رفتن به محتوای اصلی
حجت‏الاسلام والمسلمین غرویان:

روحانی بدون تهذیب معضل دین است

تاریخ انتشار:
استاد سطح عالی حوزه علمیه قم در تبیین منشور روحانیت گفت: روحانی اگر تهذیب نفس نداشته باشد نه تنها کمکی به اسلام نخواهد کرد بلکه خود معضلی برای دین خواهد بود.
 حجت‏الاسلام والمسلمین غرویان

به گزارش بلاغ، حجت‏ الاسلام والمسلمین محسن غرویان، استاد حوزه علمیه قم، در گفت‏ وگو با رسا در سالروز پیام امام خمینی(ره) به عنوان منشور روحانیت گفت: آنچه در منشور روحانیت از سوی امام خمینی(ره) منعکس شده است سه نکته اساسی را دارا است.

وی افزود: اولین نکته قابل توجه در این منشور این است که روحانیت و حوزه‏ ها باید آینده‏ نگر باشند و از حیث علم و مهارت خود را برای آینده‏ آماده کنند که این  همان اجتهاد پویای شیعه است.

استاد حوزه علمه قم خاطر نشان کرد: نکته دوم در منشور روحانیت توجه به مسائل اخلاقی و تهذیب نفس از سوی روحانیون است؛ زیرا روحانی اگر تهذیب نفس نداشته باشد نه تنها کمکی به اسلام نخواهد کرد بلکه خود معضلی برای دین خواهد بود.

وی با اشاره به اهمیت مسأله ولایت فقیه در جامعه تأکید کرد: رابطه دیانت و سیاست در شعارهای امام خمینی(ره) بسیار مشهود است، ولایت فقیه در نظر امام خمینی(ره) فلسفه فقه است یعنی هرچه که در حوزه تحصیل می‏شود باید آثارش در جامعه نمود داشته باشد و روحانیان و طلاب نباید خود را در عرصه جامعه کنار بکشند.

حجت‏ الاسلام والمسلمین غرویان اختلاف را مهم‌ترین آسیب حوزه‏ های علمیه دانست و اظهار داشت: اختلاف بین علما و مراجع بدون تردید به نفع حوزه و جامعه نخواهد بود، به همین علت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب، علما و حوزه ‏ها را دائما به حفظ وحدت دعوت می‏ کنند.

وی روحانیت را پشتوانه انقلاب خواند و تأکید کرد: کشور روند روبه رشدی را جهت تحقق اسلام و احکام اسلامی دارد؛ بنابراین روحانیت و حوزه ‏ها نباید به خاطر ضعف‎‏های موجود از حمایت کشور کنار بکشند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.