جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ /۱ ذو الحجة ۱۴۴۳

مسیر

امام جمعه بوشهر:
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان ضرورت وجود علما در میان مردم، گفت حضور علمای مکتب اهل بیت(ع) همچون ناخدایی است که کشتی را به سوی ساحل امنیت هدایت می کند.
امام جمعه بوشهر

به گزارش بلاغ به نقل از حوزه از نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، دیروز در مراسم آغاز سال تحصیلی مدرسه علمیه امام خمینی(ره) بوشهر گفت: اگر انسان اراده کند و توجه ویژه ای به دین داشته باشد، می تواند به  عالم دینی تبدیل شود .

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری با اشاره به تاثیرگذاری وجود عالم دینی در جامعه اظهار داشت: بنا بر روایت متعددی که در این باره عنوان شده، حضور عالم دینی تاثیر ویژه ای در نجات خود شخص، جامعه و همچنین جلوگیری از سقوط در باتلاق دنیا، زندگی برمدار آموزه های اسلام، دفاع مقدس فرهنگی در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن، ایجاد بصیرت برای خود و دیگران، کسب رستگاری اخروی و عدم سقوط در جهنم و حضور در بهشت برین می شود و این از نعمات حضور روحانیت است.

نماینده ولی فقیه در بوشهر، افزود: حضور علمای مکتب اهل بیت(ع) همچون ناخدایی است که کشتی را هدایت می کند و آنان سفینةالنجاة هر جامعه بشری هستند بدین جهت که استکبار و ابلیس، روحانیت را نشانه گرفته، چراکه اگر روحانیت را تخریب کنند جامعه دچار ابتذال می شود.

آیت الله صفایی بوشهری در ادامه سخنان خود به توصیه نکات اخلاقی پرداخت و گفت: آغاز روحانیت با کار طلبگی است و تهذیب نفس و پاکی باطن از رذایل اخلاقی گام اول یک طلبه است.

این استاد اخلاق حوزه علمیه تحصیل علم و علوم معارف دینی، داشتن بصیرت سیاسی و عهده دار شدن هدایت دینی مردم را گام های بعدی طلاب عنوان کرد، و اظهار داشت: به همین جهت باید طلبه با دقت تمام از اخلاق خود مواظبت کند.

امام جمعه بوشهر، درس اخلاق را یکی از مهمترین علوم حوزه دانست و تاکید کرد: اگر انسان در درون خود رذایل اخلاقی باشد هراندازه که در دورن خود علوم ومعارف اندوخته کند، آن علوم و معارف از بین می رود.

وی اضافه کرد: کسانی در تاریخ موفق شدند که اهل اخلاق بودند؛ درس اخلاق و مباحث اخلاقی عمده ترین کار یک طلبه است.

آیت الله صفایی بوشهری بیان داشت: طلبه ای که وارد حوزه علمیه می شود باید در همان سال اول آن قدر معارف حوزه را بیاموزد که متحول شود و از آن طرف در عرصه علم باید برای مدیریتی ویژه تلاش کند و وقت خود را صرف مطالعه و درس کند.

وی، از تألیف کتب حوزه های علمیه شیعه جهان در مدرسه علمیه امام خمینی (ره) بوشهر خبر داد، و بیان داشت: امسال این مدرسه وارد فاز جدیدی خواهد شد و به امید خدا تألیف کتب حوزه های علمیه شیعه جهان در این مدارس آغاز خواهیم کرد.

این استاد حوزه، افزود: با این کار شاهد تجلی آموزش در حوزه های علمیه جهان اسلام بخواهیم بود و آن وقت است که نام حوزه علمیه بوشهر جهانی می شود.

آیت الله صفایی بوشهری با اشاره به راه و روش حوزه های علمیه در استان در عرصه سیاسی اظهار داشت: در این عرصه در مدار حرکت منظومه مقام معظم رهبری هستیم و مطیع هیچ شخصی غیر معظم له نیستیم.

وی با بیان اینکه تبدیل حوزه علمیه بوشهر به قطب حوزوی خلیج فارس در دستور کار است، گفت: در پنج سال گذشته ۱۰۰ هزار مترمربع به فضای مدارس علمیه استان بوشهر افزوده شده است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر گفت: پروژه ساخت منازل مسکونی ویژه طلاب نیز در دستور کار مدیریت حوزه علمیه این استان قرار گرفته است.

وی یادآورشد: مدرسه علمیه امام خمینی (ره) بوشهر از مدارس موفق کشور در عرصه مباحث اخلاقی است و امسال از نقاط مختلف کشور برای تحصیل در این مدرسه درخواست وجود داشته است.

ارتباط در ایتا