چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ /۱۹ رجب ۱۴۴۲

مسیر

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی بیان کرد:
معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: یکی از طرح های اصلی دفتر تبلیغات اسلامی که هم اکنون عمده برنامه ها حول محور این بحث پیگیری می شود؛ بحث " قطب ها و میزهای فکری و فرهنگی" می باشد.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعید روستا آزاد در جلسه بررسی «منشور اخلاقی اسلامی انتخابات» که در سالن جلسات شهید سلیمانی برگزار شد، ضمن تبریک ایام ولادت بانوی دوعالم حضرت زهرا سلام الله علیها، در خصوص سیاست کلی فعالیت های معاونت فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی مطالبی را بیان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین روستا آزاد اظهار داشت: یکی از طرح های اصلی دفتر تبلیغات اسلامی که هم اکنون عمده برنامه ها حول محور این بحث پیگیری می شود؛ بحث " قطب ها و میزهای فکری و فرهنگی" می باشد که مدت زمان پیگیری این بحث در دفتر تبلیغات اسلامی بالغ بر ۱۰ سال می باشد.

وی در ادامه افزود: در حوزه فرهنگ و دین مسأله های مختلفی موجود و امکانات مجموعه دفتر تبلیغات اسلامی محدود است، طبعاً باید مسأله ها اولویت بندی شوند که دفتر تبلیغات اسلامی طی طرحی، حدود ۱۴ مسأله را به عنوان مسأله مهم در حوزه آموزش، پژوهش و فرهنگی و تبلیغی شناسایی کرده است.

دکتر روستاآزاد بیان کرد: طرح مذکور بدین شرح است که ۱۴ مسأله که ۳ تا ۴ مسأله در قالب یک قطب طراحی شده است و برای هر مسأله یک میز تخصصی با حضور افراد توانمند از دفتر تبلیغات اسلامی و همچنین خارج از این مجموعه تنظیم شده است. مصوبات این میز ها و قطب ها چراغ و نقشه راه فعالیت های پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی می باشد.

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی در ادامه مطالب خود به "قطب اندیشه سیاسی اسلام" اشاره کرد وگفت: یکی از قطب های ایجاد شده در دفتر تبلیغات اسلامی "قطب اندیشه سیاسی اسلام" است که مسئولیت آن با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی جناب دکتر واعظی می باشد. ذیل این قطب می توان به سه میز؛ "میز ولایت فقیه" با موضوع رفع سوالات و ابهامات و ارتقاء دانش حوزویان نسبت به مسأله ولایت فقیه، "میز تمدن" با مسأله ضعف رویکرد تمدنی و "میز مسائل اجتماعی اسلام" با موضوع دانش مددکاری اسلامی اشاره کرد.

حجت الاسلام روستا آزاد در ادامه افزود: "قطب بنیان های فکری و نظری مبتنی بر اندیشه های اسلامی" دیگر قطب ایجاد شده در دفتر تبلیغات اسلامی می باشد که جناب آقای پارسانیا مسئولیت این قطب را برعهده دارد. در این قطب موضوعاتی چون؛ میز علوم اسلامی، میز آموزش و پرورش و میز علوم انسانی پیگیری می شوند.

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی، میز اخلاق و سبک زندگی و خانواده را دیگر قطب فعال در مجموعه دفتر تبلیغات اسلامی برشمرد و اظهار داشت: این قطب در سه میز؛ خانواده با موضوع طلاق در سالهای اول، سبک زندگی با موضوع مصرف کالای فرهنگی و اخلاق با موضوع اخلاق اجتماعی روحانیون و مبلغین در حال پیگیری می باشد.

دکتر روستاآزاد بیان کرد: میز تعمیق باورها با موضوعاتی چون؛ پاسخ به شبهات جدید، مقابله با الحاد نوین و مطالعات کاربردی ایمان و میز میز مقابله با فرق انحرافی ذیل "قطب تعمیق باورهای دینی و مقابله با قرق انحرافی" مشغول به فعالیت می باشد. در مجموع ۴ قطب و ۱۳ میز که هر میز حول یک مسأله در فعالیت است در دفتر تبلیغات اسلامی وجود دارد. و شایان ذکر است در نمایشگاه دستاورد ۱۰ ساله دفتر تبلیغات اسلامی که اخیراً برگزار شد عمدتاً ناظر به گزارش این میزها بوده است. 

گزارش تصویری