يكشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ /۱۵ شوال ۱۴۴۱

مسیر

نسخه چاپ
حجت الاسلام شهاب مرادی:
حجت الاسلام مرادی جمعیت را ارکان اصلی قدرت یک کشور دانست و گفت: مردم ما باید به این باور برسند که موضوع تهدید خانواده بسیار مهم است اگرچه فعلاً در وضع نسبتاً مناسبی هستیم اما به سمت بحران در حال حرکت می‌ باشیم.
مرادی

به گزارش بلاغ به نقل از رسا، حجت‌ الاسلام شهاب مرادی، کارشناس امور دینی، در همایش جمعیت و خانواده دانشگاهیان که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی برگزار شد با تاکید بر این که در حال حاضر وقتی به موضوعی زیاد می‌ پردازیم احتمال این که بیشتر جنبه شعاری پیدا کند بیشتر می‌ شود، گفت: موضوع جمعیت در حال حاضر یکی از مهم ترین مسائل جدی کشور است.

وی بابیان این که اگرچه در حال حاضر در نقطه طلایی جمعیت در کشور هستیم و شرایط خوبی داریم، بیان داشت: با ادامه این روند در سال‌ های آینده جمعیت ایران رو به کاهش خواهد رفت.

حجت الاسلام مرادی جمعیت را ارکان اصلی قدرت یک کشور دانست و گفت: مردم ما باید به این باور برسند که موضوع تهدید خانواده بسیار مهم است اگرچه فعلاً در وضع نسبتاً مناسبی هستیم اما به سمت بحران در حال حرکت می‌ باشیم.

کارشناس برنامه‌ های سیما با بیان این که در حال حاضر شش میلیون پسر و پنج میلیون دختر مجرد داریم، تصریح کرد: در مسأله ازدواج دختر و پسر های جوان مخصوصاً پسر ها باید مسوولیت‌پذیرتر باشند.

وی با تاکید بر این که سبک زندگی با فرهنگ متفاوت است، گفت: در حال حاضر بیشتر مشکلات ما از سبک زندگی نامناسب است.

حجت الاسلام مرادی ادامه داد: رسم و رسوم‌ های نامناسب که از سر تفاخر در جامعه رواج دارد یکی از دلایل مشکلات در سبک زندگی ما است.

وی با بیان این که رسم‌ هایی مثل تماشای سیسمونی یا جهیزیه جزو سنت‌ های غلط جامعه است، خاطرنشان کرد: اگر موضوع به تماشا گذاشتن این وسایل از جامعه ترک شود دیگر کسی بر سر این سنت‌ های غلط رقابت کورکورانه نخواهد داشت.

حجت الاسلام حسین ابراهیمیان، مسؤول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ های آزاد اسلامی مازندران نیز در این مراسم با بیان این که همایش جمعیت و خانواده در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری به همکاری واحد آیت‌ الله آملی برگزار شد، گفت: نزدیک به ۵۰ مقاله در این همایش مورد پذیرش قرار گرفت.

وی با بیان حدیثی از امام سجاد(علیه السلام) از رفتار امام حسین(علیه السلام) با همسرش به‌عنوان الگوی جامع برای نسل امروز یاد کرد و گفت: همسران باید به دقت به سخنان همدیگر گوش کنند، شنونده خوبی بوده، اهل گرفتن هدیه برای همسر باشند و با همسر خود مشورت داشته باشند.

نظرات

با سلام برای حل مشکل ازدواج جوانان، مساله ی آسان سازی ازدواج و تشریفاتش، مساله ی درستی است؛ اما مساله ای درجه ی ۲ می باشد. مشکل اصلی و اساسی تر که از پایه های مشکلات ازدواج و ... است، مشکل اشتغال و کسب درآمد است. در حالی که قشر عظیمی از جوانان و ... -اعم از تحصیل کرده و کم سواد- بیکار و یا در مشاغلی بدون ثبات و پایداری و یا با دست مزدی بسیار غیر واقعی مشغول به کار می شوند، کمتر تاثیر روانشناختی آن -دست کم- ازدواج گریزی! است. با تشکر و الحمدلله رب العالمین.