سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ /۱۷ ذو الحجة ۱۴۴۲

مسیر

حجت الاسلام والمسلمین اختری گفت: در طول فعالیت های اجتماعی و سیاسی آیت الله آٌصفی، شاهد فکر سیاسی منسجمی از ایشان بوده ایم.
حجت الاسلام والمسلمین اختری

به گزارش خبرنگار بلاغ، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) صبح امروز در کنگره بررسی شخصیت، اندیشه و آثار آیت الله آصفی که در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد با بیان اینکه تکریم، تقدیر و تجلیل از علما و دانشمندان در حقیقت تقدیر و تکریم پیامبر بزرگ اسلام(ص) و پیشوایان معصوم(ع) محسوب می شود اظهار داشت: علمای دین ورثه ائمه اطهار(ع) و پیامبران هستند. بر همین اساس چون علما، امینان رسل محسوب می شوند، وقتی مسئولیت خود را به خوبی انجام دادند، تکریم از آنان تکریم از شخص پیامبر اکرم(ص) است.

او با بیان اینکه اینگونه تجلیل ‌ها، در حقیقت تجلیل از مقام علم و آگاهی خواهد بود خاطرنشان کرد: علم بالاترین مقامی است که خداوند برای انسان ‌ها خواسته است و علت سجده فرشتگان برای آدم نیز، علم بوده است.

اختری ادامه داد: زهد و تقوای آیت الله آصفی یکی از ویژگی های برجسته او محسوب می شود به طوری که حتی امروز هم در نجف، زندگی بسیار ساده ای دارد با اینکه مراحل مختلفی را در مسیر حرکت خود دنبال کرده اند.

او با اشاره به مسئولیت های گوناگون آیت الله آصفی در دوره های مختلف گفت: عضویت در شورای عالی انقلاب عراق از جمله این مسئولیت ها به شمار می رود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)به عشق و علاقه رهبر معظم انقلاب به آیت الله آصفی اشاره و ابراز کرد: بعد از سقوط صدام، ایشان آیت الله آصفی را برای نمایندگی در حوزه نجف انتخاب کردند.

او افزود: آیت الله آصفی نیز آنقدر به امام و رهبری علاقمند هستند که بدون هیچ شرط و شروطی، مسئولیتی که رهبری برایشان تعیین کرده بودند را پذیرفتند در حالیکه موقعیت های بهتری هم داشتند.

اختری به پرداختن آیت الله آصفی به مسئولیت های تبلیغی اشاره کرد و گفت: مسأله تبلیغ، مسئولیت پیامبران و عالمان دین است؛ ایشان از لحظه ای که پا به میدان تبلیغ گذاشته تا امروز، در هر زمینه ای هر کاری که امکان داشته انجام داده است به طوری که شرق و غرب عالم را برای این امر پیموده، سخنران ها، مصاحبه ها و تدریس های مختلفی را انجام داده است.

او افزود: اقدامات سیاسی و اجتماعی، کاری اساسی و دینی است و آیت الله آصفی به این مقولات پرداخته است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه فکر سیاسی منسجمی را از آیت الله آصفی شاهد بوده ایم گفت: آقایان در عراق این را تشخیص دادند که با توجه به سقوط عراق در جریان کمونیستی، باید حکومت تشکیل داد و این امر بدون تبلیغات امکان پذیر نیست؛ آیت الله آصفی هم وارد حزب الدعوه و هم وارد سیاست شد و با دولت وقت و جنایتکار توده ای عراق به مبارزه برخاست.

او ادامه داد: مبارزات آیت الله آصفی همچنان تداوم یافته تا وقتی که امام خمینی(ره) در نجف، بحث حکومت اسلامی را مطرح کردند و همگان به ایشان گرویدند و حزب الدعوه هم پس از پیروزی انقلاب در ایران، همین مسأله را مطرح کرد که همین هدف را دنبال می کنیم.

اختری گفت: مراجع و بزرگان ما در بسیاری قضایای مهم دنیا بی تفاوت هستند و موضع گیری نمی کنند ولی آیت الله آصفی در هر قضیه ای اعم از فلسطین، هجمه به تشیع، داعش و ... با بیانیه های روشن گر و صریح، ملاحظات را کنار گذاشته و به تبیین اسلام و تشیع می پردازد.

ارتباط در ایتا