يكشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ /۱۶ محرم ۱۴۴۴

مسیر

آیت‌الله جوادی آملی:
«آیت الله جوادی آملی» در دیدار با جمعی از مردم شهرستان دماوند با اشاره به دهه کرامت، اظهار داشتند: دهه کرامت و ایام اربعین کلیمی که از اول ذیقعده تا دهم ذیحجه می‌باشد، فرصتی برای این است که چشمه‌ای از درون جان آدم بجوشد.

به گزارش بلاغ به نقل از خبرگزاری ابنا،  «آیت الله العظمی جوادی آملی» در دیدار با جمعی از مردم شهرستان دماوند با اشاره به دهه کرامت، اظهار داشتند: دهه کرامت که از اول ذیقعده شروع می‌شود و تا یازدهم ذیقعده ادامه دارد، و این ایام اربعین کلیمی که از اول ذیقعده تا دهم ذیحجه هست، یک فرصتی است برای اینکه چشمه از درون جان آدم بجوشد، آن وقت این دیگر مشکلاتی مانند نبود استاد یا از کار افتادن گوش و چشم در زمان پیری برای انسان نخواهد بود تا از کسب علم محروم شود، برای اینکه اگر کسی مانند چشمه باشد و از درون او علم بجوشد دیگر اینگونه مشکلات برای او معنا ندارد. فرمود کاری کنید که از درون جان شما چشمه علم بجوشد، این راه شدنی است و اگر نبود که این همه اصرار نمی‌کردند.
ایشان ادامه دادند: بهترین فرصتی که برای ما از نظر کرامت وجود دارد این است که حداقل برای خودمان یک چشمه باشیم، اگر نتوانیم یک جامعه‌ای را سیراب بکنیم لااقل خودمان تشنه نمانیم. و راه‌های عملی‌اش این است که وجود مبارک امام رضا(ع) فرمود ساکت بودن، حرف‌های زاید و بیخود نزدن، این بابی از ابواب حکمت است! آدم که مرتب دهن باز نمی‌کند هر حرفی بزند یا چشم باز نمی‌کند هر جایی را ببیند، چون همه اینها یک سلسله اموری است که وارد حوزه بدن و جان ما می‌شود و هنگام مرگ برای ما مشکلات ایجاد می‌کند.
معظم له در ادامه با تکیه بر روایتی از امام رضا(ع) به راه‌های کامل شدن ایمان پرداختند و بیان داشتند: حضرت فرمود شما در عین حال که مشغول کارتان هستید هر شغلی که دارید می‌توانید این سه برنامه را داشته باشید؛ مؤمن وقتی ایمانش کامل می‌شود که هم سنّتی از خدا داشته باشد، هم سنّتی از پیغمبر، هم سنّتی از امام؛ به ما گفتند ببینید خدا چطور با شما رفتار می‌کند شما همان‌طور با مردم رفتار کنید، پیغمبر چطور با شما رفتار می‌کند شما همان‌طور با مردم رفتار کنید، امام چطور زندگی می‌کند شما همان‌طور زندگی کنید! بعد حضرت توضیح دادند که آدم همه اسرار خود را با دیگران بازگو نمی‌‌کند اینکه خدای سبحان در قرآن دارد «عالِمُ الْغَیبِ فَلا یظْهِرُ عَلی‏ غَیبِهِ أَحَداً» مگر خدا همه غیب را برای همه می‌گوید، بلکه فقط برای معصومان خاص می‌گوید، آدمی نیز همه اسرار و رمز و راز زندگی خود را برای دیگران نمی‌گوید.
مفسر برجسته قرآن کریم اذعان داشتند: بعضی از مطالب است که آنها هم جزء سرّ است شما وقتی یک مطلب عمیق عقلی را فهمیدید اگر بخواهید برای یک نوجوان مطرح کنید یا برای کسی که استعداد قوی برای درک مطلب ندارد بیان کنید او نمی‌فهمد بعد مشکلات فکری برای او پیش می‌آید. سنّت پیغمبر با مردم مدارا کردن است، کسی است که مشکلی برایش پیش آمده الآن شرایط عادی ندارد یک حرف تُندی زده ، آدم کمی تحمل می‌کند بعد او عذرخواهی می‌کند و این باعث می‌شود ما چند میلیون پرونده در دستگاه قضایی نداشته باشیم. با یک کلمه عذرخواهی، یا یک لحظه صبرکردن دیگر این مشکلات پیش نمی‌آید.
مرجع عالیقدر تصریح داشتند: اگر کسی بخواهد روش ائمه(ع) را داشته باشد باید در سختی‌ها و دشواری‌ها صابر باشد، چون مستحضرید ما در بهشت زندگی نمی‌کنیم، در دنیا زندگی می‌کنیم و دنیا هم جای امتحان است، ما اگر بدانیم دنیا چیست و بهشت چیست اشتباه نمی‌کنیم! ما خیال می‌کنیم در بهشتیم و راحتیم در حالی که آنکه ما را آفرید فرمود قسم یاد می‌کنم که انسان را در ابتلائات و امتحانات قرار دادم «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ کَبَدٍ» ما می‌توانیم در اینجا طرزی زندگی کنیم که برای خودمان بهشت بسازیم چه اینکه خدای ناکرده می‌شود طرزی زندگی کرد که برای خود جهنم بسازیم. امام رضا(ع) فرمود باید سنّت امامتان را داشته باشید یعنی صابر بودن، بردبار بودن و نرنجیدن و نرنجاندن این سنّت ولی خداست که همه ما باید داشته باشیم.

ارتباط در ایتا