جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ /۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۴

مسیر

رئیس اداره امور تبلیغ نخبگان بیان کرد:
رئیس اداره امور تبلیغ نخبگان اظهار داشت: نگاه ابزار گرایانه به دین بزرگترین چالش عصر جدید است که دینداری افراد را به چالش می کشاند در واقع تعریفی که از ایمان و دینداری دارند یک اشتباه استراتژیک می باشد.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام و المسلمین عباس زاده در جلسه نشست تخصصی نخبگان تبلیغی با موضوع "ایمان و چالش های عصر جدید" که به همت اداره امور تبلیغ نخبگانی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در سالن مرکز آموزش های کاربردی برگزار شد، نگاه ابزار گرایانه به دین بزرگترین چالش عصر جدید دانست.

حجت الاسلام عباس زاده اظهار داشت: ایمان همان تصدیق و اعتقاد قلبی به باورها و آموزه های دینی می باشد و خدای متعال با کسانی که دارای چنین خصوصیتی هستند در قرآن به کرات از آیات: ان الذین آمنوا... و یا ایها الذین آمنوا ...  مورد خطاب قرار داده و حساب دیگری نسبت به دیگران باز کرده که با تطبیق رفتار و کردار خود با خطابات قرآنی زندگی هدفمند در دنیا و به دنبال آن در آخرت را تضمین کرده است.

وی در ادامه افزود: ایمان قابلیت کم و زیاد شدن را دارد و بحث تعمیق ایمان و باورهای دینی ناظر بر همین مقوله می باشد که رفتارهای فرد دیندار بخصوص در عصر جدید که پیشرفت و موفقیت های چشمگیر تکنولوژی به گونه ای دنیا را به خود جذب کرده که انسانهای تک بعدی و به دور از معنویت نه تنها احساس نیاز به دین و معنویات نمی کنند و در خیلی از موارد به مخالفت هم می پردازند.

رئیس اداره امور تبلیغ نخبگان بیان کرد: در مناسبات جهان امروز معیار و ملاک سنجش برای آنها تجربه و منطق دو دو تا چهار تا می باشد و پایبندی به یک سری اصول اخلاقی و دینی را عقلانی نمی دانند. از طرفی پیوند دین با ساختارهای سنتی در جوامع سبب شده که زندگی در دنیای مدرن برای کسانی که دغدغه دین دارند همواره با چالش های جدی روبرو شود.

حجت الاسلام عباس زاده گفت: با عنایت به شرایط موجود ضرورت دارد با شناخت دقیق راهکارهای موثر در ایجاد تقابل دینداری با دنیای مدرن که از مهمترین و موثرترین گام ها با تلاش مضاعف در راستای گسترش و تقویت دینداری باشد.

وی با اشاره به نگاه ناصحیح مردم به دین اظهار داشت: نگاه ابزارگرایانه به دین بزرگترین چالش عصر جدید است که دینداری افراد را به چالش می کشاند. در واقع تعریفی که از ایمان و دینداری دارند، این است که در مقابل ایمان و تعبد به آن خواسته های افراد به طریق متافیزیکی باید برآورده شود و اگر پاسخی در مقابل خواسته خود نبیند دچار تزلزل و شک می شود و دینداری را تا جایی قبول دارند که گره ایی از مشکلات آنها باز کند.

رئیس اداره امور تبلیغ نخبگان در ادامه مطالب خود به موضوع "شعب ابی طالب" اشاره نمود و گفت: در آغاز بعثت، مسلمانان با چند عدد خرما در شعب ابی طالب زندگی مشقت باری را سپری کردند و هیچ تاثیری در کاهش ایمان و باورهای آنها به وجود نیامد و روز به روز ایمانشان قوی تر هم می شد، اگر همین اتفاق اکنون رخ می داد توقع انسان عصر جدید این است که خدا باید از پیغمبر و دینش حمایت کند و وجود این همه سختی را به راحتی نمی پذیرد.

حجت الاسلام عباس زاده بیان کرد: در دنیای امروز فهم عرفی از دین به معنای تفسیر شخصی، بحران اخلاقی فرا روی انسان، وجود نا ملایمات، عملکرد و رفتارهای نسنجیده برخی از متولیان امور دینی و وعده های بی تحقق مسئولین و به دنبال آن بیکاری و فقر مستقیم ایمان افراد را نشانه می رود.

وی در پایان اظهار داشت: مبلغان نخبه وتاثیر گزار باید واقعیت دین و دینداری را برای مخاطبان خود بیان کنند تا مسائل حاشیه ای وارد باورهای دینی افراد نشود و معیار و ملاک دینداری عملکرد اشخاص نباشد.

ارتباط در ایتا