت تکفیر
حجت الاسلام گلزاده گفت: باید شناخت انحرافات جریان های تکفیری و وهابیت به صورت های مختلف مثل: مستند، کلیپ و ... عمومی سازی شود و برای این کار با استفاده از صدا و سیما که مخاطبینش عامه مردم هستند و یا فضای مجازی متعلق به دفتر تبلیغات اسلامی مثل سایت بلاغ و ظرفیت های دیگر هم می توان به آن اساسی پرداخته و ماندگارش کنند.

فرهنگ سازی نفی تکفیر
معاون امور فرهنگی پژوهشی مجمع تقریب مذاهب اسلامی در ادامه بیان کرد: فرهنگ تقریب بدین معناست که مفهوم وحدت، تقریب، نقد وهابیت و یا نفی تکفیر را آنچنان باید فرهنگ سازی کنیم که همه افراد درک مشترکی از آن پیدا کنند و وقتی همگان به این درک مشترک برسند؛ از چندگانگی افکار و عقاید رهایی خواهیم یافت و یکی از برجسته ترین کارها در این زمینه، پاسخگویی اصولی، دقیق و قوی به شبهات است.

روش دفع شبهات
وی در پایان با بیان این مطلب که در عرصه نقد تکفیر و وهابیت نیازمند متخصص هستیم نه دلسوز؛ گفت: روش پاسخگویی به شبهات بسیار حائز اهمیت است و ما در ارتباط با وهابیت باید بسته های فرهنگی مختلفی بر حسب ضرورت و احساس نیاز برای حوزه،‌ دانشگاه، دبیرستان، خانه و خانواده، جوان، کودک و نوجوان و ... داشته باشیم؛ چون شبهه برای همه آن ها مطرح شده و برای دفع شبهه و حصول نتیجه بهتر باید با ادبیات مختلف پاسخ داده شود.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.