سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ /۱۷ ذو الحجة ۱۴۴۲

مسیر

کنگره بررسی شخصیت، آثار و اندیشه های آیت الله محمد مهدی آصفی، روز پنجشنبه به همت معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در سالن قدس مدرسه علمیه امام خمینی(ره) برگزار شد.
کنگره آیت الله آصفی

به گزارش خبرنگار بلاغ،در این همایش که با عنوان 'اسوه زهد، جهاد و اجتهاد' برگزار شد شخصیت های برجسته ای چون حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رییس دفتر رهبر معظم انقلاب، آیات مرتضی مقتدایی دبیر شورای عالی حوزه های علمیه کشور، محمد علی تسخیری دبیرکل سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، محمد مهدی آصفی، علیرضا اعرافی رییس جامعه المصطفی العالمیه، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت و جمع کثیری از اساتید و اندیشمندان حوزوی حضور داشتند.

در این همایش همچنین پیام حضرات آیات مراجع تقلید ناصر مکارم شیرازی و جعفر سبحانی قرائت شد.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در این همایش گفت: این کنگره جایگاهی برای ارج نهادن و تاکید بر اصالت ها و ارزش هایی است که قوام و بنای حوزه های علمیه بر آن ها نهاده شده است و علم، تقوا، معنویت و خدمت به خلق، ویژگی ها و صفات آیت الله آصفی است.

حجت الاسلام والمسلمین 'احمد واعظی' افزود: بزرگداشت آیت الله آصفی بزرگداشت معنویت و تقوا است و کنگره امروز یک جلسه تشریفاتی نبوده و جلسه ای است که سعی داریم با احیای آثار آن استاد، فضلای جوان حوزه های علمیه را به آن دعوت کنیم که می توان عالمی را در صحنه سیاست و اجتماع و فعالیت های خطیر اجتماعی دید.

وی ابراز داشت: آیت الله آصفی اهل جهاد و اجتهاد توامان است و در عین کسب مراتب عالی علم و تقوا اهل فروتنی و تواضع است.

رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه کشور نیز در این کنگره گفت: شخصیت های علمی سرمایه های ملی کشورها هستند و هر چه منش و روش آن ها تبیین شود در پیشرفت علم و دانش نقش تاثیرگذار خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین 'محمد حسن ربانی' افزود: در این کنگره باید بیندیشیم که در حوزه های علمیه چه اقداماتی باید انجام شود که امثال آیت الله آصفی بیشتر جلوه کنند و از این گونه شخصیت ها در حوزه های علمیه کم داریم.

وی بیان داشت: از ویژگی های آیت الله آصفی آن است که در جریان تحول حوزه علمیه نجف جزء شاگردان موفق این عرصه بوده و این شخصیت جزء زبده های جریان تحول حوزه بوده است.

در پایان این کنگره پس از تجلیل از آیت الله آصفی ۳۱ جلد از آثار این استاد برجسته حوزه همزمان رونمایی شد.

تدوین و تصحیح مجموعه آثار عربی تحت عنوان موسوعه الاصفی، تدوین و تصحیح جدید ترجمه برخی آثار مهم آیت الله آصفی چون مبانی نظری حکومت اسلامی و همچنین انتشار مقالات فارسی وی از مهم ترین آثاری بودند که رونمایی شد.

آیت الله محمد مهدی آصفی در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی گرچه در نجف چشم به جهان گشود اما اصالتا اهل بروجرد است، پس از تحصیلات ابتدایی به حوزه نجف وارد شد و از اساتید برجسته آن حوزه چون آیات سید ابوالقاسم خویی، امام خمینی(ره) و محسن حکیم بهره مند شد.

وی در عرصه تبلیغ، پژوهش و تبلیغ کارنامه پرباری دارد و در عمر ۷۷ ساله خود نزدیک به ۶۰ سال فعالیت علمی، فرهنگی داشته و ۲۰۰ اثر مکتوب از وی به یادگار مانده است.

آیت الله آصفی هم اکنون در شهر نجف ساکن است./*

ارتباط در ایتا