آداب تحویل سال

تاریخ انتشار: 11:31 - 1395/12/30
هرچند نص معتبرى مبنى بر اين‌كه عيد نوروز از اعياد دينى يا ايام مبارك شرعى باشد، وارد نشده است، ولى جشن گرفتن و ديد و بازديد در آن روز، اشكال ندارد، بلكه از اين جهت كه صله رحم مى ‏باشد مستحسن است.
نوروز

عید نوروز در ایران اسلامی همراه با اعمال و سنت های پسندیده ای است که در روایات دینی مورد نهی قرار نگرفته اند بلکه در بسیاری موارد تاکید نیز شده اند.

الف) جشن و دید و بازدید:
از محضر مرحوم امام خمینی قدس‌سره سؤال شده: نظر حضرت‌ عالى راجع به عيد نوروز چيست؟ آيا همانند عيد هايى كه مسلمانان آن‌ ها را جدى مى‏گيرند مثل عيد فطر و قربان، از نظر شرعى ثابت شده است يا اين‌كه فقط روز مباركى محسوب مى‏ شود مثل روز جمعه و مناسبت‌هاى ديگر؟
ایشان چنین پاسخ داده‌ اند: هرچند نص معتبرى مبنى بر اين‌كه عيد نوروز از اعياد دينى يا ايام مبارك شرعى باشد، وارد نشده است، ولى جشن گرفتن و ديد و بازديد در آن روز، اشكال ندارد، بلكه از اين جهت كه صله رحم مى ‏باشد مستحسن است. (توضیح‌ المسایل محشی/2/1027)

ب) اعمال و ادعیه:
در مورد نوروز، اعمال و ادعیه‌ ای وارد شده و لکن دلیل آن‌ ها از اعتبار لازم برخوردار نیست. به این استفتاء نیز که از محضر مرحوم امام خمینی قدس‌سره صورت گرفته توجه نمایید:
آيا آن‌ چه راجع به عيد نوروز و فضيلت و اعمال آن وارد شده، صحيح است؟ آيا انجام آن اعمال (اعم از نماز و دعا و غيره) به قصد ورود جايز است؟
انجام آن اعمال به قصد ورود، محل تأمل و اشكال است، بله انجام آن‌ها به قصد رجا و اميد مطلوب بودن، اشكال ندارد. (توضیح‌ المسایل محشی/2/1027)

ج) اعمال نوروز در رساله های عملیه
 دو عمل مستحبی است؛
1- غسل (نجاةالعباد/64)
2- روزه (نجاةالعباد/170)

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.