آیات عظام صافی و مکارم زکات فطره و کفاره را اعلام کردند

تاریخ انتشار: 10:03 - 1394/04/23
دو تن دیگر از مراجع معظم تقلید میزان زکات فطریه امسال را اعلام کردند
آیات عظام مکارم، صافی، شبیری

به گزارش بلاغ به مقل از ایکنا، دفتر آیت ‎الله‌ العظمی صافی گلپایگانی در اطلاعیه ‎ای نظر این مرجع تقلید پیرامون مبلغ فطریه را اعلام کرد.

متن این اطلاعیه بدین شرح است: با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌ داران محترم، به اطلاع مؤمنین گرامی می‌ رساند؛ با توجه به این‌ که قیمت گندم در شهر های مختلف، متفاوت است لذا روزه‌ داران عزیز لازم است قیمت سه (۳) کیلوگرم گندم یا برنج (قوت غالب) را بر طبق قیمت محل زندگی خود محاسبه نموده و به عنوان فطریه پرداخت نمایند.

همچنین بر اساس فتوای آیت‌ الله‌ العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم در تهران مبلغ شش هزار تومان (6000 تومان) و در شهرستان مبلغ پنج هزار تومان (5000 تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ پانزده هزار تومان (15000 تومان) اعلام شده است.
لازم به ذکر است که براساس مسأله 1492 رساله توضیح المسائل این مرجع تقلید ، زکات فطره بر تمام کسانى که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنى باشند واجب است، یعنى باید براى خودش و کسانى که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذاى نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند این ها به مستحق بدهد و اگر پول یکى از این ها را بدهد کافى است.

در ضمن بنابر فتوای ایشان اگر کسى تنها در افطار شب عید فطر میهمان دیگرى باشد فطریه او به عهده خودش است.

یادآور می شود، آیت‌ الله‌ العظمی شبیری زنجانی نیز میزان زکات فطریه را شش هزار تومان براساس گندم اعلام کرده بود.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.