آیت الله اراکی؛

ابزارهای ایجاد تفرقه در جهان اسلام

تاریخ انتشار: 11:43 - 1395/04/22
دشمن از چهار ابزار مهم "ایجاد دین‌های دیگر در متن جامعه اسلامی"، "ایجاد مذاهب"، "ایجاد مدعیان دروغین مهدویت" و "مرجع‌سازی دروغین" بهره می برد که در هر چهار ابزار پای انگلیس در میان است.
آیت الله محسن اراکی

به گزارش بلاغ به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت الله محسن اراکی، طی سخنانی در جمع طلاب مدرسه شیخ صدوقی مشهد با بیان اینکه ضرورت وحدت را هم می‌توان از دیدگاه عقل بررسی کرد و هم از دیدگاه شرع، اظهار داشت: از دیدگاه عقل، هر جمعی اگر بخواهد پیشرفت کند و در برابر دشمن مصون بماند نیازمند وحدت است به عبارت دیگر اولا اراده واحد شرط پیشرفت جامعه است و دوم اینکه اراده واحد شرط مقاومت جامعه در برابر دشمن است یعنی اگر جامعه‌ای اراده واحد نداشته باشد قدرت مقاومت را از دست می‌دهد.
وی با اشاره به ضرورت شرعی وحدت، گفت: ضرورت وحدت از دیدگاه شرع مباحث گوناگونی دارد که در اینجا فقط به ضرورت وحدت از دیدگاه علم الاجتماع اسلامی یا جامعه شناسی اسلامی می‌پردازیم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه جامعه شناسی اسلامی یکی از رشته‌های علوم انسانی اسلامی است، اظهار داشت: یکی از اصول جامعه شناسی اسلامی این است که جوامع چگونه تبدیل به یک جامعه واحد می‌شود؟ یا اینکه ملاک شکل‌گیری یک جامعه چیست؟ یا مبنای شکل‌ گیری جامعه واحد اسلامی چیست.
عضو خبرگان رهبری افزود: بنابر آنچه در منابع اسلامی آمده، «هویت واحد»، ملاک وحدت جوامع است. یعنی جامعه ای واحد است که از هویت واحد برخوردار باشد.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: جوامع همانند انسان دارای یک جان و پیکر هستند که جان و روح، این پیکر را هدایت و اداره می‌کنند و پیکر ابزاری در دست روح و جان است و وقتی جان از این پیکر جدا شود پیکر تبدیل به یک ماده جامد و بی‌تحرک می‌شود.
آیت الله اراکی تصریح کرد: آنچه جامعه را یکی می‌کند هویت واحد آن جامعه است و آنچه این هویت را ایجاد می‌کند، اراده جمعی جامعه است و آنچه اراده جمعی را تولید می‌کند فرمانروا یا رهبر است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به آیه 159 سوره انعام « إِنَّ الَّذينَ فَرَّقُوا دينَهُمْ وَ کانُوا شِيَعاً لَسْتَ مِنْهُمْ في‏ شَيْ‏ءٍ إِنَّما أَمْرُهُمْ إِلَي اللَّهِ ثُمَّ يُنَبِّئُهُمْ بِما کانُوا يَفْعَلُونَ»، اظهار داشت: اگر ما جامعه واحد اسلامی داشته باشیم روح و جان این جامعه واحد اسلامی، فرمان رسول الله(ص) است.
وی افزود: اگر جامعه‌ای داشته باشیم که اراده جمعی آن جامعه بر مبنای اطاعت رسول الله(ص) شکل گرفته باشد اینجا ما یک جامعه اسلامی واحدی داریم که دارای اراده جمعی واحدی است و آنچه این اراده واحد را شکل می‌دهد رسول الله است.
آیت الله اراکی تأکید کرد: بر اساس منابع دینی، هویت هر جامعه‌ای به وسیله رهبرانی که آن جامعه بر می‌گزینند و فرمان رهبران را بر خود نافذ می‌دانند، شکل می‌گیرد. پس هویت این جامعه با فرمان رهبران شکل می‌گیرد و فرمان رهبران نیز از هویتشان بر می‌خیزد. اگر رهبر جامعه هویتش عبد‌اللهی باشد این جامعه یک جامعه الهی می‌شود و اما اگر رهبر جامعه هویتش عبدالهوایی باشد یک جامعه غیر الهی شکل می‌گیرد؛ بنابراین اگر جامعه‌ای دارای رهبر الهی نبود این جامعه، جامعه‌ای موحد نخواهد بود.
دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه با بیان اینکه ما امروز مورد تهاجم جدی دشمن قرار گرفته‌ایم، اظهار داشت: از بین بردن هویت جامعه اسلامی هدف اصلی این تهاجم دشمن است.
وی افزود: دشمن در این تهاجم از چهار ابزار مهم بهره می‌گیرد که اولین ابزار، ایجاد دین‌های دیگر در متن جامعه اسلامی است، دومین ابزار ایجاد مذاهب دیگر نظیر وهابیت است، سومین ابزار ایجاد مدعیان دروغین مهدویت است و ابزار چهارم نیز مرجع‌سازی دروغین است که در هر چهار ابزار پای انگلیس در میان است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.