رفتن به محتوای اصلی
به بهانه هنجارشکنی در یکی از پارک های تهران؛

شکسته شدن قبح گناه، سکه رایج برخی اماکن عمومی

تاریخ انتشار:
کسانی که در انظار عمومی، بی حیایی می کنند، هم عفت خود را و هم عقل راستینشان از دست می دهند، ضمن آن که فرهنگ عمومی جامعه را نیز به تدریج به ورطه سقوط می کشانند.
هنجارشکنی

به گزارش بلاغ به نقل از حوزه، در چند روز اخیر، انتشار فیلمی کوتاه از ورزش همگانی در یکی از پارک های پایتخت که متاسفانه در آن همزمان با پخش موسیقی تند ، زنان و مردان حاضر در آن محل به اسم ورزش، حرکات ناموزون- بخوانید رقص- انجام می دهند ، بار دیگر زمینه ناراحتی و عصبانیت امت حزب الله را فراهم ساخته و این در حالی است که متاسفانه گویا این امور دیگر در جامعه اسلامی به امری رایج تبدیل شده، چنان که دیگر حساسیت مسئولان و مدیران جامعه و نیز بسیاری از خانواده ها را بر نمی انگیزاند!
واقعیت تاسف باری که وجود دارد این است اشتغالات فکری و ذهنی مردم و مسئولان به مسایل سیاسی و اقتصادی در طول سالیان اخیر، به نوعی منجر به غفلتی اسفبار در حوزه فرهنگ و اخلاق و به خصوص پاسداری از ارزش ها و باورهای ایمانی شده و این قصه البته سر دراز دارد...
بروز و ظهور این گونه معضلات در حالی است که فرهنگ و منشِ حیا و غیرت، یکی از شاخصه های اصلی دین و آیین ما به شمار می رود.
از سویی معمولاً در این سال ها ، با این مساله روبرو بوده ایم که پس از طرح دغدغه هایی این چنینی از سوی برخی علما و قشرهای مذهبی و متدین، مسئولان وعده هایی مبنی بر مقابله جدی با گسترش بدحجابی و بی عفتی در اماکن عمومی از جمله پارک ها و فضاهای تفریحی و فرهنگی را داده و می دهند اما به راستی چه کسی است که دیگر نداند ، پس از گذشت چند صباحی ، همان آش و همان کاسه ، شرح حال ماجراهایی از این قبیل است!
شاید بد نباشد بدانیم که بیش از 580 آیه و روایت درباره اهمیت و ضرورت توجه به حیا و عفت زنان و همچنین غیرت مندی مردان در آموزه های اسلامی ما وجود دارد.
امام علی(علیه السلام) در حدیث گهرباری می فرماید: « به تناسب اندازه حیا ، عفت هم موجود می شود». همچنین از آن وجود بزرگوار چنین وارد شده که « عاقل ترین مردم باحیاترین آن هاست».
با عنایت به این دو گفتار زیبا و حکمت آمیز از امیرِ بیان چنین باید نتیجه گرفت، کسانی که در انظار عمومی، بی حیایی می کنند، عفت و عقل راستینشان را از دست می دهند، ضمن آن که فرهنگ عمومی جامعه را نیز به تدریج به ورطه سقوط می کشانند. و اینک جای یک سوال ؛ به راستی چه موقع باید به هوش شویم و کاری کنیم؟!
سید محمد مهدی موسوی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.