در گفت وگو با مدیرکل اطلاع رسانی و تبلیغ نوین بررسی شد:

برگزاری همایش ملی فضای مجازی پاک؛ محورها و اهداف

تاریخ انتشار: 13:30 - 1395/05/22
مدیرکل اطلاع رسانی و تبلیغ نوین به برگزاری سومین همایش ملی فضای مجازی پاک اشاره کرد و اظهار داشت: دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم طی پیشنهادی که از سوی جمعیت توسعه گران فضای مجازی مطرح شد تصمیم به برگزاری این همایش گرفته است.
همایش فضای مجازی پاک

به گزارش بلاغ، اباذر جعفری در گفتگویی با بیان اینکه اولین و دومین همایش فضای مجازی پاک در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شده است، گفت: این همایش همه ساله در سالروز پیام مقام معظم رهبری در خصوص تأسیس شورای عالی فضای مجازی برگزار می گردد.
مدیر کل اطلاع رسانی و تبلیغ نوین دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه این همایش در روز های 17 ،18و 19اسفند ماه سال جاری در قم برگزار خواهد شد، افزود: پژوهشگران و فضلای دانشگاهی و حوزوی میتوانند تا پایان مهر ماه سال جاری به ارسال چکیده مقالات خود اقدام کنند و همینطور از ابتدای مهرماه تا پایان آبان ماه در صورت تایید چکیده مقاله ایشان باید اصل مقالات خود را ارسال نمایند.
وی با اشاره به اینکه اهمیت فضای مجاری پاک در جامعه جهانی شناخته شده است، تصریح کرد: خوشبختانه چند سالی است که این دغدغه در کشور ما و میان مسؤلان، نهادهای فرهنگی و حتی در بین خانواده ها به صورت جدی مطرح است.
جعفری با بیان اینکه فضای مجازی باید محیطی باشد که بتواند باعث رشد و تعالی کاربران خود و به خصوص خانواده ها شود، گفت: اقدامات مختلفی در این فضا در جهت شناخت ماهیت فضای مجازی، پایه های آن و فرصت هایی که فضای مجازی در جهت رشد و تعالی می دهد و همچنین آسیب ها و تهدید هایی که در این زمینه وجود دارد، انجام گرفته است.
وی با اشاره به اینکه چیستی فضای مجازی یکی از محورهای این همایش است،ادامه داد: نقشی که افراد مختلف، دولت، مراکز علمی و پژوهشی، دانشگاه ها و حوزویان در بحث سالم سازی و پاک کردن فضای مجازی دارند از جمله مواردی است که در این همایش بررسی می شود.
مدیر کل اطلاع رسانی و تبلیغ نوین دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه ما مردم مسلمان ایران از فرهنگ دیرینه و قوی برخوردار هستیم، تصریح کرد: بررسی فضای مجازی پاک،قوانین و سنت های ملی و دینی ازدیگر محور های این همایش است.
وی با بیان اینکه در فضای مجازی بحث محتوا بسیار جدی است، افزود: در کنار این محتوا از موضوعات دیگری که اهمیت دارد ابزار، وسایل و نرم افزار هایی است که می تواند به پاک بودن این فضا کمک کند.
جعفری ابراز داشت: در این همایش تجربیات و اقداماتی که سایر کشورها در زمینه فضای مجازی پاک انجام داده اند را بررسی کرده و امیدواریم با بهره گرفتن از تجارب کشورها و حتی تجربیات فردی و عمومی کشورمان، الگوی موفقی را توسعه و تعمیم دهیم و در ایجاد فضای مجازی پاک نقشی داشته باشیم.
وی از ایجاد پایگاه اینترنتی به آدرس www.famp2017.ir برای ارسال چکیده مقالات و آثار محققان خبر داد.
مدیر کل اطلاع رسانی و تبلیغ نوین با بیان اینکه در این همایش از مقالات برگزیده تقدیر به عمل خواهد آمد، گفت: تلاش ما بر این است که بتوانیم انگیزه و شوق بیشتری را در تألیف مقالات و بین فرهیختگان ایجاد کنیم و این مقالات به صورت مکتوب و دیجیتال در دسترس علاقمندان قرار گیرد.
وی در پایان بر اهمیت فضای مجازی پاک که از تاثیر گذارترین عوامل فرهنگی و اجتماعی در جامعه است، تأکید کرد و گفت: امیدواریم با مشارکت همه فرهیختگان بتوانیم گامی دربهینه کردن فضای مجازی داشته باشیم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.