توسط معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی صورت گرفت؛

تشریح مباحث تاریخی ولایت فقیه

تاریخ انتشار: 14:03 - 1395/11/14
در این نشست حجت الاسلام و المسلمین دکتر لک زایی به تبیین مباحث تاریخی (پیشینه نظریه ولایت فقیه تا صفویه، در عصر صفویه، از عصر صفویه تا قاجاریه، از عصر قاجاریه تا عصر انقلاب اسلامی) پیرامون بحث ولایت فقیه پرداخت.

به گزارش خبرنگار بلاغ، به همت معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم دومین نشست از دوره آموزشی مبانی ولایت فقیه، امروز پنجشنبه ۱4بهمن ماه در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی با حضور بیش از هشتصد نفر از طلاب برگزار شد.
در این نشست حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی و رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تبیین مباحث تاریخی (پیشینه نظریه ولایت فقیه تا صفویه، در عصر صفویه، از عصر صفویه تا قاجاریه، از عصر قاجاریه تا عصر انقلاب اسلامی) پرداخت.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن ابزار تاسف از ناقدان و منکران بحث ولایت فقیه که بدون مطالعه به نقد می پردازند، یادآور شد: بحث از ولایت فقیه در گذشته هم مطرح بوده حتی فارابی که هم عصر غیب صغری بوده در این زمینه بحث کرده است و این اشتباه است پنداشته شود که بحث از ولایت فقیه از مباحث مستحدثه است؛ کما اینکه سیدمرتضی در رساله الشریف خود مساله ای تحت عنوان فی العمل مع السلطان در سال 415 هجری قمری در این زمنیه به بیان بحث ولایت فقیه پرداخته است.
وی ادامه داد: اگر هم گفته می شود مرحوم نراقی اولین کسی است که بحث ولایت فقیه را مطرح کرده است؛ این ناشی از اشتباه در برداشت است زیرا مرحوم نراقی اولین کسی است که بحث از ولایت فقیه را بصورت رساله  مستقل بیان کرده نه اینکه اولین کسی باشد که بحث ولایت فقیه را مطرح کرده باشد، فرق است بین این بیان که مرحوم نراقی اولین کسی باشد که بحث ولایت فقیه را مطرح کرده و این بیان که مرحوم نراقی اولین کسی است که این بحث را بصورت مستقل در یک باب جداگانه بصورت مبسوط تبیین کرده باشد.
حجت الاسلام لک زایی ضمن اشاره و تنبیه به اینکه ادله ولایت فقیه در کتاب و سنت و سیره معصومین قابل استناد است، افزود: تمرکز صرف بر اینکه آیا روایت صحیحه در این زمینه هست؟ اشتباه است زیرا اگرچه روایات صحیحه در بحث ولایت فقیه وجود دارد ولی نباید از ادله های دیگر از جمله سیره پیامبر اکرم اسلام و امیر المومنین نیز غافل شد.
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه اکثر و یا به نوعی همه فقها قائل به ولایت قضاء و افتاء و سیاست فقیه هستند، گفت: اختلاف بین برخی فقها، در محدوده اختیارات ولی فقیه می باشد.
وی در پایان به شبهات و سوالات طلاب در زمینه تاریخچه ولایت فقیه پرداخت.

گزارش تصویری

دیدگاه‌ها

ناشناس 11:30 - 1395/11/17

سلام اگه امکان داره متن مباحث مطرح شده را در سایت قرار دهید

حسین شیرمحمدی 13:31 - 1395/11/23

با عرض سلام وتشکر درصورت امکان صوت جلسه و متن اماده شده از جلسات را در سایت قرار دهید.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.