چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ /۲ ربيع الأول ۱۴۴۴

مسیر

حجت الاسلام روستا آزاد:
معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی: در بحث جمعیت موضوعات و مطالب و عوامل متعددی قابل مطالعه است و شاید بتوان مهم ترین مسأله در جمعیت را حوزه فرهنگی دانست. مسأله ای که بنده و شما در آن حوزه موظف به اقدام و عمل هستیم.

به گزارش خبرنگار بلاغ ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعید روستا آزاد معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در دوره آموزشی تربیت مبلغ جمعیت که شنبه ۱۹ اسفند در مرکز همایش های غدیر برگزار شد، ضمن تبریک ایام ولادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) گفت: زمینه و پایه توجهات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و دینی و نیز برنامه های آتی و راهبردهای ما متأثر از مسأله ی جمعیت است.

وی ضمن اشاره به برخی عوامل مؤثر در جمعیت عنوان کرد: در بحث جمعیت موضوعات و مطالب و عوامل متعددی قابل مطالعه است و شاید بتوان مهم ترین مسأله در جمعیت را حوزه فرهنگی دانست.  مسأله ای که بنده و شما در آن حوزه موظف به اقدام و عمل هستیم. در موضوع جمعیت، بحث زود ازدواج کردن و تسهیلات ازدواج، بحث اشتغال و بسیاری مسائل از این دست موثر هستند.

حجت الاسلام روستا آزاد با بیان دغدغه های مقام معظم رهبری در موضوع جمعیت اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بارها بر تأکید کرده که بروید در قم همایشی بگذارید و مسأله افزایش جمعیت را تبیین کنید. ایشان می فرماید مسأله جمعیت مسأله ای نیست که با سلام و صلوات حل بشود. باید گره های ذهنی ای که در این خصوص هست را شناسایی و حل کرد.

معاون فرهنگی و تبلیغ دفتر تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: در بحث جمعیت در کنار مسائل اقتصادی، اشتغال، دیر ازدواج کردن و مسائل این چنینی، مهم ترین موضوع، گره های ذهنی و فرهنگی است. گره ذهنی و فرهنگی یعنی این که فردی علی رغم این که مشکل مالی ندارد برای ازدواج و بچه دار شده انگیزه ای ندارد. خیلی از افراد اهمیت این موضوع را درک نمی کنند و برخی نیز نمی خواهند خود را به دردسر بیندازند.

وی با بررسی روند کاهش جمعیت در سی سال گذشته گفت: در سال های حدود ۱۳۶۵ اوج زاد و ولد در ایران بوده و برای هر خانم ۶/۸ فرزند ثبت شده است. اما این روند طی حدود ۳۰ سال به ۱/۷ فرزند برای هر زن رسیده و این نشان از یک سقوط جمعیتی تقریبا بی نظیر در جهان است. ما در حال حاضر در از لحاظ زاد و ولد در آسیا آخر و در دنیا یکی مانده به آخرین کشور هستیم. در یک برهه ای تمام امکانات تبلیغی کشور به مسأله ی فرزند کمتر اشاره داشت و این هجمه فرهنگی موجب کاهش جمعیتی بیش از آنچه سازمان ملل توقع داشت شد.

نظرات

سلام. .کیفت بسیار عالی وراضی از این موضوع..تشکر وخسته نباشید.
ارتباط در ایتا