چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ /۳ جمادى الأول ۱۴۴۳

مسیر

حجت الاسلام والمسلمین صالحی خوانساری تصریح کرد:
گناهان انسانها باعث می شود که دریاها و صحراها نعمت های خود را از انسان دریغ کنند، حیوانات دریاها و صحراها به دلیل عدم بارنگی در زحمت و مشقت بسیار می افتند.
حجت الاسلام صالحی خوانساری

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی صالحی خوانساری شب گذشته ۲۳ خرداد در حرم حضرت معصومه (س) به شرح آیه «ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذيقَهُمْ بَعْضَ الَّذي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ[۱]» پرداخت و گفت: خداوند متعال در این آیه بلاها و ضررهای دنیوی و اخروی گناه را گوشزد کرده و می فرماید: به خاطر كارهايى كه مردم انجام داده‏اند، فساد در خشكى و دريا آشكار شده است، تا (خداوند) كيفر بعضى اعمالشان را به آنان بچشاند، شايد (به سوى حقّ) بازگردند.
این نخبه تبلیغی به آثار گناهان انسان بر دریاها و صحراها اشاره کرد و بیان داشت: گناهان انسانها باعث می شود که دریاها و صحراها نعمت های خود را از انسان دریغ کنند، حیوانات دریاها و صحراها به دلیل عدم بارنگی در زحمت و مشقت بسیار می افتند.
وی برخی بلاهای متأثر از گناه بر اقوام گذشته را برشمرده و اظهار داشت: دلیل اصلی زلزله ها، طوفان ها، سرما و گرمای شدید و بلاهای آسمانی مانند صاعقه گناه اهل زمین است.
حجت الاسلام صالحی خوانساری با بیان اینکه گناه نعمت های خدا را کم می کند بلکه قطع می کند، به روایتی از امام صادق (ع) اشاره نمود و تشریح کرد: دلیل اصلی تورم و رکود بازار و خشکسالی در ایران گناه است، امام می فرماید اگر امتی گناه کنند و خداوند بر آنها غضب کند و بلای آسمانی نفرستد، به تورم، کوتاهی عمر، عدم سود بخشیدن تجارتها، کم بارانی و خشک سالی و افزایش بیماریها گرفتار و عذاب می شوند.
این نخبه تبلیغی در ادامه ماجرای آبادی که در زمان حضرت عیسی (ع) همه اهل آن یکجا مرده بودند را تعریف کرده و ابراز نمود: حضرت عیسی (ع) اهل آبادی را صدا زد یکی از آنها به اذن خدا زنده شده و به حضرت جواب داد، از او پرسید که به چه علت عذاب برشما نازل شده و همگی باهم مرده اید، آن فرد جواب داد در ما دو خصل بود که باعث نزول عذاب الهی شد، اول اینکه اهل این آبادی خیلی دنیا را دوست داشتند مانند نوزادی که وابسطه به مادر است و دوم اینکه اهل اینجا طاغوتی بودند، یعنی بر سر هر سفره ای حاضر می شدند و هر مالی را می خوردند بدون اینکه به حلال یا حرام بودن آن توجه داشته باشند.
حجت الاسلام سید مرتضی صالحی خوانساری در آخر به خطبه آخرین جمعه شعبان حضرت پیامبر (ص) اشاره کرد و تبین نمود: ورع از گناه یعنی اینکه گناه که قدم به قدم به سمت انسان می آید، او توانایی رد شدن از گناه و نیافتادن در دام آن را داشته باشد.

پی نوشت
[۱] - سوره روم، آیه۴۱ .

ارتباط در ایتا