رفتن به محتوای اصلی
مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به داستان مردم انطاکیه تشریح کرد

چرا عده ای روحانیت را عامل گرانی می دانند؟

تاریخ انتشار:
متأسفانه الان هم عامل گرانی­ها و مشکلات جامعه را روحانیت می­دانند و این ادامة همان سخنان مردم انطاکیه است که از عقل انبیاء بی­ بهره بودند.
حجت الاسلام انصاریان

به گزارش بلاغ به نقل از خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام و المسلمین استاد شیخ حسین انصاریان در جمع عزاداران حسینی در مسجد امام رضا علیه السلام تهران گفت: قرآن مجید از ملت پر جمعیتی نام می­برد که مجموع آنها از عقلشان بهره­ای نداشتند و منش و کارشان جاهلانه بود و در همة امور زندگی از حدود الهی و انسانیّت تجاوز می­کردند؛ و خداوند به خاطر پست و بی­ارزش بودن آن ملت، از کشورشان تعبیر به «روستا» می­کند. وی ادامه داد: خداوند از پیامبر اسلام (ص) می­خواهد که شرح حال آنان را برای امت اسلام بگوید تا پند بگیرند.

مفسر برجسته قرآن کریم با بیان اینکه این منطقه، یعنی «انطاکیه» که در آن زمان همه امکانات را داشت اظهار داشت: در مقابل، قرآن به شهر مکه سوگند یاد می­کند که در آن اماکن مقدس زیادی وجود دارد، ولی علت سوگند را وجود شخص پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) می­داند؛ یعنی ارزش اماکن و ابنیه به افراد است؛ افرادی که مبدأ همه خوبی­ها و ارزش­ها هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: عقل انبیاء به منبع لایزال الهی متصل است و اگر عقل هر انسانی به مبدأ الهی متصل شد، همین گونه با ارزش می­شود.

 حجت الاسلام و المسلمین استاد انصاریان افزود: خداوند برای این سرزمین انطاکیه سه پیامبر متصل به عقل الهی را فرستاد تا آنان را هدایت کنند و از دوزخ نجات دهند، اما آنان مقاومت نشان دادند: «إِذْ أَرْسَلْنَا إِلَيْهِمُ اثْنَيْنِ فَکَذَّبُوهُمَا فَعَزَّزْنَا بِثَالِثٍ فَقَالُوا إِنَّا إِلَيْکُمْ مُرْسَلُونَ».

وی در شرح این مردم گفت: آنان در مقابل می­گفتند که هیچ امتیازی در وجود شما نیست: «قَالُوا مَا أَنْتُمْ إِلاَّ بَشَرٌ مِثْلُنَا وَ مَا أَنْزَلَ الرَّحْمٰنُ مِنْ شَيْ‌ءٍ إِنْ أَنْتُمْ إِلاَّ تَکْذِبُونَ‌». و این سه پیامبر در جوابشان می­گفتند که خداوند آگاه از حالمان می­باشد و بر عهده ماست که به شما روش زندگی درست را تعلیم دهیم؛ با یان وجود باز هم مشرکان، وجود این پیامبران الهی را نحس می­دانستند.

استاد انصاریان با اشاره به اینکه الان هم افرادی در جامعه ما هستند که تصور غلطشان این است که امام حسین علیه السلام  و یزید ملعون بر سر حکومت منازعه و درگیری داشته­اند گفت: این افراد نمی­دانند که با شرافت وجودی که خداوند به امام حسین علیه السلام  داده است، نیازی به کرسی حکومت نداشت.

وی در تشریح عاقبت برخی از این مردم گفت: بعضی از این افراد بعد از مدتی دین­داری، به علت عدم درک صحیح از دین به خطا و اشتباه می­روند و بستگان خود را نیز به سمت ظلمت و گمراهی می­برند.

مفسر برجسته قرآن مجید در ادامه به ماجرای زهد و تقوای شیخ عباس قمی (ره) اشاره کرد و اظهار داشت: ایشان با حضور مرحوم ملاعباس تربتی (ره) دیگر منبرشان را ادامه ندادند و از ایشان خواستند که برای مردم سخنرانی نماید؛ با وجود احترام فراوان آن عالم بزرگ، در آن زمان هم ملاعباس تربتی(ره) را در راه مشهد از وسیله نقلیه پیاده کردند و او را نحس دانستند.

وی افزود: متأسفانه الان هم عامل گرانی­ها و مشکلات جامعه را روحانیت می­دانند و این ادامة همان سخنان مردم انطاکیه است که از عقل انبیاء بی­بهره بودند.

استاد انصاریان در پایان خاطرنشان کرد: باید از خدا خواست که ما را از عقل انبیای الهی بهره مند نماید و تلاش کرد که از این فرصت الهی خوب استفاده کنیم و ناشکر نباشیم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.