رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:

امروز پژوهش در حوزه یک انتخاب نیست بلکه اضطرار است

تاریخ انتشار: 09:41 - 1395/10/07
حجت الاسلام والمسلمین لک‌زایی به ضرورت فرهنگ سازی پژوهش بر طلاب در سال های ابتدای ورود به حوزه اشاره کرد و گفت: با توجه به مطرح شدن شبهات و سؤالات زیاد بر علیه اسلام امروز پژوهش در حوزه یک انتخاب نیست بلکه اضطرار است.
نجف لک زایی

به گزارش بلاغ به نقل از رسا، حجت الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی با بیان این که وظیفه حوزه علمیه معرفی کامل اسلام به پیروان این دین است، به ضرورت توجه حوزه به پژوهش اشاره کرد و اظهار داشت: البته معرفی اسلام در مرحله نخست به اهل این دین و در مراحل بعدی به کل جهان ضروری و لازم است که این کار در مناطق مختلف بدون پژوهش امکان پذیر نیست.
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: امروز پرسش ها و نیازها مختلفی در سطح جهان در ارتباط با اسلام مطرح می شود که این پرسش ها و شبهات روز به روز نو و جدید می شود و به همین دلیل پژوهش امروز یک انتخاب نیست بلکه یک اضطرار و اجبار است.

ضرورت آموزش پژوهش محور در مدارس سطح یک

وی با تصریح بر اینکه باید مقدمات پژوهش در مدارس سطح یک حوزه علمیه فراهم شود، خاطرنشان کرد: باید از همین امروز مسأله آموزش دادن پژوهش در مدارس علمیه را آغاز کنیم و طلاب هم به صورت دائمی کارورزی پژوهشی داشته باشند تا وقتی به سطوح بالاتر می رسند از توانایی کافی برای دست به قلم شدن و تولید برخوردار باشند.
حجت الاسلام والمسلمین لک‌زایی با تصریح بر اینکه  امروز در حوزه کمتر شاهد موازی کاری در مسأله پژوهش هستیم ابراز داشت: بنده خودم مورد خاصی در این مورد در ذهن ندارم و در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی هم این چنین کاری صورت نمی گیرد چراکه باید پژوهش ها ناظر به نیازهای روز و بدون تکرار صورت بگیرد.

موازی کاری در پژوهش های حوزوی نداریم

وی افزود: این که می گوییم موازی کاری نداریم به این معنا است که شاید چند پژوهش در حوزه علوم اسلامی و انسانی عناوین مثل هم داشته باشند ولی چون دو نفر با دو روش مختلف در این پژوهش وارد شده اند نتیجه متفاوت می شود، شبیه استنباط و اجتهاد است دو عالم دین که در یک موضوع تحقیق کرده و نظر می دهند ولی تحقیق و پژوهش آنها تکراری و موازی نیست چراکه هریک با مبانی و روش خاص وارد مسأله شده اند.
وی تصریح کرد: البته در برخی پروژه های احیای آثار که خود ما نیز در پژوهشگاه علوم و فرهنگ دنبال می کنیم برخی اوقات ناگذیر از موازی کاری و مسائل تکراری هستیم ولی به هرحال این مسأله در حدی نیست که تبدیل به یک مشکل یا معزل شده باشد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.