جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ /۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۳

مسیر

رئیس اداره امور تبلیغ نخبگانی بیان داشت:
رئیس اداره امور تبلیغ نخبگانی در نشست گفتگوی تمدنی مبلغان نخبه با موضوع بینش تمدنی در علوم اسلامی بیان کرد: در راستای ایجاد تمدن اسلامی، نخبگان و اندیشمندان می توانند با ورود به این موضوع، گام های موثری را بر دارند.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام عباس زاده در نشست گفتگوی تمدنی مبلغان نخبه با موضوع بینش تمدنی در علوم اسلامی، که به همت اداره امور تبلیغ نخبگانی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در سالن جلسات شهید سلیمانی برگزار شد، به اهمیت جایگاه بینش تمدنی در علوم اسلامی پرداخت.

رئیس اداره امور تبلیغ نخبگانی اظهار داشت: در مکتب اسلام وقتی بحث از تمدن می شود، منظور تمدنی که تمام جوانب زندگی بشر را معطوف به سوی خداوند متعال و فطرت پاک خود سازد و زمینه توجه به هدف از زندگی و فرجام آن که همان پرستش خداوند و به تبع آن ظهور و بروز رفتاری در خور خلیفة الله باشد را مد نظر دارد.

وی در ادامه مطالب خود افزود: پیشینه بحث در بینش تمدن اسلامی به استقرار حکومت پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی برمی گردد. آنچه که اندیشمندان و عالمان و تئورسین های نظام را به سمت ایجاد تمدن اسلامی سوق داد؛ مقابله با دنیای استکبار بود که تمام دنیا را به این باور رسانده بود که تمدن غرب و مدرنیته در تمام ابعاد و ساحت های زندگی جوامع انسانی الگویی پذیرفته و بی بدیل می باشد.

حجت الاسلام عباس زاده بیان کرد: استکبار با توضیحات مذکور و با تفکر غلط خود بر عالم می تاخت اما واقعیت در دنیا به نام تحول و انقلاب اسلامی ایران با الهام از مبانی و آموزه های دینی آشکار می شود و با ظهور این انقلاب؛ رشته های اسلامی در مدیریت و برنامه ریزی، بانکداری، اقتصاد، سیاست و غیره در دانشگاه ها و همچنین سوق دادن مباحث دینی در حوزه های علمیه با بینش تمدن در علوم اسلامی حرکت چشمگیری را آغاز می کند.

رئیس اداره امور تبلیغ نخبگانی به موضوع "وظیفه نخبگان حوزه و اندیشمندان در قبال بینش تمدنی" اشاره کرد و گفت: بر نخبگان حوزه و اندیشمندان مفروض است تا علاوه بر سوق دادن مباحث علوم اسلامی به موضوع "بینش تمدنی" به مباحث مرتبط با مبانی معرفتی علم در قلمرویی که دین می تواند عرض اندام کند، مطالعات و پژوهش ها و حتی تدریس خود را معطوف به حل مسائل در ساحت های مختلف نمایند.

حجت الاسلام عباس زاده در خاتمه بحث خود ورود دانشمندان و نخبگان حوزه در موضوع "بینش تمدنی" را امری مهم برشمرد و اظهار داشت: علما و دانشمندان با ورود به بحث مذکور و با تعامل و اثرگذاری در علوم انسانی می توانند به آرمان های انقلاب که ایجاد تمدن نوین اسلامی و ارائه الگویی مناسب به عالم است، گام های موثری را بردارند.

گزارش تصویری

ارتباط در ایتا