حجت الاسلام و المسلمین رفیعی:

برخی روزنامه‌ ها تهمت و تحقیر دیگران را از اصول حرفه‌ ای خود می‌ دانند

تاریخ انتشار:
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی گفت: نخستین آیه سوره همزه هشدار جدی به رسانه‌ هایی است که با اخبار کذب جوسازی می‌ کنند.
حجت الاسلام رفیعی

به گزارش بلاغ به نقل از رسا، حجت‌ الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی، در درس تفسیر هفتگی که در محل شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) برگزار شد با بیان اینکه سوره همزه یکی از سوره‌ های مکی با 9 آیه و با مضمون مذمت تمسخر و سرزنش دیگران نازل شده است، اظهار کرد: همچنین این سوره در مذمت مال اندوزی و پرهیز از پرداخت امور مالی حقوقی و شرعی هشدارهای جدی به بندگان دارد.

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی با اشاره به اینکه امام صادق(علیه السلام) در روایتی می‌ فرماید: هر کس سوره همزه را در یکی از نمازهای واجب خود به جای سوره توحید بخواند فقر از زندگی او ریشه‌ کن خواهد شد، عنوان کرد: خواندن مکرر و تمسک به این سوره موجب افزایش رزق و روزی شخص می‌ شود؛ سوره همزه با کلمه «ویل» شروع می‌ شود و به معنای «وای بر کسانی که» اعمالی منافی عزت بندگان انجام می دهند است.

حجت‌ الاسلام و المسلمین رفیعی با اشاره به اینکه در اولین آیه سوره همزه تمسخر به هر حالت به شدت مورد مذمت خداوند متعال قرار گرفته است، گفت: امروزه در جامعه اسلامی برخی رسانه‌ ها را می‌ توان یافت که افزایش تیراژ روزنامه خود را با تحقیر دیگران می دانند و تهمت بستن را از اصول حرفه‌ ای کار خود می‌ بینند.

وی با اشاره به جو سازی های موجود در رسانه‌ ها، تصریح کرد: آیه مبارکه «وَیْلٌ لِّکُلِّ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ » هشدارهای جدی را به این رسانه‌ ها و فضاهای آلوده به اخبار کذب و جو ساز می‌ دهد.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ریشه عیب‌ جویی و تحقیر در تکبر و خود برتر بینی است، اظهار کرد: در این آیه غیبت در نهان و پنهان به شدت مذمت شده است و این جواب برخی از کسانی است که مدعی هستند که جلوی خود شخص در جمع این عیب را مطرح می‌ کنند و این عمل خویش را غیبت نمی دانند.

وی افزود: یکی از آیات این سوره آنان که به مال اندوزی و شمارش مال خود مشغول هستند را به هشداری جدی متوجه ساخته است.

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی با اشاره به اینکه تصور این ثروتمندان این است که مال آن‌ ها برایشان می ماند، عنوان کرد: از امام معصوم(علیه السلام) نقل شده است که مالی در حقیقت برای خود انسان است که بخورد، بپوشاند و یا وقف کند؛ وقف یک فرهنگ پسندیده‌ای است که در فرهنگ اسلام به آن توجه خاصی است.

حجت‌ الاسلام و المسلمین رفیعی با اشاره به اینکه بهترین مال در نگاه اسلام این است که در خدمت بشر باشد، گفت: امام رضا(علیه السلام) فرمود که بهترین مال این است که در خدمت آبروی بندگان باشد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.