پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ /۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴

مسیر

حجت الاسلام و المسلمین رضا مهکام بیان کرد:
استاد روانشناسی بالینی حوزه و دانشگاه اظهار داشت: بخش اعظمی از مشکلات بیماران کرونایی مشکلات روحی و روانی می باشد، مبلغین مستقر در بیمارستان های کرونایی کشور تلاش کنند تا آسیب های روحی بیماران را کاهش دهند.

به گزارش خبرنگار بلاغ، جلسه گردهمایی روحانیون روان شناس جهادی جهت حضور در بیمارستان های استان قم با همت گروه تبلیغی جهادی یاوران سلامت روان از گروه های تخصصی ثبت شده در معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی در سالن جلسات رضوان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین رضا مهکام مدیر گروه تبلیغی جهادی یاوران سلامت روان بیان کرد: آغاز حضور گروه یاوران سلامت روان در بیمارستان های کرونایی به تاریخ ۶ اسفند سال ۱۳۹۸ همزمان با شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور باز می گردد کار بسیار سختی بود. زیرا ترسی در بین مردم حتی کادر درمان از ویروس کرونا بود که این امر موجب گردیده بود تا خیلی کم به بیماران کرونایی نزدیک شوند.

استاد روانشناسی بالینی حوزه و دانشگاه اظهار داشت: حرکت جهادی حضور در بیمارستان های کرونایی از ابتدای شیوع ویروس شروع شده است و طلاب دغدغه مند و متخصص در عرصه روانشناسی حضوری پررنگ در این حرکت داشته اند.

وی در ادامه افزود: استمرار در یک فعالیت باعث موفقیت آن کار خواهد شد، در طول یک سال و نیم گذشته حضور روانشناسان حوزوی در بیمارستان با افت و خیزهایی مواجه شده است، بعضی از مبلغان به ناچار باید به امور دیگر از زندگی و بعضی دیگر خود مبتلا به بیماری کرونا شده اند که نیازمند است همت مضاعفی صورت گیرد تا شاهد استمرار این حرکت پرثمر باشیم.

دکتر مهکام با اشاره به مشکلاتی که مبلغان توانمند و متخصص در عرصه روانشناسی بالینی جهت حضور در بیمارستان های کرونایی دارند بیان داشت: بدون تردید و به اظهار صریح مسئولین سلامت کشور، کادر درمان و بیماران کرونایی حضور روانشناس معتقد به امور دینی در بیمارستان ها دارای ثمرات زیادی بوده است لکن این حضور با مشکلاتی مواجه بوده که نیازمند حمایت های  بیشتر می باشد.

حجت الاسلام و السلمین رضا مهکام اظهار داشت: وجود مشکلات و موانع باعث نمی شود که در حرکت جهادی ما خللی وارد شود و توانایی ما را جهت خدمت به هموطنان عزیزمان تقلیل دهد لذا با توانی مضاعف و همت بالا این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی توجه به مسائل روحی بیماران کرونایی را از امور مهم در سلامت آنان بر شمرد و گفت: بخش اعظمی از مشکلات بیماران کرونایی، مشکلات روحی و روانی می باشد، مبلغین مستقر در بیمارستان های کرونایی کشور تلاش کنند تا آسیب های روحی بیماران را کاهش دهند.

استاد روانشناسی بالینی حوزه و دانشگاه بیان کرد: وجود استرس یکی از مواردی است که در میان بیماران کرونایی وجود دارد، در قدم اول باید مفهوم و نشانه‌های استرس شناخته شود تا بتوان با آن مقابله کرد. اگر کسی درد دارد دیگر نباید استرس را به آن اضافه کند، استرس یعنی فشارهای روانی که از محیط بر انسان وارد می شود.

دکتر مهکام اظهار داشت: گاهی اوقات افکار خود انسان است که استرس تولید می‌کند. در ماجرای کرونا هم همین مسأله است. اگر با صحبت با بیماران بتوانیم افکار منفی ناشی از مبتلا به کرونا را از آنها دور کنیم، تبعاً استرس آنها نیز کم خواهد شد و روند بهبودی سرعت پیدا می‌کند.

گزارش تصویری

ارتباط در ایتا