سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ /۱ ربيع الأول ۱۴۴۴

مسیر

حجت الاسلام و المسلمین یوسفی مقدم
مدیر مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات گفت: عصمت دارای مراتبی است و ما مدعی عصمتی که برای ائمه(ع) و انبیا است برای حضرت معصومه(س) نمی‌ شویم، بلکه حضرت دارای مرتبه‌ ای از عصمت است که از وجود پدر بزرگوارشان و امام رضا(ع) کسب کرده‌ ان
حجت الاسلام و المسلمین یوسفی مقدم

به گزارش بلاغ به نقل از حوزه، حجت الاسلام و المسلمین یوسفی مقدم در گفتگویی، ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت معصومه(سلام الله علیها) گفت: حضرت معصومه(سلام الله علیها) از بانوان بسیار بزرگ جهان اسلام به حساب می‌ آید و بین اندیشمندان شیعه و سنی به عنوان یکی از بانوان بزرگ و فرهیخته و دانشمند شناخته می‌ شود.
وی بیان کرد: یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های حضرت معصومه(سلام الله علیها) این است که آن حضرت حداقل ۱۷ سال از عمر خویش را در کنار امام رضا(علیه السلام) سپری کردند و آثار تربیتی که امام می‌ تواند بر انسان بگذارد در حضرت معصومه (سلام الله علیها) محقق شده است.
مدیر مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات با بیان اینکه روایات قابل توجه ای از امام رضا(علیه السلام)، امام جواد(علیه السلام) و امام صادق(علیه السلام) در مورد حضرت معصومه(سلام الله علیها) داریم گفت: امام رضا(علیه السلام) مردم را به زیارت قبر معصومه(سلام الله علیها) در قم سفارش کرده‌ اند و برای زائرین حضرت بهشت را وعده داده‌ اند.
وی با اشاره به اینکه برای حضرت معصومه(سلام الله علیها) لقب‌ های بسیاری گفته شده است تصریح کرد: یکی از مهم‌ ترین لقب‌ های ایشان معصومه است که به این لقب نیز شناخته می‌ شوند و به معنای بانویی است که از گناه پاک است و به گناه آلوده نشده است.
حجت الاسلام و المسلمین یوسفی مقدم به ویژگی عصمت حضرت معصومه(سلام الله علیها) اشاره کرد و افزود: عصمت دارای مراتبی است و ما مدعی عصمتی که برای ائمه(علیهم السلام) و انبیا است برای حضرت معصومه(سلام الله علیها) نمی‌ شویم، بلکه حضرت دارای مرتبه‌ ای از عصمت است که از وجود پدر بزرگوارشان و امام رضا(علیه السلام) کسب کرده‌ اند.
وی با بیان اینکه صدیقه یکی دیگر از صفات حضرت معصومه(سلام الله علیها) است عنوان کرد: صدیقه به معنای خانمی است که آنچه می‌ گوید راست و صدق کلام دارد و گفته می‌ شود که حضرت کسی بود که از راستی و از حق دفاع می‌ کرد.
مدیر مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات با اشاره به اینکه یکی از بارزترین ویژگی‌ های حضرت ایستادگی در برابر فتنه واقفیه بود گفت: دشمنان نمی‌ خواستند که امام رضا(علیه السلام) را به عنوان امام بپذیرند و حضرت معصومه(سلام الله علیها) در برابر آن ها ایستاد و حق را گفت و آنچه را که صدق کلام است برای مردم بیان کرد.
وی ابراز داشت: حضرت معصومه(سلام الله علیها) کریمه اهل‌ بیت(علیهم السلام) هستند و او را به همین نام می‌ شناسند و به آن جهت است که انسان‌ ها اگر به در خانه او روند دست خالی بر نمی گردند.
حجت الاسلام و المسلمین یوسفی مقدم به صفت حمیده حضرت معصومه(سلام الله علیها) اشاره کرد و گفت: حمیده به معنای ستایش شده است و حضرت معصومه از آن جهت که مورد ستایش انسان‌ های بزرگی مانند امام جواد(علیه السلام)، امام رضا(علیه السلام)، امام صادق(علیه السلام) و بزرگان دینی ما هستند به صفت حمیده شناخته می‌ شوند و جایگاه بسیار والایی دارند.

ارتباط در ایتا