شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ /۵ ربيع الأول ۱۴۴۴

مسیر

استاد حوزه و دانشگاه:
استاد حوزه و دانشگاه، گفت: تأثیر امربه معروف و نهی از منکر اگر زبانی انجام شود از تاثیر مشت پولادین حکومت ها بیشتر است.
حجت الاسلام محمدی

به گزارش بلاغ به نقل از خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان، حجت الاسلام رضا محمدی استاد حوزه و دانشگاه یکشنبه شب در مجلس عزاداری حضرت اباعیدالله الحسین(ع) در مسجد نور کاشان گفت: برگزاری خطابه های علمی در فرهنگ عاشورا و بیان موضوعات مربوط به عاشورا مهم ترین راهکارهای نهادینه کردن فرهنگ عاشورا در جامعه است.

وی افزود: اگر فرهنگ عاشورا در جامعه نهادینه شود کمترین مشکلات را در جامعه شاهد خواهیم بود و آمار بسیاری از معضلات اجتماعی و آسیب های اجتماعی کاهش خواهد یافت و جامعه به سوی اصلاح پیش خواهد رفت.    

حجت الاسلام محمدی در ادامه با اشاره به لزوم اهمیت عاشورا و کربلا در فرهنگ اسلامی یادآورشد: با زنده نگه داشتن عاشورا و کربلا اسلام در جهان بیمه خواهد شد و اقتدار اسلام رو به افزایش خواهد رفت.

وی راز ماندگاری فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین(ع) را رهبری سید الشهدا دانست و تأکید کرد: محرم و عاشورا یک حادثه معمولی تاریخی نیست که بتوان از کنار آن به سادگی گذشت.

این استاد حوزه و دانشگاه از ماه محرم به عنوان ماه ایثار و ازخود گذشتگی و آزادگی و شجاعت نام برد و افزود: اثرات معنوی ماه محرم که سرچشمه جوشان امام حسین(ع) است باید در زندگی شیعیان این امام بروز و ظهور داشته باشد.

حجت الاسلام محمدی گفت: اگر شیعه امروز در اوج عزت و عظمت است به دلیل ارادتی است که به محرم و عاشورا و کربلا و تکیه بر نام سالارشهیدان امام حسین(ع) است که نگذاشت انسان های آزاده تحت ستم ظالمان باشند.

وی در ادامه از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از درس های مکتب عاشورا و امام حسین(ع) نام برد و با اشاره به این که امر به معروف و نهی از منکر نباید هیچگاه در جامعه اسلامی مورد غفلت قرار گیرد گفت: تاثیر امربه معروف و نهی از منکر اگر زبانی انجام شود از تاثیر مشت پولادین حکومت ها بیشتر است.

کارشناس مذهبی رسانه ملی آگاه کردن مردم نسبت به آداب و شرایط و مراتب امر به معروف و نهی از منکر در سطوح مختلف را یکی از راه های اساسی ترویج این فریضه در جامعه اعلام کرد و گفت: اگر در این امر موفق باشیم گام بلندی در احیای این فریضه برداشته ایم.

به گفته وی یکی از دلایلی که مردم کمتر به فریضه امر به معروف و نهی از منکر توجه می کنند عدم اطلاع و آگاهی از ابعاد مختلف این فریضه است که به نظر می رسد در این زمینه خوب اطلاع رسانی نمی شود در حالی که این کار وظیفه همه آحاد جامعه به ویژه رسانه ها است.

ارتباط در ایتا