شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ /۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۲

مسیر

در پنجمین جلسه دوره آموزشی مبانی ولایت فقیه مطرح شد:
نهاد ولایت فقیه در رأس امور است و نظریه ولایت فقیه یک رابطه طولی و در امتداد امامت است و بحث دولت ها و سایر موضوعات در ذیل آن قرار دارد.

به گزارش خبرنگار بلاغ، پنجمین جلسه آموزشی مبانی ولایت فقیه با حضور دکتر مسعود معینی پور و با هدف آشنایی مبلغان با مبانی ولایت فقیه و پاسخ به شبهات در این زمینه  با حضور جمع کثیری از مبلغان, پنجشنبه ۵ اسفند ماه در محل  سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم  برگزار شد.
دکتر معینی پور ضمن تشریح موضوع کار آمدی جمهوری اسلامی در بستر انقلاب اسلامی افزود: نهاد ولایت فقیه در رأس امور است و نظریه ولایت فقیه یک رابطه طولی و در امتداد امامت است  و بحث دولت ها و سایر موضوعات در ذیل آن قرار دارد.
وی گفت: یکی از دغدغه ها, بحث کار امدی دولت ها بعد از انقلاب است و در این مسیر مجموعه ای از بحران ها هم وجود دارد.
استاد دانشگاه باقر العلوم ضمن بیان دوگانگی های موجود اظهار داشت: عناصر ضد انقلاب و معاند از ابتدای انقلاب اسلامی تلاش می کردند تا بحث ولایت فقیه در قانون اساسی قرار داده نشود و قصد محدودیت قدرت ولایت فقیه را داشتند ولی وقتی بی نتیجه ماندند بر روی کارآمدی نظام جمهوری اسلامی متمرکز شدند.
معینی پور در ادامه افزود: نظام اسلامی دارای چهار چهره نظامی و امنیتی, ایدئولوژیک, عمومی و چهره خصوصی است که گاهی چهره خصوصی دولت ها بر چهره عمومی غالب می شود و این باعث فساد درون سیستمی و باعث ناکارآمدی آن خواهد شد.
وی با اشاره به شش بحران و چالش در هرنظام سیاسی ادامه داد: بحران هویت, مشروعیت, توزیع, مشارکت, نفوذ و بحران کارامدی از مواردی هستند که هر نظام با آن روبرو است که باید به آنها توجه شود.
این استاد دانشگاه با بیان وجوه کارآمدی جمهوری اسلامی در بستر انقلاب اسلامی گفت: اولین وجه اسقاط نظام پهلوی و ایجاد نهاد های انقلابی و خودباوری دینی و ملی و دوم بحث هویت مصرفی سوم رشد شاخص های پیشرفت علم در ایران و چهارم مشروعیت نظام از طریق مردم در چند سطح و پنجمین وجه کارآمدی پیشرفت های نظامی است.
وی با اشاره به مولفه های نظام سیاسی تصریح کرد: یک نظام سیاسی کارآمد باید به مولفه های  اقتصادی, فرهنگی, سیاسی و اجتماعی  توجه داشته باشد ولی متأسفانه بحث فرهنگ اولویت پیدا نکرده و این ضعف است.
در ادامه این جلسه دانش اموختگان به پرسش و پاسخ در موضوع مبانی ولایت فقیه پرداختند.
با توجه به اتمام این دوره آموزشی, زمان آزمون  پایانی این دوره اطلاع رسانی خواهد شد.

گزارش تصویری

نظرات

سلام هدیه به حساب بنده واریز نشده است . از کجا بابد پیگیری کنم؟
سلام ازابتدا شرط هدیه و مدرکش آزمون نبود چرا از جلسه چهارم این تصمیم اعلام شد؟
سلام ازابتدا شرط هدیه و مدرکش آزمون نبود چرا از جلسه چهارم این تصمیم اعلام شد؟
لطفا صوت جلسه آخر رو منتشر کنید. بنا بود فایل پاورپونت استاد هم در اختیار مون بزارید ولی خبری نشد متاسفانه
ارتباط در ایتا