يكشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ /۱۶ محرم ۱۴۴۴

مسیر

حضرت آیت الله مظاهری گفت: کسانی که به صلح امام حسن(علیه السلام) با معاویه و قیام امام حسین(علیه السلام) در مقابل یزید، ایراد می گیرند، شیعه نیستند، چرا که مقام امام را به عنوان ولی خداوند درک نکرده اند.
آیت الله العظمی مظاهری

به گزارش بلاغ به نقل از رسا، حضرت آیت الله حسین مظاهری، رییس حوزه های علمیه اصفهان، در مسجد امیرالمؤمنین(علیه السلام)، گفت: صلح امام حسن مجتبی(علیه السلام) همانند قیام امام حسین(علیه السلام) موجب بقای مکتب تشیع شد.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) که می فرمایند «الحَسَنِ وَ الحُسَین اِمامانِ، قاما اَو قَعَدا»، افزود: به همان اندازه که قیام امام حسین(علیه السلام) موجب بقای مکتب تشیع شد، صلح امام حسن(علیه السلام) نیز در این امر مؤثر بوده است.

این مرجع تقلید گفت: در زمان خلافت معاویه تصمیم جدی برای از بین بردن تشیع گرفته شده بود ولی امام حسن(علیه السلام) با صلحی که با معاویه کردند، اجازه این کار را به آن ها ندادند.

رییس حوزه های علمیه اصفهان با اشاره به قیام امام حسین(علیه السلام) بیان داشت: در زمان خلافت یزید چیزی جز پوسته دین باقی نمانده بود و به همین دلیل، امام حسین(علیه السلام) دست به قیام زدند و اسلام و تشیع را از خطر نابودی نجات دادند.

حضرت آیت الله مظاهری با اشاره به این که بعضی افراد اشکال می گیرند که چرا امام حسن(علیه السلام) با معاویه صلح کرد یا چرا امام حسین(علیه السلام) با این که می دانست شهید می شود، دست به قیام زد؟ گفت: امام حسن(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) هر دو معصومند و هیچ خطایی در وجود آن ها راه ندارد، پس اگر امام حسن(علیه السلام) صلح کرد و امام حسین(علیه السلام) قیام، هر دو به وظیفه الهی خود عمل کرده اند.

وی گفت: کسانی که به صلح امام حسن(علیه السلام) با معاویه و قیام امام حسین(علیه السلام) در مقابل یزید، ایراد می گیرند، شیعه نیستند، چرا که مقام امام را به عنوان ولی خداوند درک نکرده اند.

 وی بیان داشت: امام حسن(علیه السلام) در آخرین نصیحت خود به شیعیان فرموده اند برای عزت در دنیا و آخرت، فقط باید تقوای الهی پیشه کنید و لباس معصیت را از تن بیرون آورده و لباس اطاعت را بر تن کنید تا خداوند شما را در نظر خلق محبوب سازد.

ارتباط در ایتا