شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ /۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۲

مسیر

در چهارمین جلسه آموزشی مبانی ولایت فقیه مطرح شد:
جلسه چهارم دوره آموزشی مبانی ولایت فقیه با مشارکت چشمگیر طلاب در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی با سخنرانی حجت الاسلام ارسطا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بلاغ، جلسه چهارم  دوره آموزشی مبانی ولایت فقیه چهارشنبه ۴ اسفندماه با حضور حجت الاسلام و المسلمین ارسطا در سالن همایش های غدیر وبا حضور جمع کثیری از  مبلغان برگزار شد.
حجت الاسلام ارسطا به مراتب ولایت فقیه پرداخت و گفت: ولایتی که فقیه دارد دارای مراتب متعددی است که برخی این مراتب را به ۷ و بعضی دیگر تا ۱۰ مرتبه تقسیم کرده اند؛ مراتب ولایت فقیه عبارت اند از: ولایت فقیه بر افتاء، قضاء، اخذ وجوهات شرعیه و مصرف آن در مصارف معین، اجرای مجازات های اسلامی، امور حسبیه، موضوعات، امور عرفیه، تقنین(قانون گذاری)، اموال و انفس در امور شخصیه، زعامت و رهبری جامعه اسلامی.
وی همچنین رابطه قانون اساسی و ولایت فقیه را تبیین نمود و اظهار داشت: ولایت مطلقه فقیه و قانون اساسی را می توان از دو منظر نگاه نمود که هر دو دارای اشکال است ولی این اشکال و ایراد با تبیین درست معنای ولایت مطلقه فقیه حل می گردد.
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: هرگاه اصطلاح ولایت فقیه به کار می رود، می تواند لازم به هر کدام از مراتب ده گانه باشد، اما بعد از انقلاب هر جا چه شفاهی و چه کتبی و حتی در قانون اساسی ولایت فقیه را به کار بردیم، فقط منظورمان ولایت فقیه به معنی زعامت بوده است؛ یعنی یک لفظ عام را در یک معنای خاص استعمال کردیم.
در ادامه این  جلسه شرکت کنندگان به پرسش و پاسخ در موضوع مبانی ولایت فقیه  پرداختند.

گزارش تصویری

نظرات

من همه جلسات حاضر بودم اما توی پیامک اومده جهار جلسه.
من به طور کامل در جلسات حضور داشته ام الان پیام اومده که دو جلسه غیبت دارم و نمیتونم درامتحان شرکت کنم از کجا باید پیگیری کنم
ارتباط در ایتا